10. vydání

Poznejte to, co fotíte

V každém žánru zřejmě bez výjimky je jednou z nutných cest k úspěchu poznání toho, co budete vyfotografovat. Někdy to zabere chvilku, jinde musíte zkoumat a poznávat delší dobu, ale bez toho je dobrá fotografie dílem pouhé náhody.

Krajináři, fotografové architektury a vůbec všeho, s čím nejde pohnout, musejí dobře poznat okolí, aby našli ideální úhel pohledu, správné popředí, pozadí i dominantu fotografie, a to vše ještě v kombinaci s nejlepším světlem, které si žádá seznámení s meteorologickými a astronomickými podmínkami.

Fotografové živé přírody musejí vědět, kdy se u kterých tvorů či rostlin odehrává, co je činí zajímavými a v neposlední řadě také kde je najít a jak se chovat, aby jim neublížili.

Portrétisté by vždy měli poznat fotografovaného. Podle toho, co má portrét zachytit a dokumentovat, to může být přinejmenším něco o jeho povolání nebo zálibách. Čím hlouběji se ale dostanete, tím větší šance je, že portrét bude vypadat poutavě a přitom přirozeně. V opačném případě to může dopadnout spíš jako v českém filmu Jáchyme, hoď ho do stroje – „vezmi si plášť, drž to kladivo a stůj takhle“.

Produktová fotografie si žádá pochopení toho, co je na fotografovaném výrobku to podstatné a unikátní – je to jeho design nebo funkce? Reportážní fotograf musí vědět, co se bude kdy a kde dít. Dokumentarista by měl velmi dobře zvládnout zvyklosti lidí, které chce fotografovat. A tak by se dalo pokračovat.

Určitě jsem nezmínil všechny žánry, ale jsem si poměrně jist, že snad u žádného z nich neplatí výjimka z tohoto pravidla.

Dobré světlo a hezké počtení!

Fotograf týdne: Sebastião Salgado

Sebastião Salgado je v této rubrice dalším z fotografů, jejichž tvorba již dávno patří ke klasice a zlatému fondu světové fotografie. Jeho práce se řadí převážně k humanistickému dokumentu (projekty Exodus nebo Workers), ale velmi poutavým způsobem zachycuje i přírodu. Snad bez výjimky černobílé fotografie vás vtáhnou do děje, ohromí i donutí přemýšlet. A co víc by si měl fotograf přát? Salgado již několikrát vystavoval i v Česku a pokud bude další příležitost, doporučuji vám jí využít.

Články a zajímavosti

Expoziční trojúhelník aneb jak čas, clona a ISO ovlivňuje vaše fotografie (základy)

petapixel.com

Strany takzvaného expozičního trojúhelníku tvoří clona, čas a citlivost ISO. Pokud změnu jednoho z parametrů kompenzujeme úpravou druhého a/nebo třetího, vyjde nám z hlediska expozice stejná fotografie – bude stejně světlá respektive tmavá. Rozdíly tu ale budou v jiných parametrech, zejména v hloubce ostrosti, v rozmáznutí pohybu a také v šumu. Jak tyto parametry souvisejí s nastavením fotoaparátu představuje jednoduché schéma, které si navíc můžete stáhnout v PDF a vytisknout sebou na cesty. Pokud preferujete interaktivní nástroje, můžete zkusit tento simulátor.


Obscuro – podvodní akty (akt)

diyphotography.net

Fotograf Steve Richard není první ani poslední fotograf, který vzal své modely pod vodu (připomeňme si třeba fotografie Benjamina Von Wonga), ale rozhodně to udělal způsobem, který stojí za vidění. Jak můžete vidět i ve videu (anglicky, 7 minut), které Steve natočil o svém projektu, bazén byl tentokrát mělký a scény se odehrávaly naležato, což je trochu odlišný postup. Po překonání úvodních potíží vznikly fotografie s neobvyklou snovou, místy až surrealistickou atmosférou. (Článek v angličtině, doba čtení 1 minuta + fotografie)


Perfect Browse (nástroje)

on1.com

První, co vás čeká při návratu z fotografování, je obvykle probírka snímků. Nástrojů, v nichž můžete „odstranit zrno od plev“, případně přiřadit některá základní metadata, jako jsou klíčová slova a hvězdičková hodnocení, je celá řada. Patří mezi ně i Perfect Browse od onOne Software, který můžete nyní získat za registraci zcela zdarma, ačkoliv normálně stojí 60 dolarů. Aplikace se chlubí vysokou rychlostí načítání a zobrazování fotografií (speciálně ve srovnání s Adobe Lightroom a Bridge), přehledným prostředím a možností spolupráce s dalšími programy (Photoshop). Osobně určitě vyzkouším, protože na mém starším notebooku je import velkých RAWů do Lightroom utrpením, při kterém je lepší se jít osprchovat nebo vypít několik čajů :) Nabídka Perfect Browse zdarma je časově omezená a platí pro verze pro Windows i OS X.


5 kutilských nápadů pro svícení fotografií (technika, svícení)

youtube.com

Moderátoři DigitalRev TV se vydali do obchodu, aby nám ukázali 5 kutilských nápadů pro domácí svícení fotografí. V místy poněkud zdlouhavém videu (anglicky, 10 minut) předvádějí mimo jiné konfiguraci pro produktovou fotografii z průhledného stolku a pauzáku, malé difuzéry z rámečků na fotografie, komínek z obalu od chipsů, softbox z úložného boxu a beauty dish z hliníkové misky na grilování. Podobné pokusy nahradit speciální techniku něčím za pár korun je třeba vždy brát s jistou rezervou, ale na druhou stranu, pro začátek a představu, co a jak ve fotografii funguje, je to docela dobře použitelné.


Lightroom efektivně 30: tisk (praxe, nástroje)

paladix.cz

V aktuálním článku ze seriálu Lightroom efektivně jsem se věnoval tisku – modul Print je jednou z těch součástí, které podle mého názoru nejsou příliš intuitivní, takže téměř celý článek se věnuje především seznámení s jeho třemi základními režimy fungování.