62. vydání

V tomto textu jsou uvedeny fotografie obsahující nahotu.

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme modelky světlem oděné, ukázky použití různých modifikátorů světla, triky pro produktovou fotografii, neobvyklý pohled na bazény z ptačí perspektivy, povídání o světle s Bobem Holmesem a další.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Modelky světlem oděné (akt)

Méně obvyklé pojetí aktu předvádí fotograf Dani Olivier – své modelky „oděl“ do světelných obrazců, které na ně promítl v zatemněném studiu. Geometrické tvary, linie a vlny tvoří spolu s křivkami ženského těla opravdu zajímavé výsledky, které stojí za to shlédnout. Ačkoliv jsem tento příspěvek zařadil do kategorie akt, fotografie se pohybují spíše na pomezí abstrakce a surrealismu – což jim samozřejmě na zajímavosti neubírá, právě naopak.


Vliv různých nástavců pro modifikaci světla (svícení)

Článek v polštině jsem v Lepších fotkách určitě ještě neměl, ale tenhle je opravdu dobrý. Navíc, nějakou dobu jsme tu neměli nic z ateliérového focení, takže přehled vlivu různých modifikátorů světla přišel právě včas. Pokud se zajímáte o portrétní fotografii, můžete si podle ukázek udělat velmi dobrou představu o tom, jak vypadá nasvícení s mnoha nástavci, včetně beauty dish, reflektorů, komínků, různých typů deštníků a softboxů s mřížkou i bez. Opravdu dobrá práce autorova.


Produktová fotografie s pomůckami z papírnictví a obchodu s uměleckými potřebami (produktová fotografie)

A rovněž po delší odmlce se vrací fotograf Laya Gerlock se svými studiovými triky. Tentokrát se věnuje tomu, jak fotit produktovou fotografii s kancelářskými potřebami a pomůckami z uměleckých potřeb. Tentokrát jde o různé rozptylky a odrazky a především pak o způsob jejich využití pro zajímavé a nápadité kompozice. Jako vždy jde o užitečný i inspirativní text.


Eric Paré – jak na malování světlem s pomocí světelné trubice (svícení)

Před dvěma týdny jsme tu měli článek o fotografiích Erica Parého vytvořených technikou malování světlem. Neodolal jsem, abych dnes nepřidal ještě tutoriál stejného autora o tom, jak své poutavé fotografie vytvořil. Pokud vás tedy snímky podobné tomu, jaký najdete i pod tímto příspěvkem, zaujaly, neváhejte, Eric vše podrobně popisuje doslova krok za krokem.


Bazény z ptačí perspektivy (letecká fotografie, abstrakce, digitální manipulace)

Pokud máte dobrý nápad, mohou se stát zajímavým námětem klidně i bazény. Fotograf Stephan Zirwes je fotí z ptačí perspektivy a potom si se snímky pohraje v postprodukci, kde skutečnou dlažbu okolo bazénu rozšíří až do krajů fotografie, čímž odstraní rušivé prvky. Nejspíš bych nevěřil, že to napíšu (což se mi u Lepších fotek nakonec stává docela často), ale i fotky bazénů mohou být opravdu zajímavý počin.


Tipy ke světlu ve fotografii podle Boba Holmese (světlo, praxe)

Nemohu neodkázat další část povídání o fotografii s Bobem Holmesem – tentokrát o světle ve fotografii. Opět jde o video, které stojí za shlédnutí jak kvůli postřehům a radám, tak kvůli fotografiím, které povídání doprovázejí. Čerstvě vyšla také druhá část, takže se můžete podívat na obě pěkně pohromadě.

Krátce

Video firmy Profoto ukazuje, jak kombinovat blesky s přirozeným světlem ・ 13minutový dokument o mokrém kolodiovém procesu ・ 8K timelapse z Patagonie, pokud tuto kvalitu máte na čem přehrát a bude vám to stíhat připojení – pokud ne, pořád jsou k dispozici i menší rozlišení a video je to i tak pěkné ・ Po čase vyšel další díl SmugMug Films – Trey Ratcliff o fotografování v Maroku ・ Článek o tom, že nejdůležitější vlastností fotoaparátu může být, jak se při focení s ním cítíte ・ A když už se to téma v předchozím příspěvku nakouslo, tak přidám svůj článek, který je shodou okolností o dost podobných věcech: Jak jsem přešel na Fuji (a proč) ・ Další pamětihodnost, která vzala za své při neopatrném focení s ohněm. V každém žánru platí, že žádná fotka nestojí za zničení prostředí, které fotíte. Myslete na to, prosím. ・ 10 věcí, které byste v Lightroom neměli dělat – série videí, které ukazují chyby v postprodukci fotografií a jak se jim vyhnout ・ Fotografické pluginy od Topaz Labs jsou s kódem SPRINGSUMMER2016 levnější o 40 %. Sleva platí do 22. května ・ Pobavilo – na Kickstarteru běží kampaň na plyšová zvířátka nasaditelná na objektiv fotoaparátu. Cílem samozřejmě není udělat fotoaparát zábavnějším (i když… :), ale upoutat při fotografování pozornost dětí. ・ V úterý budu na KurzyŽivě povídat o aplikacích pro plánování krajinářské fotografie