103. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme tři tipy pro noční portréty v ulicích měst, zajímavý článek o tom, jak dosáhnout ostrých fotografií hvězdné oblohy, skvělé portréty z přeplněného tokijského metra, příběh fotografování aktivního vulkánu a spoustu dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Tři tipy pro noční portréty v ulicích měst

Pokud rádi fotíte portréty v přirozeném světle, můžete do svého repertoáru zařadit i noční focení v ulicích měst. Fotograf Jordan Matter předvádí své tři postupy, které s oblibou využívá – i když přesnější je možná napsat „dva a půl“ postupu, protože druhý a třetí jsou variací na obdobné téma. První tip radí, jak využít pouliční osvětlení, které přichází typicky shora a je tedy pro tvář dosti nelichotivé, a ve druhém a třetím pak předvádí, jak využívá osvětlené výlohy obchodů jako obří softbox. V obou případech jde o jednoduché postupy, ke kterým nepotřebujete vlastně nic speciálního, kromě fotoaparátu a světelného objektivu.


Tokio Compression aneb těžký život cestujících

Německý fotograf Michael Wolf působící v Tokiu dokumentoval ve zdejším metru klaustrofobickou noční můru, kterou prožívají každý den lidé dojíždějící do zaměstnání. Jeho portréty zachycují zajímavou směsici nepříjemných pocitů ze stísněnosti nebohých cestujících a zvláštní estetiky, kterou často podtrhují zavřené oči – zřejmě jeden z mála způsobů, jak si mohou lidé v pozici sardinek zachovat zdání svého vlastního prostoru. Zajímavý nápad se zde kloubí s kvalitním provedením.


Vzorec pro dosažení ostrých fotografií hvězd

Pokud jste někdy zkoušeli fotit hvězdy a řešili, jak dosáhnout toho, aby se vykreslily jako body a nikoliv čárky, respektive obloučky způsobené rotací Země, nejspíš jste slyšeli o pravidle 500, které říká, že nejdelší použitelný čas je 500 / ohnisková vzdálenost použitého objektivu. Aaron D. Priest sepsal opravdu obsáhlý článek o tom, jak volit čas přesněji a dosáhnout absolutně ostrých fotografií hvězd v závislosti na vašem konkrétním fotoaparátu. Důvodem je, že zmíněné pravidlo vzniklo v dobách filmu a vychází z jiných parametrů (zejména velikosti rozptylového kroužku), než mají dnešní digitální fotoaparáty. Článek nepředstavuje jen přesnější způsob výpočtu, ale také vysvětluje hodně věcí ze zákulisí a mimo jiné také odkazuje velmi užitečnou excelovou tabulku, v níž s trochou štěstí najdete svůj fotoaparát a můžete si nechat čas podle ohniska spočítat. A mimo jiné v ní také zjistíte údaje o tom, s jakým dynamickým rozsahem či citlivostí můžete při dobrodružstvích s noční oblohou počítat, takže může posloužit i při výběru fotoaparátu pro tento žánr – zkrátka výborný počin.


Fotografování vulkánu s Mléčnou dráhou

Fotograf Albert Dros není v Lepších fotkách poprvé a většinou mě jeho články a fotografie zaujmou. Nejinak tomu bylo v případě jeho focení soptícího vulkánu s Mléčnou dráhou v pozadí. Jednak je to téma, ke kterému se většina z nás těžko dostane (i kdy, kdo ví, třeba článek někoho z vás inspiruje k podobným cestám za sopkami), jednak Albert zajímavě popisuje i přípravu a plánování a jednak kromě té hlavní fotky, o kterou jde, najdete v článku i řadu dalších, které stojí za shlédnutí.

Krátce

Hezký postup pro sjednocení odstínu pleti pomocí nástroje gradient map ・ YouTube kanál plný vzdělávacích videí k fotografování ・ Studiové versus systémové blesky pro produktovou fotografii – co je lepší? ・ Tipy pro focení boudoir fotografie ・ Několik rad pro fotografování při západu slunce – některé jsou asi obecně známé, ale celkově jde o solidní přehled ・Hezká ukázka toho, co lze nafotit mobilním telefonem – na druhou stranu, chtělo by to vidět tisk spíš než webovou galerii ・ Užitečné video, které vás provede nástrojem Camera Calibration v Lightroom – navzdory názvu se jej nemusíte bát a najdete zde několik užitečných pomůcek pro úpravy fotografií ・ Povedená domácí konstrukce skládacího světelného boxu pro produktovou fotografii ・ Byly uděleny letošní Pulitzerovy ceny. Za fotografii ocenění získali E. Jason Wambsgans za sérii o chlapci vracejícím se do života poté, co byl postřelen, a Daniel Berehulak za sérii o násilném boji proti drogám na Filipínách (tato série je velmi explicitní a není vhodná pro slabší povahy) ・ Působivý systém řízení pohybu fotoaparátu nebo kamery od společnosti Edelkrone. Jedná se o kombinaci slideru a motorizované jednotky, které společně dovedou spoustu užitečných věcí jako programování a opakování pohybu, průběžné řízení ostření, fixaci záběru na jeden objekt během pohybu a podobně. Cena není o nic méně působivá – 3700 dolarů. ・ Felix Hernandez má zdatnou konkurenci: indický fotograf Vatsal Kataria tvoří skvělé miniaturní krajiny pro focení převážně s modely aut