72. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes se můžete těšit na tipy pro focení jídla nebo svatebních prstenů, na článek o fotografce, která posouvá hranice sportovní fotografie, na praktickou ukázku toho, jak se dá použít malování světlem v komerční fotografii automobilů a mnoho dalších zajímavostí.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

5 tipů pro fotografování jídla (fotografování jídla)

Fotografování jídla se tady příliš často neobjevuje, což ale neznamená, že by šlo o nezajímavou disciplínu. Článek 5 tipů jak fotografovat jídlo, aby se divákovi sbíhaly sliny sice vzbudil větší kontroverzi v diskusi doporučením nepoužívat blesk a fotit raději s přirozeným světlem, ale pokud to neberete jako dogma, nýbrž jako radu lidem, kteří třeba s focením jídla teprve začínají, pak proti tomu nelze nic namítat – a ti ostatní mohou přejít k dalším tipům, které jsou podle mého názoru užitečné, byť nepochybně vycházejí vstříc aktuálním trendům v tomto žánru a také prodejnosti fotografií v rámci fotobank.


4 způsoby fotografování svatebních prstenů (svatební fotografie)

Přiznám se, že si vůbec nejsem jist, jak je u svatební fotografie v tuzemsku rozšířené fotografování prstenů, ale video Fstoppers, které ukazuje čtyři zajímavé způsoby, jak prsteny nafotit, mě zaujalo už jenom proto, že rady z něj lze bez problémů uplatnit i na obecnou fotografii šperků nebo jiných menších předmětů. Výsledky jsou opravdu pěkné (snad jen poslední způsob mě příliš neoslovil, i když i z něj si lze ledacos odnést) a k většině z postupů nebudete navíc potřebovat žádné složité vybavení.


Krystle Wright posouvá fotografování adrenalinových sportů (sportovní fotografie)

Fotografka Krystle Wright má nejen bláznivé nápady, jak fotit adrenalinové sporty, ale dokáže si za nimi také jít a proměnit je v realitu. V článku, který představuje dva z jejích projektů, si můžete přečíst a hlavně ve dvou videích shlédnout, co obnáší takové focení base jumperů z vrtulníku a kajakářů s blesky umístěnými na dronu. Zajímavé nápady, špičkové provedení – co víc dodat? (Nejen) příznivcům sportovní fotografie rozhodně doporučuji shlédnout.


Malování světlem v komerční fotografii luxusního automobilu (lightpainting, postprodukce)

Zajímavý článek a hlavně video fotografa Frasera Almeidy ukazuje, jak využít při focení automobilů malování světlem a jak posléze pořízené snímky zpracovat v postprodukci. Nečekejte úplně podobný návod, ale přesto je 13minutové zajímavým studijním materiálem, jaké postupy se dají také použít při fotografování automobilů. Fraser mimochodem obdobné postupy používá i při focení domů a v zásadě je lze bez větších problémů použít i pro libovolné jiné noční scény.

Krátce

Je libo automatické kolorování černobílých fotografií? Zkuste, budete možná překvapeni, co tento nástroj na bázi chytrých algoritmů a učení zvládne, byť šikovný člověk je přeci jen zatím lepší (ovšem také mnohonásobně pomalejší) ・ A ještě jednou (polo)automatické úpravy fotografií: aktuálním módním hitem je aplikace Prism, takže není divu, že se objevil třeba návod, jak Prism použít ve svatební fotografii ・ Příběh opuštěného batohu plného diáků ・ 8 důvodů, proč byste měli zkusit fotit do JPEGu – autor možná na fotografiích nepředvedl nejlépe své myšlenky, ale není marné si je přečíst a zamyslet se nad nimi. Představte si tu pohodu, když odpadne čas strávený úpravami – mě osobně by to bavilo :) ・ Až dostanete zakázku na focení aut za miliony, pojistěte se raději na způsobenou škodu ・ Je libo 150kilogramový objektiv ze sovětské družice? ・ Ukázka, jak retušuje fotografka Jeniffer Tallerico – jelikož tak činí poměrně citlivě, stojí za shlédnutí. ・ Svatebním fotografům s mezinárodní působností se může hodit ukázka svatebních oděvů z různých zemí světa