72. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes se můžete těšit na tipy pro focení jídla nebo svatebních prstenů, na článek o fotografce, která posouvá hranice sportovní fotografie, na praktickou ukázku toho, jak se dá použít malování světlem v komerční fotografii automobilů a mnoho dalších zajímavostí.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

5 tipů pro fotografování jídla (fotografování jídla)

Fotografování jídla se tady příliš často neobjevuje, což ale neznamená, že by šlo o nezajímavou disciplínu. Článek 5 tipů jak fotografovat jídlo, aby se divákovi sbíhaly sliny sice vzbudil větší kontroverzi v diskusi doporučením nepoužívat blesk a fotit raději s přirozeným světlem, ale pokud to neberete jako dogma, nýbrž jako radu lidem, kteří třeba s focením jídla teprve začínají, pak proti tomu nelze nic namítat – a ti ostatní mohou přejít k dalším tipům, které jsou podle mého názoru užitečné, byť nepochybně vycházejí vstříc aktuálním trendům v tomto žánru a také prodejnosti fotografií v rámci fotobank.

Woman having breakfast in bed.... (© Kamil Zabłocki)

Woman having breakfast in bed…. (© Kamil Zabłocki)


4 způsoby fotografování svatebních prstenů (svatební fotografie)

Přiznám se, že si vůbec nejsem jist, jak je u svatební fotografie v tuzemsku rozšířené fotografování prstenů, ale video Fstoppers, které ukazuje čtyři zajímavé způsoby, jak prsteny nafotit, mě zaujalo už jenom proto, že rady z něj lze bez problémů uplatnit i na obecnou fotografii šperků nebo jiných menších předmětů. Výsledky jsou opravdu pěkné (snad jen poslední způsob mě příliš neoslovil, i když i z něj si lze ledacos odnést) a k většině z postupů nebudete navíc potřebovat žádné složité vybavení.

Ukázka z videa

Ukázka z videa


Krystle Wright posouvá fotografování adrenalinových sportů (sportovní fotografie)

Fotografka Krystle Wright má nejen bláznivé nápady, jak fotit adrenalinové sporty, ale dokáže si za nimi také jít a proměnit je v realitu. V článku, který představuje dva z jejích projektů, si můžete přečíst a hlavně ve dvou videích shlédnout, co obnáší takové focení base jumperů z vrtulníku a kajakářů s blesky umístěnými na dronu. Zajímavé nápady, špičkové provedení – co víc dodat? (Nejen) příznivcům sportovní fotografie rozhodně doporučuji shlédnout.

Kajakář sjíždějící vodopád nasvícený blesky z dronu (© Krystle Wright)

Kajakář sjíždějící vodopád nasvícený blesky z dronu (© Krystle Wright)


Malování světlem v komerční fotografii luxusního automobilu (lightpainting, postprodukce)

Zajímavý článek a hlavně video fotografa Frasera Almeidy ukazuje, jak využít při focení automobilů malování světlem a jak posléze pořízené snímky zpracovat v postprodukci. Nečekejte úplně podobný návod, ale přesto je 13minutové zajímavým studijním materiálem, jaké postupy se dají také použít při fotografování automobilů. Fraser mimochodem obdobné postupy používá i při focení domů a v zásadě je lze bez větších problémů použít i pro libovolné jiné noční scény.

Výsledná fotografie automobilu vytvořená technikou malování světlem (© Fraser Almeida)

Výsledná fotografie automobilu vytvořená technikou malování světlem (© Fraser Almeida)

Krátce

Je libo automatické kolorování černobílých fotografií? Zkuste, budete možná překvapeni, co tento nástroj na bázi chytrých algoritmů a učení zvládne, byť šikovný člověk je přeci jen zatím lepší (ovšem také mnohonásobně pomalejší) ・ A ještě jednou (polo)automatické úpravy fotografií: aktuálním módním hitem je aplikace Prism, takže není divu, že se objevil třeba návod, jak Prism použít ve svatební fotografii ・ Příběh opuštěného batohu plného diáků ・ 8 důvodů, proč byste měli zkusit fotit do JPEGu – autor možná na fotografiích nepředvedl nejlépe své myšlenky, ale není marné si je přečíst a zamyslet se nad nimi. Představte si tu pohodu, když odpadne čas strávený úpravami – mě osobně by to bavilo :) ・ Až dostanete zakázku na focení aut za miliony, pojistěte se raději na způsobenou škodu ・ Je libo 150kilogramový objektiv ze sovětské družice? ・ Ukázka, jak retušuje fotografka Jeniffer Tallerico – jelikož tak činí poměrně citlivě, stojí za shlédnutí. ・ Svatebním fotografům s mezinárodní působností se může hodit ukázka svatebních oděvů z různých zemí světa

Jeniffer Tallerico retušuje decentě podle hesla méně je někdy více

Jeniffer Tallerico retušuje decentě podle hesla méně je někdy více