55. vydání

Menší změny ve fungování newsletteru Lepší fotky

Milí příznivci dobrých (a lepších) fotografií, tento newsletter vychází už rok a za tu dobu vám představil téměř 700 článků a videí s fotografickou tématikou. Mimo to pak každé vydání obsahovalo úvodník, jehož obvyklým cílem bylo přinést vám nějakou konkrétní a praktickou radu do vašeho fotografického snažení. A právě to se v poslední době ukazuje jako poměrně náročný úkol – jednak proto, že je čím dál tím těžší po těch zhruba 50 tipech hledat inspiraci pro další, ale také proto, že s přibývajícími odběrateli a čtenáři, mezi nimiž jsou zastoupeni různě zkušení fotografové, je už téměř nemožné stanovit úroveň, na níž bych měl cílit.

Kombinace těchto dvou vlivů mě dovedla k tomu, že úvodníky v tuto chvíli vynechám a budu se naplno věnovat tomu, aby každé další vydání obsahovalo především pokud možno co nejzajímavější a nejinspirativnější přehled článků o fotografování z celého světa. To je ostatně původní poslání, s nímž jsem Lepší fotky zakládal.

Věřím, že i tak se vám bude newsletter nadále líbit. Pokud budete mít jakékoliv dotazy nebo návrhy, neváhejte mi napsat.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Marius Vieth – vlezlí pouliční prodejci (street fotografie, experiment)

Nizozemský fotograf Marius Vieth není v Lepších fotkách poprvé. V jednom ze starších článků radil, jak změnit špatné momenty v dobré fotografie, a pokud jste jej četli, možná si vzpomenete, že jedna z těch ne úplně dobrých situací pro něj byla, když rozbil nový objektiv za 1 600 dolarů. Zvláštní na tom je, že Marius si neostřící objektiv nenechal opravit a příležitostně s ním fotí některé náměty. Jeden z jeho novějších projektů jsou portréty bangkokských pouličních prodejců, kteří byli prý natolik vlezlí, že se jejich focení stalo téměř nutnou obranou. Ať už to bylo jakkoliv, barevné, expresivní a pochopitelně neostré fotografie mají něco do sebe a stojí za to se na ně podívat.


Istanbul jako moderní barevné město (město)

V Istanbulu asi většina návštěvníků bude fotit historické památky, ale fotograf Yener Torun své město ukazuje i jako místo plné barev a moderní architektury. Skvěle využité geometrické detaily a hravé barvy často doplňuje vtipnými hříčkami, které fotografie posouvají na další úroveň. Musím říct, že se jedná o chytré, nápadité a inspirativní pojetí klasické městské fotografie.


Felix Hernandez – malé modely, velká představivost (studio, aranžovaná fotografie)

Také Felix Hernandez není v našem newsletteru poprvé. Kdysi mě zaujali jeho Stormtroopeři – realistické fotografie s tématikou Hvězdných válek vytvořené ve studiu s pomocí akčních figurek. Felix tím ale neskončil a i nadále proměňuje svou tvořivost a malé modely v poutavé fotografie. V novém článku představuje řadu dalších prací a prostřednictvím snímků ze zákulisí nás nechává i částečně nahlédnout do své kouzelné dílny.


Lyžaři a zatmění slunce (sport)

Fotograf Rueben Krabbe dostal nápad nafotit lyžaře společně se zatměním slunce. Protože je zjevně mužem činu, nezůstalo jen u nápadu, ale došlo i na realizaci – a výsledky jsou moc dobré. K zachycení fotografie v podobě, jakou si Rueben naplánoval, bylo samozřejmě třeba dosáhnout patřičné perspektivy, k čemuž posloužily teleobjektivy v rozmezí 500 až 850 mm a vzdálenost od fotografů dosahující až 1,5 km. Fotilo se samozřejmě s patřičnými filtry (bez nich to nezkoušejte, riskujete poškození fotoaparátu i zraku!) a z celého projektu vzniklo i několik videí, která rovněž stojí za shlédnutí.


Využití přirozeného světla v domácích podmínkách (svícení, portrét)

Jakožto velký fanda přirozeného světla z velkých oken jsem nemohl vynechat článek Bryn Huntpalmer o tom, jak využívat přirozené světlo v domácích podmínkách, který připravila pro 500px a doplnila jej výběrem fotografií ukazujících, jaké výsledky můžete s touto jednoduchou technikou svícení dosáhnout. Jako každé focení si samozřejmě i to v přirozeném osvětlení žádá své, ale na druhou stranu, už jenom fakt, že nám odpadne starost o světla, je docela příjemný :)

Krátce

V předminulém vydání jsem zmínil soutěž o nejlepší podvodní fotografie. 500px přináší příběh jedné z nich – pod hladinou lovícího grizzlyho ・ Slovenský fotograf Matěj Sokol se rozepsal o tom, do čeho se podle něj vyplatí fotografům investovat, a je to článek povedený. Najdete v něm rady, které se týkají i techniky, ale jako protiváhu nešidí ani vzdělávání a další netechnická témata ・ Článek o tom, proč je fajn fotit společně s dalšími fotografy – a pod ním diskuse, kde jsou samozřejmě i zcela opačné názory ・ Focení na horké půdě Západního břehu Jordánu v 10minutovém videu ・ Výborné „sci-fi“ fotografie z dánského metra ・ Občas je dobré podívat se za inspirací i do jiných uměleckých disciplín – například na města zachycená olejem na plátno ・ Jakým fotoaparátem se fotil sport ve 40. letech 20. století? Třeba Velkou Bertou od Graflexu – více než 50 kg těžkým velkoformátem 5×7 palců s metrovým objektivem ・ Fotografické pluginy Google Nik Collection jsou nyní zdarma, což je dobrá zpráva! Ta horší je, že formulace v oznámení této novinky naznačují, že jejich vývoj bude asi už jen dost omezený – pokud vůbec nějaký.