54. vydání

Dnes se bez odkladů vrhneme rovnou na články a zajímavosti, které jsem pro vás vybral.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

David Gaberle (street fotografie)

David Gaberle je street fotograf, který se snaží zachycovat propojení města a jeho obyvatel. V jeho fotografiích se často vyskytují lidé v anonymizované podobě, ať už využitím světla či neostrosti, ale vždy hrají důležitou roli v příběhu, který o městě vypráví. Nepřehlédnutelná je také autorova náklonnost k betonu a podobným syrovým materiálům. Důvodem, proč jsem si Davida a jeho fotografie vybral do dnešního vydání, je ale něco jiného – nesmírně mě zaujalo, jak pečlivě má sestavené jednotlivé fotografické eseje na téma jednotlivých měst, která navštívil a zpracoval. Všimněte si, jak na sebe jednotlivé fotografie navazují společnými prvky – převážně barvami – a jak to posiluje pocit soudržnosti celých sérií. Mám pocit, že lepší studijní materiál na toto téma jsem ještě neviděl.

Speciálně u Davida doporučuji projít si celé série, nejsou dlouhé. New York (© David Gaberle)

Speciálně u Davida doporučuji projít si celé série, nejsou dlouhé. New York (© David Gaberle)


Nizozemí objektivem Alberta Drose (krajina, cestovatelská fotografie)

Albert Dros se vydal na cestu svou vlastí, aby prostřednictvím fotografií dokázal, že Nizozemí má fotografům co nabídnout – a zprostředkovaně vlastně i to, že žádné místo není nudné. Chce se to jen umět dívat, vybírat vhodné momenty, vnést do fotek zajímavé prvky a umět je i dobře zpracovat. Jeho galerie se mihla řadou zahraničních serverů, obvykle s titulkem typu „Nizozemí je fotografický ráj“. Myslím, že to ale není ta pointa, kterou byste si měli z Albertova projektu odnést.

Nizozemí (© Albert Dros)

Nizozemí (© Albert Dros)


Daryna Kossar – fotografie jídla trochu jinak (fotografie jídla)

Pod fotografováním jídla si asi většina z nás představí načančané porce lákavých luxusních pokrmů na velkých bílých talířích nebo naopak rustikálních prkénkách focených s malou hloubkou. To ale není případ Daryny Kossar – pro ní je jídlo barvou a talíř malířským plátnem. Své kompozice z jídla jednoduše tvoří, takže v jejím portfoliu najdete ostružino-banánové tukany, lilkové kosatky, ovce z marshmallow, ale také třeba portrét Gordona Ramsayho ze soli a pepře. Netradiční, ale zajímavé, hravé a svěží.

Eggplant whales (© Daryna Kossar)

Eggplant whales (© Daryna Kossar)


Darian Volkova – balet očima baleríny (dokument, tanec)

Darian Volkova je ruská balerína, která nejen tančí, ale také výborně fotografuje a dokumentuje svět zákulisí baletu. Její snímky ukazují to, co zůstává návštěvníkům baletních představení skryto a musím říct, že u některých fotografií jsem cítil téměř až fyzickou bolest – samozřejmě z toho, co je na nich zachyceno, a nikoliv jak. V tomto ohledu Darian není co vytknout: v sérii najdete vynikající fotografie, které ukazují jak krásu, tak bolest, které jsou nedílnou součástí baletu. Většina z nich by obstála i samostatně, ale snad právě jejich střídání jim dává neobvyklou působivost. (Pokud by vám Darianiny stránky nenajížděly, můžete si její fotografie prohlédnout také na Instagramu).

© Darian Volkova

© Darian Volkova


Peter Jamus – kreativní černobílé portréty (portrét, černobílá fotografie)

Wikipedie říká, že portrét je popisné zobrazení konkrétního jedince, zpravidla člověka. Navzdory obecnému přesvědčení nemusí zdaleka jít jen o detailní zachycení tváře, takže v tomto směru fotografie Petera Jamuse, který často pracuje s celou postavou, rozhodně definici portrétu naplňují. Otázka zní, jestli vyhoví i onomu přívlastku „popisné“, protože jeho tvorba je spíše o tvarech, siluetách, světle a kontrastu. Ale nač teoretizovat – ať už se dle definice o portréty jedná či nikoliv, rozhodně jsou to zajímavé fotografie, které stojí za shlédnutí :)

© Peter Jamus

© Peter Jamus

Krátce

Pokud máte rádi retro, mohl by se vám líbit tenhle fotobatoh na Kickstarteru ・ Další seznam videí, z nichž se můžete učit – v tomto jsou rozhodně pěkné kousky ・ Fotograf, který se snaží nafotit všechna existující psí plemena – i s detaily, jak přesně to dělá ・ Víte, že ke kreslení světlem můžete využívat se speciálním příslušenstvím i realistické zobrazení obrázků v prostoru? ・ Líbila by se vám půjčovna fototechniky, kde byste si mohli za měsíční paušál půjčovat neomezeně cokoliv? Asi nepřekvapí, že pouze v USA ・ Bojíte se, že budete mít nudné fotky z dovolené? Přidejte pár dinosaurů ・ Spousta scén z filmů s rozborem použitého nasvícení

Realistické kreslení světlem (© VersionTwo)

Realistické kreslení světlem (© VersionTwo)