53. vydání

Checklisty – řešení proti zapomětlivosti

Dnešní tip, ač jej používám i při fotografování, je vlastně docela nefotografický – nebo lépe řečeno, hodně univerzální. Třeba se bude hodit i vám.

Před pár dny jsem se zúčastnil zajímavé fotografické akce, kde – mimo jiné – několik fotografů předávalo své zkušenosti v rámci workshopů. Když jsem si s jedním z nich povídal o jakési (pro nás teď nepodstatné) technikálii, zmínil, že vlastně měl v plánu pracovat s trochu jinou technikou – jenže jí zapomněl doma. Bylo to docela dobře pochopitelné, protože onen fotograf šel zrovna z akce na akci v různých koutech republiky a v takovém provozu se velmi snadno něco přehlédne.

Připomnělo mi to mě samotného – před každou fotocestou nebo každým nfocením zakázky jsem pokaždé přemýšlel, co vlastně budu potřebovat s sebou – v krajním případě jsem to leckdy dost na poslední chvíli prostě naházel do batohu a modlil se, abych měl všechno. Nikdy jsem si naštěstí nepřivodil žádný zásadní průšvih, ale seznam zapomenutých věcí by byl docela dlouhý :)

Pak jsem si kdesi přečetl zmínku o používání checklistů, což je moderní název pro jednoduchý odškrtávací a recyklovatelný seznam úkonů nebo věcí. Žádná raketová věda, ale efektivní řešení problému – místo toho, abych si musel pamatovat, co si mám sbalit na zimní fotocestu, nebo co potřebuji na focení produktovky pro e-shop se sportovními poháry, stačí vědět, že mám všechno podstatné v checklistu.

Od doby, kdy jsem najel na používání recyklovatelných seznamů, dělám rozhodně méně chyb, méně zapomínám a přitom mě to nestojí žádnou práci navíc. Pokud trpíte podobnými problémy, jako jsem popsal o pár odstavců výše, zkuste checklisty zařadit, třeba vám také pomohou. Používat na ně můžete cokoliv od textového souboru přes excelovskou tabulku až po todo list – na technologii je to metoda nenáročná. Seznam by mělo jít jen snadno upravovat a samozřejmě recyklovat.

P.S. Vydání tohoto newsletteru řídí samozřejmě 20položkový checklist :)

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Nick Brandt – Inherit the Dust (wildlife, příroda)

Mám velkou slabost pro práci fotografa Nicka Brandta, takže si nemohu odpustit zmínku o jeho posledním projektu Inherit the Dust, jehož název by se dal do češtiny přeložit nejspíš jako „Zdědí jenom prach“. Jeho cílem je upozornit na stále se zmenšující životní prostor afrických zvířat a Brandt k tomu zvolil velmi expresivní metodu. Na různých místech, kde bylo ještě relativně nedávno možné potkávat divoká zvířata, ale dnes je zcela vytlačila lidská činnost, vztyčil panely se svými fotografiemi těchto živočichů v životní velikosti – a znovu je vyfotografoval. Výsledkem jsou působivá a často nápaditá panoramata (např. žirafa vs. bagry), která ukazují neutěšený stav některých částí afrického životního prostoru. Ochrana přírody v chudých zemích je vždy složitá záležitost, ale rozhodně stojí za to na tento problém poukazovat – a Nick Brandt má schopnosti a snad i mediální pozornost dostatečnou k tomu, aby to dělal účinně.


Peter Stewart – abstraktní architektura (architektura)

Mám pocit, že v poslední době je při focení architektury trendem buď skoro až instagramová stylizace nebo naopak minimalistická černobílá fotografie. Proto jsou pro mě poměrně příjemným zjevem fotografie Petera Stewarta plné živých barev. V jeho podání je architektura spíše nástrojem pro vytváření abstraktních kompozic, typicky s výraznou perspektivou a sbíháním linií často až téměř do jediného bodu. Zajímavé a svěží pojetí.


Mongolští sokolníci (dokument, portrét)

Téma mongolských sokolníků se v newsletteru už jednou objevilo, ale nedá mi to, abych jej nezopakoval, když jsem narazil na jeho další zpracování. Autorem je tentokrát fotograf Sasha Leahovcenco a jeho portréty lovců s orly určitě stojí za shlédnutí – najdou se totiž mezi nimi takové, které se zajímavým způsobem odlišují od tradičního dvojportrétu muž-orel (i když ani takový snímek v sérii nechybí :) A ta krajina…


Jak fotit v nevhodnou část dne (praxe)

Fotograf Mike Browne připravil video, v němž radí, jak fotit v méně příhodných částech dne, kdy není nejlepší světlo. I když základním pravidlem každého fotografa by mělo být počkat na lepší příležitost, v řadě případů si to nemůžeme dovolit – třeba proto, že daným místem jen projíždíme a zkrátka nechceme propást příležitost k focení, byť krátkou a omezenou. Browne se ve videu zaměřuje na focení ve městě, jeho rady jsou poměrně klasické a bohužel ani po shlédnutí videa nečekejte, že budete moci fotit v poledne cokoliv bez omezení, ale určitě neškodí si je zopakovat.


Výsledky soutěže Underwater Photographer of the Year (podvodní fotografie, soutěž)

Po čase tu máme opět výsledky prestižní fotografické soutěže. Tentokrát zamíříme pod vodní hladinu, protože se jedná o Underwater Photographer of the Year 2016. Na projití vítězných snímků i čestných uznání ze všech kategorií si vyhraďte trochu delší čas, protože jich je opravdu hodně, ale stojí to za to. Ale pokud byste si měli prohlédnout jen jedinou fotografii, tak nevynechejte tu, která obdržela hlavní cenu – proto, že oproti řadě jiných má v sobě něco navíc. Ano, jako vždy je to nápad, jak něco, co bylo vyfoceno tisíckrát, zachytit trochu jinak. Více informací o vzniku vítězné fotografie najdete v článku na 500px.

Krátce

Inspirativní krátké video o životní dráze módního a street fotografa vystupujícího pod přezdívkou Jimmy on the Run ・ 13 fotografických kanálů na Youtube, které byste (prý) měli sledovat ・ A k tomu ještě 12 přednášek z cyklu Fotografové v Googlu ・ Potřebujete fotit třeba ve výtahu a nemáte žádný vhodný při ruce? Tak si postavte svůj vlastní. ・ Máte pocit, že v našich městech je to „dům vedle domu“? Podívejte se na fotografie Hongkongu z ptačí perspektivy a nejspíš trochu změníte názor. ・ MagBeam je nástavec na blesk, který prodlouží jeho dosah, a zároveň může plnit funkci tzv. gobo projektoru, který do scény promítne obrazec vyřezaný v masce