43. vydání

Krásné svátky a spoustu skvělých fotografií v příštím roce!

Jelikož právě čtete úvodník posledního letošního vydání newsletteru Lepší fotky, rád bych vám všem v předstihu popřál přesně takové prožití vánočních svátků, jaké si přejete – ať už je pro vás tím ideálem cokoliv: setkání v rodinném kruhu, dobrodružná cesta nebo třeba „jen“ volný čas na posezení s dobrou knihou :)

Pro zbytek letošního roku a hlavně pro celý rok nadcházející vám pak přeji, ať vám focení přináší radost, ať se vám daří tvořit podle vašich představ a také ať jsou pro vás i nadále Lepší fotky užitečným zdrojem inspirace.

Samotným Lepším fotkám pak přeji co nejvíce odběratelů – pokud je shledáváte přínosnými, budu jedině rád, když je doporučíte svým kamarádům a známým :)

Další vydání očekávejte ve svých schránkách až v roce 2016 :)

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Simulace zlaté hodiny s pomocí blesku (svícení)

Svatební fotograf Pye Jirsa byl postaven před přání nevěsty nafotit snímky se světlem zlaté hodiny (golden hour) – ovšem ve chvíli, kdy slunce jako na potvoru vůbec nesvítilo. S pomocí silného blesku se nakonec podařilo efekt zlaté hodiny více než dobře napodobit a je zajímavé se dozvědět něco o tom, jak tento zapeklitý problém vyřešil. Pokud budete někdy řešit podobný problém a budete mít tu možnost, doporučuji stejně na ideální podmínky počkat, protože k simulaci byl třeba blesk s výkonem 500 Ws s dvojicí gelových filtrů umístěný desítky metrů za fotografovaný pár – chce to tedy relativně nákladnou techniku a nejlépe i asistenta, který vám světlo nastaví a ohlídá :)


San Francisco objektivem Travise Jensena (street fotografie)

Reportážní fotografie z ulic měst mají v Lepších fotkách pravidelné zastoupení a většinou nejde o pouhé opakování stejných věcí. Šestiminutové video představuje fotografa Travise Jensena, který v tomto žánru zastupuje zase další pohled – většinou na ty části města, které nemají nejlepší pověst a sotva se o nich dozvíte z turistických průvodců. Ačkoliv je ve videu poměrně dobře vidět, že se nevyhýbá ani snímkům vyloženě aranžovaným, je zajímavé se na jeho práci podívat.


Comedy Wildlife Photography Awards (soutěž)

Fotografické soutěže jsou různé, ale Comedy Wildlife Photography Awards se bezpochyby svým zaměřením vymyká – jejím cílem je vybrat nejlepší fotografie, na nichž se divoká zvířata chovají z lidského pohledu humorně. Těžko říct, jestli je to jednorázová taškařice – soutěž teprve letos založil fotograf Paul Joynson-Hicks a její web se netváří zrovna dvakrát funkčně – nebo počin, který přežije i v dalších letech, ale je to každopádně docela pěkný a svěží nápad :)


Plánování fotografování noční oblohy (astrofotografie, krajina)

Fotograf Dave Morrow připravil několikadílnou sérii videonávodů k plánování fotografování noční oblohy. Zabývá se v ní opravdu vším možným, počínaje fází Měsíce, počasím, hledáním míst s malým světelným smogem, využitím nástrojů The Photographer’s Ephemeris, Google Earth a Stellarium. Pokud se vám jeho rady zalíbí, můžete zdarma absolvovat i pětidílný kurz, ke kterému dostanete zdarma e-knihu. Našincům může jen trochu komplikovat situaci, že všechny materiály jsou samozřejmě v angličtině.


Změňte špatné momenty v dobré fotografie (inspirace)

Extrémně inspirativní článek fotografa Mariuse Vietha (který v našem newsletteru není nováčkem) doporučuji k přečtení všem začínajícím i pokročilejším fotografům. Zabývá se v něm tím, jak najít ve špatných momentech inspiraci pro dobré fotografie a nezůstává samozřejmě jen u povídání. Článek doplňuje řada skvělých fotografií s příběhy, které k nim vedly – od triviálních, jaké vznikají, když vám před nosem ujede poslední tramvaj, přes nepříjemnější, jako je rozbitý nový objektiv za 1 600 dolarů, až po ty skutečně zásadní, jako je boj s těžkou nemocí. Nemohl jsem přitom nevzpomenout na svou cestu do Thajska, která se nevyvedla tak, jak jsem si vysnil. Ačkoliv jsem během ní k tomuto způsobu uvažování ještě zdaleka nedospěl, dnes jí považuji právě kvůli této škole za jeden z přelomových momentů mé fotografické kariéry. Nakonec se mi tento přístup bohatě vyplatil na Špicberkách – a výsledkem byla série, která uspěla v Czech Press Photo.

Krátce

Více než 100 let staré barevné(!) fotky Paříže stojí za shlédnutí ・ A ještě jednou se podíváme na počátek minulého století v zajímavém článku o obnově sportovních fotografií Charles M. Conlona – mimochodem, úvodní snímek v textu je parádní ・ Podle některých odhadů v současnosti fotí 8× víc lidí než před 10 lety ・ 500px v rubrice Simple Sellable představuje fotky, které se nejvíce prodávají ・ Neobvyklá úprava portrétní fotografie typicky krajinářským nástrojem – přechodovým filtrem ・ Topaz Labs po čase nabízí slevu na své pluginy pro úpravy fotografií – jelikož jsou Vánoce, tentokrát můžete ušetřit 35 % na všem s kupónem TOPAZ2015