44. vydání

Bilancování, hodnocení, rekapitulace…

Počátek roku se pravidelně stává obdobím bilancování a hodnocení toho právě uplynulého a ani fotografická branže není výjimkou. Proto se i dnešní vydání Lepších fotek bude nést do určité míry v tomto duchu, ale nebojte se, o povedené a inspirativní fotky ani tak nepřijdete, protože rekapitulace vyzdvihují samozřejmě především fotografické úspěchy.

Já sám se do bilancování zde pouštět nebudu, pokud by to někoho zajímalo, učinil jsem tak již na svém blogu. Pouze připojím fotku ze svého archivu, kterou mám z toho minulého roku já osobně nejraději a pak už se vrhneme rovnou do víru toho nejlepšího, co se urodilo jinde.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

To nejlepší na 500px (inspirace)

Jakožto příznivec serveru 500px nemohu samozřejmě vynechat jeho přehlídku nejúspěšnějších fotografií. Záměrně nepíšu „nejlepších“, protože fotografie se vybíraly podle klasického „lajkování“ uživatelů, což vede částečně k upřednostnění fotografií spíše s virálním potenciálem, nicméně výběry jsou to zajímavé. Výhodou navíc je, že žebříčky vznikly po kategoriích, takže by si měli na své přijít vyznavači všemožných žánrů:

A jako bonus 500px přidává ještě žebříčky Top 10 nejprodávanějších fotografií a Top 10 nejčtenějších článku z blogu. Svého favorita coby ilustrační snímek jsem si dovolil vybrat ze zvířecí kategorie:


To nejlepší z Fota dne National Geographic (inspirace)

Čtenářsky nejúspěšnějšími fotografiemi z galerie Foto dne se pochlubil také National Geographic. Jedná se o dvacítku snímků s převážně přírodní tématikou a najdou se mezi nimi opravdu pěkné kousky (i když stejně jako v případě 500px u některých poněkud váhám, co je vlastně vyneslo tak dopředu). Bohužel, procházení galerie je tak trochu utrpení – samozřejmě nikoliv kvůli fotografiím, ale proto, že je příšerně pomalá (pokud ovšem není problém na mém přijímači).


Fotosoutěž National Geographic 2015 (soutěž)

A ještě jednou National Geographic – tentokrát s výsledky své prestižní fotografické soutěže za rok 2015. Jako vždy se fotografové utkali ve třech kategoriích – příroda, místa a lidé – a vítězné snímky (i čestná uznání) rozhodně stojí za shlédnutí.


To nejlepší od Associated Press (žurnalistika)

Konec roku ke zveřejnění toho nejlepšího tradičně využívají i tiskové agentury. Jejich galerie se samozřejmě odlišují od těch uvedených výše – především tím, že žurnalisté dokumentují často neradostné nebo dokonce tragické události. Nahlížet na takové snímky jako na čistě fotografickou inspiraci by bylo určitě zvláštní, na to jsou příliš závažné, ale do dnešního bilancujícího newsletteru rozhodně patří. Agentura Associated Press své nejlepší fotografie roztřídila do několika kategorií:

K tomu pak přidává ještě čtyři galerie roztříděné dle geografického klíče:

Fotografií bude dohromady pravděpodobně dost přes tisíc, takže projít je dá docela zabrat. Počítejte také s tím, že galerie nejsou zrovna nejmodernější a nepopřou také to, že živobytím agentur, jako je AP, je prodej fotografií. Mimochodem, mně osobně asi nejvíc zaujaly fotografie v galerii Asie a Pacifik.


Nejlepší svatební fotografie podle Junebug Weddings (svatební fotografie)

Tentokrát nikoliv z lidového hlasování či výběru agenturních editorů, ale ze soutěže vzešla dvacítka nejlepších svatebních fotografií roku 2015. Soutěž má už sedmiletou historii a do prozatím posledního ročníku bylo přihlášeno více než 10 000 fotografií od fotografů ze 45 zemí – to už je slušná porce. Soutěž trochu potvrzuje trend výraznějších stylizovaných úprav svatebních fotografií, stále běžnější jsou i snímky, kde šťastný pár snímku nedominuje (dokonce je občas trochu těžké ho i najít :) a také ukazuje řadu nápaditých situací, které pro své klienty fotografové vymýšlejí. V tuzemsku sice, myslím, ještě stále není takové náročnější focení u svateb běžným jevem, ale přesto jde o velmi zajímavou galerii a zdroj inspirace.

Krátce

Laowa 15mm f/4 1:1 je první širokoúhlý makroobjektiv – daní za neobvyklou konstrukci i výsledky je ovšem pracovní vzdálenost pouhých 4,7 mm ・ A když už jsme u těch milimetrů, tak existuje 6 mm tenký papírový fotoaparát, který fotí i točí videa, i když ne zrovna v ohromující kvalitě ・ Hodně staré barevné fotografie Německa ・ Fotoaparáty se bohužel kradou. Služba LensTag zveřejnila svou statistiku, podle které se jich drtivá většina ztratí při krádeži z auta nebo vloupání domů