43. vydání

Krásné svátky a spoustu skvělých fotografií v příštím roce!

Jelikož právě čtete úvodník posledního letošního vydání newsletteru Lepší fotky, rád bych vám všem v předstihu popřál přesně takové prožití vánočních svátků, jaké si přejete – ať už je pro vás tím ideálem cokoliv: setkání v rodinném kruhu, dobrodružná cesta nebo třeba „jen“ volný čas na posezení s dobrou knihou :)

Pro zbytek letošního roku a hlavně pro celý rok nadcházející vám pak přeji, ať vám focení přináší radost, ať se vám daří tvořit podle vašich představ a také ať jsou pro vás i nadále Lepší fotky užitečným zdrojem inspirace.

Samotným Lepším fotkám pak přeji co nejvíce odběratelů – pokud je shledáváte přínosnými, budu jedině rád, když je doporučíte svým kamarádům a známým :)

Další vydání očekávejte ve svých schránkách až v roce 2016 :)

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Simulace zlaté hodiny s pomocí blesku (svícení)

Svatební fotograf Pye Jirsa byl postaven před přání nevěsty nafotit snímky se světlem zlaté hodiny (golden hour) – ovšem ve chvíli, kdy slunce jako na potvoru vůbec nesvítilo. S pomocí silného blesku se nakonec podařilo efekt zlaté hodiny více než dobře napodobit a je zajímavé se dozvědět něco o tom, jak tento zapeklitý problém vyřešil. Pokud budete někdy řešit podobný problém a budete mít tu možnost, doporučuji stejně na ideální podmínky počkat, protože k simulaci byl třeba blesk s výkonem 500 Ws s dvojicí gelových filtrů umístěný desítky metrů za fotografovaný pár – chce to tedy relativně nákladnou techniku a nejlépe i asistenta, který vám světlo nastaví a ohlídá :)

Simulace zlaté hodiny bleskem v praxi (© Pye Jirsa)

Simulace zlaté hodiny bleskem v praxi (© Pye Jirsa)


San Francisco objektivem Travise Jensena (street fotografie)

Reportážní fotografie z ulic měst mají v Lepších fotkách pravidelné zastoupení a většinou nejde o pouhé opakování stejných věcí. Šestiminutové video představuje fotografa Travise Jensena, který v tomto žánru zastupuje zase další pohled – většinou na ty části města, které nemají nejlepší pověst a sotva se o nich dozvíte z turistických průvodců. Ačkoliv je ve videu poměrně dobře vidět, že se nevyhýbá ani snímkům vyloženě aranžovaným, je zajímavé se na jeho práci podívat.

© Travis Jensen

© Travis Jensen


Comedy Wildlife Photography Awards (soutěž)

Fotografické soutěže jsou různé, ale Comedy Wildlife Photography Awards se bezpochyby svým zaměřením vymyká – jejím cílem je vybrat nejlepší fotografie, na nichž se divoká zvířata chovají z lidského pohledu humorně. Těžko říct, jestli je to jednorázová taškařice – soutěž teprve letos založil fotograf Paul Joynson-Hicks a její web se netváří zrovna dvakrát funkčně – nebo počin, který přežije i v dalších letech, ale je to každopádně docela pěkný a svěží nápad :)

Vítězná fotografie soutěže Comedy Wildlife Photography Awards (© Julian Rad)

Vítězná fotografie soutěže Comedy Wildlife Photography Awards (© Julian Rad)


Plánování fotografování noční oblohy (astrofotografie, krajina)

Fotograf Dave Morrow připravil několikadílnou sérii videonávodů k plánování fotografování noční oblohy. Zabývá se v ní opravdu vším možným, počínaje fází Měsíce, počasím, hledáním míst s malým světelným smogem, využitím nástrojů The Photographer’s Ephemeris, Google Earth a Stellarium. Pokud se vám jeho rady zalíbí, můžete zdarma absolvovat i pětidílný kurz, ke kterému dostanete zdarma e-knihu. Našincům může jen trochu komplikovat situaci, že všechny materiály jsou samozřejmě v angličtině.

Just Me & the Milky Way - Rialto Beach, Washington (© Dave Morrow)

Just Me & the Milky Way – Rialto Beach, Washington (© Dave Morrow)


Změňte špatné momenty v dobré fotografie (inspirace)

Extrémně inspirativní článek fotografa Mariuse Vietha (který v našem newsletteru není nováčkem) doporučuji k přečtení všem začínajícím i pokročilejším fotografům. Zabývá se v něm tím, jak najít ve špatných momentech inspiraci pro dobré fotografie a nezůstává samozřejmě jen u povídání. Článek doplňuje řada skvělých fotografií s příběhy, které k nim vedly – od triviálních, jaké vznikají, když vám před nosem ujede poslední tramvaj, přes nepříjemnější, jako je rozbitý nový objektiv za 1 600 dolarů, až po ty skutečně zásadní, jako je boj s těžkou nemocí. Nemohl jsem přitom nevzpomenout na svou cestu do Thajska, která se nevyvedla tak, jak jsem si vysnil. Ačkoliv jsem během ní k tomuto způsobu uvažování ještě zdaleka nedospěl, dnes jí považuji právě kvůli této škole za jeden z přelomových momentů mé fotografické kariéry. Nakonec se mi tento přístup bohatě vyplatil na Špicberkách – a výsledkem byla série, která uspěla v Czech Press Photo.

© Marius Vieth

© Marius Vieth

Krátce

Více než 100 let staré barevné(!) fotky Paříže stojí za shlédnutí ・ A ještě jednou se podíváme na počátek minulého století v zajímavém článku o obnově sportovních fotografií Charles M. Conlona – mimochodem, úvodní snímek v textu je parádní ・ Podle některých odhadů v současnosti fotí 8× víc lidí než před 10 lety ・ 500px v rubrice Simple Sellable představuje fotky, které se nejvíce prodávají ・ Neobvyklá úprava portrétní fotografie typicky krajinářským nástrojem – přechodovým filtrem ・ Topaz Labs po čase nabízí slevu na své pluginy pro úpravy fotografií – jelikož jsou Vánoce, tentokrát můžete ušetřit 35 % na všem s kupónem TOPAZ2015

Jedna ze skvělých sportovních fotografií Charles M. Conlona

Jedna ze skvělých sportovních fotografií Charles M. Conlona