51. vydání

Překážka v popředí může udělat zajímavou fotku

Jednou z prvních starostí fotografů bývá, aby se nic nedostalo mezi objektiv a fotografovaný námět – a já souhlasím s tím, že je dobré si tyhle věci hlídat, protože cokoliv, co nám nekontrolovatelně vleze do záběru, může mít velmi nežádoucí důsledky. Přitom je poměrně snadné některé překážky přehlédnout. Třeba taková větvička někde v půli cesty mezi fotografem a foceným subjektem nemusí být v hledáčku při malé hloubce ostrosti prakticky vidět, ale do výsledné fotografie se promítne barevným posunem, ztrátou kontrastu a ostrosti. Navíc se jedná často o dopad, který je těžké nebo i nemožné korigovat při zpracování.

Nicméně jako každé pravidlo, i toto lze porušit. Rozdíl je v tom, že nám předmět v popředí nepoleze do záběru nekontrolovaně, ale naopak přesně tak, jak si naplánujeme – tudíž nebude překážet, ale naopak v ideálním případě dotvářet atmosféru fotografie. Ne vždycky se to povede tak, jak si představujete, ale když ano, může být výsledkem mnohem zajímavější fotka než s čistým výhledem.

P.S. U tohoto tipu jsem si (poměrně vzácně) přesně jist tím, kde jsem se s jeho základní myšlenkou, setkal poprvé, takže mohu uvést zdroj: pochytil jsem jí v roce 2011 na fotovýpravě v Thajsku od Petra Bambouska :)

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Sportovní dvojexpozice (sportovní fotografie, kompozice)

Sportovní fotografie je jedním ze žánrů, kde jsou na počátku karty všem rozdány stejně – určitě jste viděli záběry třeba z atletických mítinků, kde v malém vymezeném prostoru stojí fotograf vedle fotografa (a třeba u sprintů dokonce i jen dálkově odpalované fotoaparáty). A možná vás napadlo, jak z toho vykřesat něco neotřelého a nápaditého. Stejně uvažoval fotograf Cooper Neill a nakonec si vymyslel projekt kinofilmových dvojexpozic – jednoduše nafotí 36 snímků, převine film a nasází na něj druhou várku fotek. Píšu „jednoduše“, ale ono to zase tak jednoduché nebude – i pro podobně bláznivé nápady je vhodné mít nějakou strategii a nespoléhat jen na štěstí, jinak se sotva dočkáte zajímavých snímků. A ty Cooperovy rozhodně zajímavé jsou.


Skládání fotografií Mléčné dráhy (astro fotografie)

Při fotografování noční oblohy se často používá skládání řady kratších expozic a má to svůj velmi dobrý důvod – pokud snímáte příliš dlouhým časem (v závislosti na ohniskové vzdálenosti to může být třeba už 10 vteřin), vlivem rotace Země se hvězdy nevykreslí jako tečky, ale jako čárky, respektive krátké obloučky. Kromě toho také skládání eliminuje šum, kterého navíc při kratších expozicích může vznikat i méně. U snímků Mléčné dráhy jsem se doposud setkával – s ohledem na její jasnost – jen s focením na jeden záběr, ale přesto se zdá, že i tento druh fotografií může ze skládání profitovat, jak ukazuje článek s podrobným postupem focení i zpracování.


15 nejkrásnějších jezer ve fotografiích (krajina)

Nevím, jestli editoři 500px opravdu vybrali 15 nejkrásnějších jezer z celého světa, ale fotografie, kterými svůj žebříček podpořili, jsou většinou krásné. Je neuvěřitelné, jaké role může hrát voda ve fotografiích – zde povětšinou přináší pocit klidu a míru. Vybraná místa jsou poměrně rovnoměrně rozprostřena po všech kontinentech, takže zde najdeme i tři zástupce z našeho relativně blízkého okolí – Bledské jezero ve Slovinsku, Plitvická jezera v Chorvatsku a Lucernské jezero ve Švýcarsku.


Ignorujte mámu, tátu a skočte do toho (inspirace, koncertní fotografie)

Relativně expresivní titulek uvádí článek fotografa William Selvize, který se ocitl navzdory uměleckým ambicím na vysoké škole zcela jiného zaměření a přesto se nakonec dokázal prosadit jako fotograf. Jeho příběh i rady lidem, kteří řeší podobné situace, jsou rozhodně zajímavé, i když vám nikdo nezaručí, že budou fungovat i vám (a mimochodem, nejsou určitě tak radikální, jak naznačuje titulek). A pokud o tento druh inspirace nestojíte, radím prohlédnout si alespoň fotografie – William se zaměřuje na koncerty a podobné události a dělá to opravdu moc dobře.

Krátce

Několikrát už zde proběhly inspirace pro fotografování s ohněm – pokud se s ním rozhodnete experimentovat, snažte se, abyste něco nezapálili ・ Tři fotografové + jedna zlatá rybka = tři zcela odlišné fotografie ・ Údajně nejjednodušší a nejefektivnější světelná konfigurace – mně osobně moc nesedí, ale třeba to budete mít jinak ・ Perfektní video z cest po Asii s virálním potenciálem ・ Ticho, klid a čekání na úžasné divadlo, které příroda přichystá jen jednou za rok – to je Firefall v Yosemitech. A nebo je to s tím klidem a tichem trochu jinak? ・ ON1 Effects 10 jsou k dispozici v edici zdarma pro PC i Mac