33. vydání

Dnes z technických důvodů newsletter neobsahuje žádný úvodník, ale jen přehled článků. Příští týden bychom se měli zase vrátit do zaběhaných kolejí :)

Dobré světlo a hezké počtení!

Články a zajímavosti

5 důvodů, proč vyzkoušet kruhový blesk (technika)

500px.com

Kruhový blesk je speciální zdroj světla, v jehož středu je umístěn objektiv fotoaparátu, díky čemuž umožňuje nasvícení prakticky bez rušivých stínů. Důvodů, proč jej přinejmenším vyzkoušet, je ale více – hodí se na makro nebo portrétní fotografii, vytváří atypické odlesky v očích (catch light) a 500px jej ve svých 5 tipech navrhuje dokonce i jako zajímavou proprietu pro umístění přímo do fotografie.


Déšť světla (svícení)

diyphotography.net

Malování světlem (light paiting) je technika, ve které je poměrně obtížné přijít s něčím novým a neotřelým. Brazilskému fotografovi Vitoru Shiettimu se to podařilo, když vymyslel projekt, v němž světlo doslova tvoří déšť „stékající“ po větvích stromů. Výsledky jsou propracované, působivé a rozhodně vyčnívají.


Udělej si sám: odrazná deska pro prosvícení očí (svícení, technika)

diyphotography.net

Fotografické příslušenství je obvykle poměrně drahé a studiová technika zvlášť. Firma Westcott prodává speciální odraznou desku Eyelighter, která ideálně prosvětlí oči portrétovaného díky obloukovitému tvaru – ovšem cena 300 dolarů bude pro amatéry asi poněkud vysoká. Není tedy divu, že se velmi rychle objevil návod na výrobu obdobné odrazky v domácích podmínkách. Potřebovat k tomu budete jen PVC trubky s vhodnými spojkami, desku foam board a hliníkovou fólii (alobal).


Chris König – 5 měsíců v Asii (fotocesty, reportáž, krajina, portrét)

chriskonig.nl

Chris König toužil poznat Asii ještě předtím, než začal fotografovat. Svůj sen si nakonec splnil a strávil na cestách 5 měsíců – naštěstí pro nás, diváky, už s fotoaparátem v ruce, protože by byla věčná škoda, kdyby snímky, které pořídil, nevznikly. V jeho portfoliu najdete portréty, krajiny i reportážní snímky a většina má opravdu moc dobrou atmosféru.


Nejfotografovanější města světa podle 500px (město)

500px.com

Služba 500px nahlédla do svých databázích a z fotografií obsahujících geolokační informace sestavila žebříček 25 nejfotografovanějších měst světa. Každé město samozřejmě v přehledu reprezentuje několik nejúspěšnějších fotografií, takže je na co se dívat, i když v některých případech jde spíš o street fotografii a další žánry než samotné město. Žádné české město se bohužel mezi top 25 nevešlo, ale Evropa je jinak zastoupena poměrně úspěšně – nechybí Paříž, Vídeň, Londýn či hned několik italských měst. Na metu nejvyšší nicméně dosáhl New York.


Využití odrazů ve svatební fotografii (svatební fotografie)

petapixel.com

Odrazy ve vodní hladině nejsou ničím novým – myslím, že lákají fotografy snad od prvních okamžiků, kdy vezmou fotoaparát do ruky. Článek na PetaPixelu přináší několik ukázek, jak je využívá britský svatební fotograf roku 2014 Chris Chambers. Oč je tento článek kratší, tím je užitečnější, protože ukazuje jak celkové pohledy na scény, tak výsledné fotografie. Díky tomu je vidět, že k pořízení poutavé fotografie stačí často opravdu málo – třeba nevelká louže na cestě.

Krátce

Může vám projekt 365 (jedna fotografie každý den po dobu jednoho roku) změnit život? Když ho děláte pořádně, tak může! ・ Proč se lidé na starých fotkách nikdy nesmějí? ・ První japonská fotožurnalistka začínala ve 25 letech, dnes je jí 101 a stále fotí! ・ Fotograf plní sny dětem s rakovinou ・ Může poslech hudby vybudit kreativitu? Zkuste některé z doporučených setů