32. vydání

Kupujte knihy místo techniky

Na tenhle zajímavý tip pro začínající fotografy jsem narazil před nějakou dobou a tak trochu mě donutil přemýšlet nad tím, jaký vlastně zaujímám postoj k fotografickým knihám, které se nacházejí v mé knihovně. Došlo mi, že i když se na valnou většinu z nich se jen zbytečně práší a jsou horkými kandidáty na to, abych je poslal někam dál, pár knih je pro mě důležitých.

Jedna z prvních knih, kterou jsem si pořídil a kterou mám rád dodnes, je Divoká příroda ve fotografii sestavená editorem National Geographic Johnem G. Mitchellem.

Během cesty do Keni jsem si koupil knihu Impressions of Africa autorů Alaina Ponse a Philippa Hueta. Černobílé fotografie přírody mě přitahují už delší dobu a tahle kniha je jich plná.

Mezi své oblíbence ze zcela jiného žánru řadím i Filmovou fotografii Jana Kuděly – útlou knížečku, kterou jsem koupil kdysi za pár korun, aniž bych od ní něco očekával. Obsahuje nejen fotografie, ale i poutavé povídání o hercích a filmu. Existuje ještě mnohem větší a tlustší kniha stejného autora i názvu (podivné, ale je to tak), kterou mám také, ale nějak jsem si oblíbil tu malou.

Jedna z knih, kterou bych neprodal, je o fotografování se systémovým bleskem. Cože? O focení s bleskem? Jako bych slyšel ty otázky a viděl nechápavé pohledy. Jenže ono není focení jako focení, ani kniha jako kniha – a tahle od Joe McNallyho je podle mě výjimečná.

Byly i jiné knihy, které mi ve své době pomohly, byť dnes už bych pro ně nesáhl. Ale když tak o tom přemýšlím, všechny měly jedno společné – ať už měly nebo neměly primární ambici něco čtenáře naučit, vždycky obsahovaly fotografie, které mě dokázaly zaujmout, přitáhnout a nepustit. Takové, které bych chtěl mít ve svém portfoliu. Pořídil jsem si za ty roky hodně knih a valná většina z nich skončila u jednoho přečtení/prohlédnutí. Ale několik z nich za to opravdu stálo. A ano, ty bych si koupil znovu a klidně i místo techniky.

P.S. Tenhle článeček mě tak trochu navnadil k tomu, abych poslal do světa knihy, které už nepoužívám. Mít prázdné místo v knihovně je ale tak trochu škoda, takže už teď dumám o tom, jaké nové kousky by mohly nastoupit na jejich místo. Třeba mí kandidáti inspirují k nákupu i někoho z vás. Jejich hlavní nevýhodou je, že si je kvůli ceně možná opravdu budete muset koupit místo nějakého toho objektivu :)

  1. Nick Brandt: Across the ravaged land
  2. Nick Brandt: On this earth, A shadow falls
  3. Sebastiano Salgado: Genesis
  4. Art Wolfe: Earth is my witness

Dobré světlo a hezké počtení!

Články a zajímavosti

Carla DLM – Surreal & Abstract (město, digitální manipulace, abstrakce)

cooph.com

Fotografka vystupující pod pseudonymem (tedy alespoň hádám, že je to pseudonym :) Carla DLM tvoří opravdu zajímavé fotografie měst. Nečekejte realistické podání, ale naopak snovou, surrealistickou atmosféru hraničící v některých případech až s abstrakcí. Zdrojové fotografie jsou výrazně upravované, což ovšem vede k velmi působivým výsledkům, které stojí za shlédnutí.


10 filmů pro fanoušky fotografie (inspirace)

scene360.com

Už několikrát jsem se v Lepších fotkách vyznal z toho, že mě baví hledat inspiraci i v jiných oborech, mezi nimiž asi čelní pozici zabírá kinematografie. Článek 10 filmů pro fanoušky fotografie přináší moc pěkný výběr filmů, které stojí za shlédnutí právě za účelem získání nových podnětů a nápadů. Nejedná se o příběhy fotografie nebo fotografů, ale o filmy, v nichž stojí zato sledovat postupy tvůrců, jejich kompozice, použití světla a podobně. Většinu z nich jsem osobně neviděli a o některých jsem dokonce ani neslyšel, takže rozhodně putují do mého seznamu „ke shlédnutí“.


S fotoaparátem za kulturami celého světa (reportáž)

petapixel.com

Fotograf Porter Yates procestoval řadu zemí s fotoaparátem, aby zaznamenal různé kultury a komunity. Jeho fotografie ukazují diverzitu lidských společenství a zřejmě i něco z těch kultur, které nejspíš postupně vymizí. V neposlední řadě jsou pak opravdu povedené a je znát, že se stal dočasně součástí společenstev, která fotografoval, nikoliv že jen „proběhl okolo“. Taková práce musí udělat radost všem příznivcům cestovatelské reportážní fotografie.


O focení zatmění Měsíce (astrofotografie, panorama)

500px.com

Fotografie zatmění Měsíce spojeného se superúplňkem, na které jsem upozorňoval v minulém vydání, podle očekávání vzaly hned následující den útokem většinu fotografických serverů, 500px nevyjímaje. Zde ale kromě výběru nejlepších snímků vyšel i článek o jednom z nejúspěšnějších s kompletními podrobnostmi jeho vzniku. Všimněte si, že Měsíc samotný byl fotografován samostatně a následně spojen s fotografií popředí, což je poměrně běžný postup, za který není třeba nikoho pranýřovat, pokud se to tedy příliš nepřehání. Důvodem bývají nejen problémy s dynamickým rozsahem (ačkoliv se vám to nemusí zdát, Měsíc je z fotografického hlediska pořádně jasný objekt), ale také snaha o simulaci pocitu, který máme při pozorování scény pouhým okem. Zde bych si troufl výsledek prohlásit za zajímavý, ale přitom stále ještě přiměřený (tedy pokud vynecháme fakt, že obsahuje všechny fáze zatmění najednou :)


Portréty z čínského venkova (portrét)

petapixel.com

Cestovatelská fotografie neskýtá příležitosti jen pro krajináře nebo dokumentaristy, ale také pro portrétisty, i když to je pro mnohé žánr ze zmíněných nejtěžší, protože obnáší potřebu komunikace s místními lidmi a získání jejich důvěry. Jak taková výprava zaměřená přímo na portréty může vypadat představuje Ken Koskela v textu o své fotografické cestě na čínský venkov. Článek se velmi otevřeně věnuje všem aspektům od plánování cesty přes spolupráci s místním průvodcem až po vlastní focení a postprodukci fotografií.

Krátce

Pokud se chcete vážněji věnovat černobílé fotografie, doporučuji sledovat web Black and White Mastery ・ Mobilní telefon s držákem do auta mohou posloužit jako docela šikovný zdroj světla pro aranžovanou fotografii ・ Co mají společného nejprodávanější fotografie lidí na 500px? ・ Dina Belenko opět tvořila a ve svém ateliéru vyráběla déšť ・ Pokud potřebujete pro své fotografické vyjádření scény z poloviny ponořené do vody, můžete to udělat ve Photoshopu, nebo jednoduše postavit obří akvárium