31. vydání

Podzim je tu!

Nejen podle kalendáře nastal podzim – na stromech se objevuje první zbarvené listí a nad ránem jsou k vidění úžasné mlhy, takže krajinářům (ale nejen jim) nastávají zlaté fotografické časy. Já samozřejmě dle zákonů pana Murphyho ležím s kašlíčkem a rýmičkou, takže kochání a focení se prozatím odkládá, ale doufám, že mi to představení matky přírody neuteče celé. Každopádně jsem zalovil v archivu a našel o kousek pozdnější fotku, která nespadá do kategorie podzimní klasiky, zato ale jasně dokazuje, že staré české rčení mělo znít „má se jako prase v listí“. Ať se i vy máte co nejlépe a podzim si fotograficky užijete.

Mimochodem, na pondělí 28. 9. nám příroda nachystala ještě jeden zajímavý úkaz, a to úplné zatmění slunce kombinované s takzvaným superúplňkem, který nastává, když se Měsíc na své dráze přiblíží nejvíce k zemi – na pouhých 356 876 km. V tomto bodě se bude nacházet ve 3 hodiny a 47 minut, zatímco zatmění začne ve 2:50 a k plnému zastínění dojde ve 4:11. Kombinace těchto dvou jevů není úplně běžná – naposledy se udála v roce 1982. Pokud se rozhodnete Měsíc fotit, možná vám přijde vhod můj článek z roku 2012, v něž jsem se věnoval svým amatérským pokusům o astrofotografii s překvapivě použitelnými výsledky.

Dobré světlo a hezké počtení!

Články a zajímavosti

Portréty s neobvyklými doplňky (portrét)

goodlightmag.com

Další z videí magazínu Good Light se věnuje fotografování portrétů s neobvyklými doplňky. Pro ukázku si Michael Zelbel zvolil steampunkové téma s využitím různých propriet nakoupených přes Amazon a eBay a své fotografie pořídil v prostředí starého průmyslového areálu, které se k tomuto motivu docela dobře hodí. Video jako vždy obsahuje nejen ukázky fotografií, které při této seanci vznikly, ale také podrobné informace o svícení scén i několik praktických triků. Mě například zaujala levná metoda tvorby kouřových efektů pomocí speciálních tabletek.


Napodobení atmosféry z filmu Lincoln (portrét)

petapixel.com

Fotograf Doug Jackson se rozhodl pro jednu zakázku napodobit atmosféru jedné scény ze Spielbergova filmu Lincoln. Svou zkušenost následně zveřejnil v článku, kde neopomněl popsat detaily toho, jak výslednou fotografii vytvořil. Možná překvapivě byl pro svícení využit jediný blesk za oknem, odrazná deska a decentní kouřový efekt, který společně se záclonami světlo blesku rozptýlil. Jednoduchá konfigurace, efektní výsledek. Článek se příliš nezaobírá postprodukcí, která hraje velkou roli v dosahování filmového vzhledu – všimněte si modrých tónů ve stínech, což je jeden z oblíbených postupů.


Island z ptačí perspektivy (letecká fotografie)

petapixel.com

Island jsme tu už párkrát měli, ale jeho neobvyklá krajina poskytuje stále dostatek možností ztvárnění, aniž by to byla nuda. Fotograf Jakub Polomski se na něj podíval shora okem kamery umístěné na dronu a nutno říct, že se jedná o pohled nadmíru povedený. Opět nechybí abstraktnější pohledy, ke kterým islandská krajina přímo vybízí, ani klasičtěji pojaté snímky. Tvarová i barevná rozmanitost každopádně určitě zalahodí oku nejednoho diváka.


Opuštěné psychiatrické léčebny (urbex)

fubiz.net

Urbex/Urban exploration neboli poznávání převážně opuštěných staveb a jiných lidských výtvorů jsem – nepletu-li se – do Lepších fotek ještě nezařadil. Dobrým začátkem v představování tohoto subžánru jsou fotografie rakouského fotografa Thomase Windische, který procestoval a zdokumentoval opuštěné italské psychiatrické léčebny. Na místech s hutnou atmosférou bezútěšnosti se podepsaly i desítky let chátrání, takže se připravte na pořádnou dávku deprese – ale i dobrých fotografií.

Krátce

Fotografové plní sny dětí bez domova alespoň prostřednictvím fotografií ・ Detailní rozbor focení basketbalového profesionála smečujícího do koše sluncem ・ Čtyřmetrový fotografický negativ ・ Festival Burning Man rozhodně není záležitost pro každého, ale nakouknout na něj díky fotografiím doporučuji ・ Temná stránka fotografie aneb když k nejlepšímu snímku vede jen špatná cesta ・ 10 tipů pro lepší wildlife fotografie ・ Ačkoliv většina z nás asi nebude fotit se čtyřmi světly, několika nástavci, filtry a ventilátorem, je docela zajímavé se podívat na video od Bowensu, v němž je tato technika předvedena na focení portrétu krok za krokem