34. vydání

It’s all too beautiful

Kapela Small Faces měla několik hitů, ale jedním z nejvýraznějších byl Itchycoo Park z roku 1967. Je docela dobře možné, že si podle jména nevzpomenete ani na skupinu, ani na píseň – u té zejména proto, že se ve výrazném refrénu neobjevuje její název, ale několikrát opakovaná fráze, kterou jsem si vypůjčil do titulku dnešního úvodníku: It’s all too beautiful. Zvláštní souhrou okolností tahle píseň zazněla v rádiu chvilku po té, co jsem se v pondělí dozvěděl, že moje fotografie sobů ze Špicberků získaly cenu Trigema v letošním ročníku Czech Press Photo. To by sama o sobě byla úžasná zpráva, ale osud někdy naděluje plnými hrstmi, takže se ve skutečnosti stala onou pověstnou třešničkou na dortu poté, co se nám v pátek večer narodila zdravá a krásná dcerka Anežka. A pokud se během pouhých tří dní odehrají dvě takhle skvělé události, tak se člověk nevyhne myšlence, že je to tak krásné, že to snad ani nemůže být pravda – It’s all too beautiful.

P.S. Příběh s Czech Press Photo je důkazem, že štěstí je třeba jít naproti. Ještě dva dny před uzávěrkou jsem nepočítal s tím, že bych do soutěže něco posílal. Nakonec jsem se rozhodl, značně narychlo zorganizoval tisk i předávku fotografií a jak to dopadlo už víte. A protože mi k tomu hodně dopomohlo několikeré pošťouchnutí mého okolí, moje rada pro tento týden tedy nemůže znít jinak než: nepodceňujte se zbytečně moc a zkoušejte to!

Dobré světlo a hezké počtení přeje dvojnásob šťastný Michal Krause.

Články a zajímavosti

Netradiční využití linií ve fotografii (inspirace, kompozice)

500px.com

Již několikrát se v Lepších fotkách mihlo téma využití linií ve fotografii k navedení oka diváka na nejdůležitější motiv ve scéně. Na serveru 500px vyšel zajímavý výběr snímků, kde jsou linie vytvářeny nebo je s nimi nakládáno poměrně netradičně. Najdete zde čáry tvořené pohybem hvězd, architekturou, oblečením modelů, vlnami na moři, paprsky světla a další povedené ukázky.


Lois Greenfield – zmrazený pohyb (inspirace)

petapixel.com

Fotografka Lois Greenfield zachycuje pohyb poměrně neobvyklým způsobem – přestože v jejích snímcích nenajdete prakticky jediný neostrý pixel či jiný náznak zvýraznění dynamiky, pohyb je zcela nepochybně přítomen a jasně rozpoznatelný. Jak sama autorka říká, její inspirací je schopnost fotografie zmrazit jedinečný okamžik a odkrýt to, co oko normálně nevidí. Všechny snímky, které vytváří, se obejdou bez triků a jiných manipulací, vše vzniká přímo na scéně, a to dokonce i bez sériového snímání. V odkazovaném článku najdete kromě inspirativních fotografií také několik slov o tom, jak každá z nich vznikala.


Vítězové soutěže Wilflife Photographer of the Year (soutěž, wildlife)

nhm.ac.uk

Po roce je tu opět vyhlášení výsledků prestižní soutěže Wildlife Photographer of the Year plné úžasných a inspirativních fotografií. Letošní rok je ale potěšující ještě z jednoho důvodu – mezi mladými tvůrci v kategorii 11 až 14 let zvítězil Ondřej Pelánek a mezi dospělými se mezi sedm finalistů v kategorie Savci probojoval Petr Bambousek, jehož fotka makaka chocholatého se navíc stala ústředním motivem propagace výstavy k soutěži v Londýně. Skvělá česká stopa ve světě wildlife fotografie a nezbývá, než oběma tvůrcům gratulovat!


Thomas Leuthard – street fotografie (street fotografie)

thomas.leuthard.photography

Street fotografii pozoruji zpovzdálí, ale se zájmem a respektem. V případě švýcarského tvůrce Thomase Leutharda je obojí na místě – jeho černobílé reportážní fotografie jsou opravdu skvělým pohledem do ulic světových velkoměst. Když se sejde v jednom snímku autorovo dobré oko, dobré světlo a dobré místo, není co řešit, stačí se jen kochat. Pokud vás Thomasova tvorba osloví, na jeho stránkách najdete i několik eknih ke stažení.


Manuela Kulpa – portréty zvířat (portrét, zvířata)

500px.com

Fotografku Manuelu Kulpa jsem zaznamenal již před nějakou dobou, když se Internetem mihly její stylizované snímky zvířat ze zoologických zahrad. Tentokrát padla do oka i editorům serveru 500px, kteří vybrali její nejlepší portréty. Najdete mezi nimi jak onu výraznou stylizaci, tak realističtější pojetí fotografií – na všech je ale vidět smysl pro zajímavý moment a kompozici a v neposlední řadě také jemný humor.

Krátce

Dalších 6 rad pro začátečníky ・ 5 tipů pro focení v ZOO ・ Zajímavý rozhovor s filmovou fotografkou ・ Video o focení industriálního portrétu ・ Dobrodružství malé sovy ・ Proč měly některé sportovní záběry z minulých desetiletí modrý nádech? Mohl za to cigaretový dým! ・ 15 věcí, na které byste měli myslet, když fotíte