193. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme trochu jinak pojaté makrofotografie hmyzu, zajímavé výsledky soutěže All About Photo, čtyřstupňový rámec kompozice v krajinářské fotografii, temný fotograficky tarot a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Jonathan Lhoir – makrofotografie

Po nějakém čase zase zabrousíme do makrofotografie, a to se snímky Jonathana Lhoira. Myslím, že jednou z výzev, kterým makrofotografové čelí, je nepodlehnout jen pouhému opojení ze zobrazení věcí okem neviditelných – ačkoliv to přirozeně dodává fotografiím na poutavosti, přeci jen je stejně důležité přemýšlet i o zajímavém pojetí, uhlu pohledu a kompozici. A to podle mě Jonathan Lhoir umí. V jeho galerii najdete řadu fotografií, které se rozhodně odlišují – tu přinášejí neotřelé využití hloubky ostrosti, jindy zase ukazují, že pro dobrou fotku není potřeba vyfotit drobného tvorečka přes celou fotografii. A jestli budete mít chvilku času navíc, projděte si další galerie v jeho portfoliu, všechny stojí za to.


Výsledky soutěže All About Photo Awards 2021

Přiznám se, že soutěž All About Photo Awards jsem letos zaznamenal poprvé, ačkoliv se jednalo už o šestý ročník. A musím říct, že v rámci žánrově neohraničených soutěží patří pro mě ten letošní soubor vítězných a vybraných prací k jedněm z nejinspirativnějších. Je pravda, že při procházení fotografií budete mezi tématy i přístupy fotografů notně přeskakovat, protože zde najdete reportáž i aranžované fotografie, barvu i černobílou, digitál i mokrý kolodiový proces, ale nakonec to není vůbec špatné, protože fotografie má zkrátka mnoho podob. Našel jsem tu slušnou dávku inspirace – doufejme, že to bude platit i pro vás.


Čtyřstupňový rámec kompozice v krajinářské fotografii

O kompozici v krajinářské fotografii toho bylo už napsáno a natočeno spousta. Řada tutoriálů nabízí užitečné rady, ale často bohužel v poměrně úzkém pohledu na věc, který vám pomůže poradit si s konkrétními situacemi a motivy, ale je těžší jej uchopit jako obecný postup. Krajinář Andrea Livieri ve svém článku a videu (zvolte si, co je vám bližší, v obou médiích řeší totéž, jen ve videu najdete více příkladů) popisuje rámec, jímž se při focení řídí. Jeho kostrou je jednoduchost a srozumitelnost ve čtyřech aspektech: v počtu elementů ve scéně, v jejich interní složitosti a vztazích, v jejich separaci a ve zřejmosti, co je hlavním motivem snímku. Jakkoliv tato definice může znít složitě, ve skutečnosti se jedná o srozumitelná vodítka, která po přečtení článku nebo shlédnutí videa rychle pochopíte. Jak snadno vám je půjde uplatňovat v praxi, to je jiná otázka, ale i ze své praxe mohu říct, že se podobné způsoby nahlížení na kompozici dají naučit a do jisté míry časem i zautomatizovat.


Temný fotografický tarot

Nebojte, nebudeme si věštit z karet, jestli se nám příští focení vydaří, ale na věštecké karty se podíváme. Práce Nicolase Bruna (dříve v Lepších fotkách) vychází ze zážitků se spánkovou paralýzou, kterou trpí. Nejde o nic příjemného, takže i fotografie jsou poněkud temné, depresivní nebo přinejmenším melancholické. Na těchto základech a zkušenostech je postaven i jeho projekt The Somnia Tarot – 72 fotografií, které reprezentují jednotlivé tarotové karty. Celý projekt si můžete prohlédnout v odkazované galeriii a stojí za shlédnutí. Co bohužel trochu chybí, jsou popisky, které by fotografie propojily s kartami. Protože si je ale můžete zakoupit i v podobě opravdového balíčku karet, alespoň pár jich najdete jako ukázku u objednávky, případně v tomto rozhovoru, který autor poskytl magazínu My Modern Art.

Krátce

Solidní úvod do využití odrazů ve fotografii s řadou tipů a ukázek ・ Netradiční pohled na focení krajiny – přijměte ohavnosti. Řeč je samozřejmě hlavně o elementech, které má na svědomí člověk a které krajinu obvykle nekrášlí. Přesto mohou být zajímavým prvkem vašich fotografií (video) ・ Kdy je postprodukce už moc? Na tuhle otázku vám video od fotografa s pseudonymem aows vlastně neodpoví, ale přesto stojí za shlédnutí. ・ Jiří Skořepa připravil dle mého názoru na české poměry poměrně unikátní e-knihu Fotografujeme rostliny a květiny. Pokud vás toto téma přitahuje, určitě mrkněte. ・ Jak správně využívat pohybové rozostření ・ Zejména začátečníci by mohli ocenit video s tipy, jak porozumět jasu scény a jak se podle něj zařídit. ・ Automatický filmový skener z Lega s využitím minipočítače Raspberry PI (video) ・ Výše jsme měli „velkou“ soutěž All About Photo a zakončíme to jednou menší ze stejné líhně. I v ní lze rovněž najít zajímavé fotografie – tématem byly Stíny.