194. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme povedenou kampaň pro venkovní divadelní scénu, nádherné fotografie pouští, výsledky soutěže Czech Nature Photo 2021, poutavé snímky krás Polska a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Pavel Hejný – Azyl78

Po čase jsem zase zalovil v českém rybníku a narazil jsem přitom na skvělé fotografie, které Pavel Hejný vytvořil pro projekt Azyl78. Jedná se o letní scénu Jatek78, která čeká rekonstrukce, v níž tak najde útočiště samozřejmě Cirk La Putyka, ale i řada dalších divadel i hudebníků. Šapitó i herce pomaloval Lukáš Musil (Musa), do kostýmů je oblékla Kristina Záveská Nováková a Pavel Hejný se svým fotoaparátem dílo dokonal. Z mého pohledu jde o velmi povedený počin, ve kterém se perfektně prolnula práce všech zmíněných umělců. Protože Lepší fotky jsou newsletter primárně fotografický, přidávám ještě odkaz na stránky Pavla Hejného, kde můžete najít spoustu další inspirace ve snímcích baletu a divadla, v portrétech známých osobností nebo v pracích z oblasti komerční fotografie.


Fotografování podceňované krásy pouště

Termínem poušť občas přeneseně označujeme prázdnotu bez života a smyslu, ale z určitých úhlů pohledu je to metafora nepřesná. Fotograf David Zimmerman se vás svým článkem pokusí přesvědčit, že poušť skýtá krajinářům úžasné fotografické příležitosti. Mě osobně potěšilo, že v článku nenajdete jedinou fotografii v sytých odstínech žluté nebo červené (část fotografií je černobílá, ale platí to i pro barevné ukázky) a minimum ostrých stínů. Ani na jednom z toho samozřejmě není v principu nic špatného, ale mým cílem je pokud možno hledat odlišné pohledy na známá témata, a to snové fotografie Davida Zimmermana naplňují v plné míře.


Výsledky soutěže Czech Nature Photo 2021

V tomto vydání nemohu opomenout, že před pár dny byly vyhlášeny výsledky soutěže Czech Nature Photo 2021, u jejíhož zrodu jsem měl čest být a na jejíž organizace se stále podílím. Bohužel už podruhé (snad naposledy) proběhlo kvůli pandemii vyhlášení online, ale skvělou správou je, že výstava oceněných a vybraných prací v pražském Czech Photo Centre je za dodržení pandemických opatření otevřena veřejnosti a můžete ji tak navštívit i osobně – přeci jen, velká fotografie na papíře a v rámu je něco úplně jiného než webové stránky :)


Karol Nienartowicz ukazuje krásy Polska

Je jistým paradoxem, když narazíte na zajímavého fotografa od našich severních sousedů na webu britského deníku, ale hlavně, že se to stalo :) Karol Nienartowicz na spoustě skvělých fotografií ukazuje, jaké krásy nabízí Polsko – převažují hory, protože na ně se specializuje, ale v přehledu uvidíte také pár měst a dokonce i zříceninu hradu, v němž se natáčely některé scény pro seriál Zaklínač od Netflixu. Hádám, že zrovna Polsko nepřijde řadě krajinářů na mysl jako první, když se mluví o úchvatných lokalitách, ale myslím, že tenhle výběr má potenciál to trochu změnit. Mimochodem, pokud zavítáte na autorovy webové stránky, zjistíte, že s fotoaparátem vyráží i k nám do České republiky.

Krátce

Krátké video o vzniku několika nápaditých fotografií – mimo jiné portrétů astronautky ve vesmíru nebo hellridera na kole. Nemá jistě cenu postupy autora beze zbytku okopírovat, ale je zajímavé vidět, s jakými nápady přichází. ・ Sean Tucker se pustil ve svém videu do kompozice a jako vždy to udělal inspirativně. Je to spousta povídání, ale stojí za to. Malá ochutnávka v podobě přibližného citátu: „Tradiční kompoziční pravidla nejsou tím, čím začínám, ale záložním řešením, když selže má intuice“ ・ Krátké video s testem pozic při focení z ruky s ohledem na stabilitu a ostrost ・ Zajímavá postprodukční technika vylepšení odrazů na lesklých objektech – v článku konkrétně na automobilu ・ Karl Taylor ve svém videu vysvětluje nejčastější chyby při focení jídla ・ Několik tipů pro minimalistickou fotografii s povedenými ukázkami.