185. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme ryze abstraktní fotografie, nejlepší reportážní fotky rodiny, oceněné fotografie multižánrové soutěže Siena International Photo Awards, kreativní focení zátiší a mnoho dalšího.

Mou práci můžete sledovat na Instagramu, Facebooku nebo webu. Nabízím individuální fotografické kurzy nebo e-knihy o nástrojích pro úpravu fotografií.

Abyste zůstali zdraví a v rámci možností s dobrou náladou Vám přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Abstraktní fotografie Maartena Rotse

Ačkoliv se abstraktní fotografii v Lepších fotkách nijak cíleně nevyhýbám, mám pocit, že Maarten Rots je jedním z prvních, ne–li úplně prvním fotografem abstraktních motivů, kterého tu představuji. Svou inspiraci hledá často ve městech, jindy mu postačí světlo na stěně jeho pracovny, ale neváhá ani sám scény vytvářet – v poslední době například s využitím projekcí. Vím, že většina diváků dává (nejen) ve fotografii přednost konkrétnějšímu pojetí, ale myslím, že neškodí se občas podívat i za hranice realismu. Pokud by vás Maartenova práce zaujala a chtěli byste se o něm dozvědět více, doporučuji shlédnout toto video.


This Is Reportage: Family

Soutěž „This Is Reportage“ tu neodkazuji poprvé – minule to byly svatební fotografie a tentokrát jde o rodinné snímky. Hlavním pravidlem opět bylo No poses; nothing staged, tedy žádné pózy, nic hraného. Jelikož je to přístup, který je mi obecně velmi blízký a snažím se ho sám razit i při focení mé rodiny, fotografie vybrané z celkem 4400 přihlášených prací jsem si prohlédl s chutí – a užil jsem si to. Věřím, že budou inspirovat i vás.


Siena International Photo Awards 2020

Řada fotografických soutěží se zaměřuje na jeden žánr, případně pokrývají několik úzce souvisejících témat. Siena International Photo Awards patří k těm rozkročenějším a s deseti kategoriemi (plus jednou určenou pro video) poskytuje prostor fotografům zaměřujícím se na přírodu, sport, architekturu, lidi, cestovatelskou nebo street fotografii i žurnalismus a dokument. Podle mého názoru si udržuje dlouhodobě velmi solidní úroveň a i letos stojí oceněné fotografie za shlédnutí. Českou stopou tohoto ročníku je čestné uznání v kategorii The Beauty of Nature pro Martina Raka.


Tipy pro kreativní focení zátiší (video)

Rád sleduji videa Karla Taylora (dříve na Lepších fotkách), protože patří k těm, kdo dokáží problematiku dobře a srozumitelně popsat i doprovodit skvělými ilustračními fotografiemi, které často stojí za shlédnutí samy o sobě. Tentokrát jsem vybral video, v němž radí, jak kreativně fotit zátiší. Samotný termín zátiší stojí za krátkou zastávku, protože mám pocit, že v češtině si jej více spojujeme s obrazy starých mistrů nebo fotografiemi Jana Sudka a trochu méně s modernějším pojetím, které často uvidíme právě u Karla Taylora. Ten nezřídka pracuje na pomezí toho, co bychom v češtině možná označili za produktovou fotografii, ale jak je ve videu vysvětleno, rozdíl je v zamýšleném využití fotografie a kreativitě či tvůrčí svobodě. Každopádně ať už zátiší vnímáte jakkoliv a chcete s ním začít nebo se inspirovat, odkazované video je podle mě dobrou cestou. Ostatně se mi zdá, že brzy možná budeme na domácí focení odkázáni všichni, a k tomu se tento žánr výborně hodí.

Krátce

Před časem jsem tu odkazoval video Stefana Ianira o tom, co možná kazí vaše fotky ptáků, a dnes tu máme druhý díl, opět plný užitečných postřehů. ・ A ještě jednou wildlife: užitečný pohled na všemožné aspekty ostrosti v tomto žánru ・ Solidní sada tipů pro začínající street fotografy (video) ・ Zajímali jste se někdo o to, jak funguje automatické ostření? Odkazované video vám top hezky vysvětlí. ・ Několik tipů, jak zajímavěji fotit nápoje. Mimochodem, autor tohoto videa se dost vyzná v pokročilých technikách reklamního focení a filmování a momentálně má na Kickstarteru kampaň na financování vzniku série kurzů spojených se stavbou nejrůznějších „hraček“, pomocí kterých si můžete profesionální postupy zkoušet i doma. ・ Několik tipů pro focení v poledním slunci bez blesku od Lindsey Adler. Zajímavou technikou je využití přirozených odrazných ploch, jako jsou třeba fasády domů. ・ V poslední době končí tento newsletter docela často astrofotografií – není v tom žádný záměr či plán, ale zkrátka to tak vychází a ani dnes tomu nebude jinak, neboť Petr Horálek a Tomášem Slovinský přišli opět s kreativním nápadem. Jde o zrcadlo do minulosti neboli pohled na hvězdnou oblohu střední Evropy tak, jak vypadá dnes a jak vypadala před 8 tisíci lety.