186. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme mistra světla a stínů Fan Ho, několik rad pro pózování při těhotenském focení, fantastické kreace velkých ptačích hejn, baleríny z ptačí perspektivy a mnoho dalšího.

Mou práci můžete sledovat na Instagramu, Facebooku nebo webu. Nabízím individuální fotografické kurzy nebo e-knihy o nástrojích pro úpravu fotografií.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Fan Ho – mistr světla a stínu

Fotograf Fan Ho se už v Lepších fotkách mihl, ale spíše jen okrajově v souvislosti s nějakým tématem, jemuž se věnoval. Jeho práce jej ale rozhodně řadí po bok světových velikánů fotografie a proto si zaslouží, abych mu bylo věnováno více prostoru. Fotografovat začal už v dětství a od začátku se věnoval zachycení života v ulicích a tržištích měst, častým motivem mu byly děti – vznikla tak významná fotografická kronika města Hong Kong padesátých a šedesátých let. V jeho fotografiích se snoubí umělecký a dokumentárně humanistický přístup. Jeho práce se světlem mě osobně fascinuje – vlastně přesněji řečeno se světlem a stínem, který dotváří kompozice jeho fotografií. Stín dokonce dávno před vznikem digitální fotografie neváhal do snímku přidat v temné komoře, aby vyjádřil svou vizi – konkrétně tak učinil v případě jeho asi nejznámější fotografie Approaching Shadow. Nutno podotknout, že v tomto případě šlo i o kompletně aranžovanou scénu. A za zmínku stojí i drobná zajímavost, že celý život fotografoval jediným fotoaparátem – Rolleiflexem K4A. Pokaždé, když na mě někde z hlubin internetu vykoukne některá Fan Hoova fotografie, zdržím se u ní. Na oficiálním webu si můžete ověřit, jestli na vás zapůsobí podobně.


Jak na pózování při těhotenském focení

Tématu těhotenského focení jsem prozatím moc pozornosti nevěnoval – nikoliv záměrně, ale přesto je záhodno to napravit. Do oka mi padl článek Pye Jirsy (dříve na Lepších fotkách) o pózování těhotenských fotografií. V něm (a případně také ve vloženém videu) se věnuje focení takovýchto portrétů v přirozeném světle. Dozvíte se postup, který sám používá – od základní volby světla (samozřejmě i přirozené světlo můžeme využívat různě) přes volbu pózy až po její doladění v podobě pozice rukou a podobně. Jedná se o jednoduché a návodné postupy, které mohou pomoci nejen začínajícím fotografům.


Black sun – když hejna špačků malují

Jako wildlife fotograf mohu říct, že nejčastějších si nevím s focením rady tehdy, mám–li před objektivem velké množství zvířat. Početná stáda savců či hejna ptáků, pokaždé je těžké zachytit je tak, aby to bylo zajímavé, vizuálně čitelné a nikde nic nechybělo nebo zbytečně nepřebývalo. Dánský fotograf Søren Solkær uchopil po fotografické stránce obrovská hejna špačků skvěle – zaměřil se na fantaskní tvary, které ptáci na obloze vytvářejí, takže se pochopitelně z fotografií nedozvíte nic o tom, jak špaček vypadá, zato ale přímo cítíte energii a dynamiku tisíců ptáků, kteří na nebi tančí svůj balet. A ještě k tomu se navíc můžete bavit hledáním tvarů, která hejno vytváří – jednou připomíná rejnoka, podruhé nemůžete přehlédnout vlčí hlavu, jindy vypadá jako útočící dravec. Není to poprvé, kdy se s podobným tématem setkávám, ale toto zpracování patří rozhodně k těm nejpovedenějším.


Baleríny z ptačí perspektivy

Shora se dá fotit ledacos – jak dokazuje projekt Ballerine de l’air fotografa Brada Walls. V něm se jal s pomocí svého dronu vyfotit sérii baletních snímků z ptačí perspektivy. Focení bylo samozřejmě aranžované a skvěle se hodilo pro období, v němž balerína Australského baletu Montana Rubin nemohla kvůli pandemii veřejně vystupovat. Brad vybral dvě různé lokality: skladiště více kontrastující s jemností baletu a sál s neobvyklými dlaždicemi, které s tématem naopak více souznějí. Obojí dalo vzniknout velmi zajímavým fotografiím.

Krátce

Několik užitečných postřehů pro focení portrétů od fotografa známých osobností Roryho Lewise (video) ・ Jak se zlepšit ve fotografování? To je otázka, kterou si klade mnoho (nejen) začínajících fotografů. Cest je mnoho, ale jednou z nich může být, že si položíte další otázky – ty správné. (video) ・ Jan Wegener prozrazuje své tři oblíbené destinace na fotografování ptáků – doporučuji mrknout i do diskuse pod článkem a videem na YouTube, kde najdete další tipy od čtenářů a diváků ・ Relativně krátké video doporučuje filmy, které stojí za to shlédnout pro jejich vizuální kvality a tedy i jako inspiraci pro vaší práci. Další najdete v komentářích pod článkem. ・ Pixelstick je světelný zdroj v podobě tyče vybavené programovatelnými RGB diodami, který se používá pro malování světlem – s jeho pomocí lze vytvářet při dlouhých expozicích v prostoru barevné a detailní obrazy. Není ale nejlevnější – zaplatíte za něj téměř 350 dolarů. Pokud se řadíte mezi nadšené kutily, můžete si zkusit vyrobit vlastní „Pixelstick“ za zlomek této ceny. ・ Něco inspirace pro svatební fotografy – výsledky soutěže International Wedding Photographer of the Year 2020