181. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme bezpečnostní doporučení pro focení pod vodou doprovázené skvělými snímky, zajímavý projekt o dojmech a realitě ukazující, jak fotograf může poměrně snadno změnit vyznění fotky, kreativní fotografie hvězdné oblohy, 11 tisíc mil dlouhou cestu Amerikou za dokumentem života v pandemii a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Mou práci můžete sledovat na Instagramu, Facebooku nebo webu. Nabízím individuální fotografické kurzy nebo e-knihy o nástrojích pro úpravu fotografií.

Články a zajímavosti

Bezpečně na podvodní fotografii

Přiznám se, že ačkoliv odkazovaný článek se věnuje bezpečnosti při focení lidí pod vodou, do oka mi padl především díky doprovodným fotografiím autorky Kimber Greenwoodové, které jsou opravdu parádní a velmi inspirující. Téma bezpečnosti je samozřejmě v takovémto případě extrémně důležité, takže je to vlastně dvojnásobně užitečný odkaz pro každého, koho toto téma zaujme a chtěl by si něco podobného zkusit. I přes dobré rady, které v textu najdete, bych ale stejně doporučil začínat s někým zkušenějším – v tuzemsku se podobné podvodní fotografii věnuje třeba můj skvělý kolega z ambasadorského programu Fujifilmu Petr Kleiner.


Černá a bílá: dojmy versus realita

Projekt fotografa Russe Watkinse nazvaný Black and White: Perception Versus Reality se pouští do tématu rasismu, které už řadu týdnů hýbe Spojenými státy – respektive vybírá si z něj moment, kdy si často o někom vytváříme dojem či představu na základě předsudků místo osobní zkušenosti. Nás výsledek zajímá asi hlavně z fotografického hlediska (ostatně hodnotit problémy společnosti v USA bez osobní zkušenosti by bylo nejspíš tím, o čem píšu v předchozí větě). Russ použil jednoduchou metodu zobrazení předsudku a reality, kdy mu černošští muži postáli modelem ve stylizovaných a uvolněných pózách, které jsou pak prezentovány společně. Myslím, že jde o zajímavý studijní materiál, který ukazuje, jak odlišně může fotografie jednoho člověka působit, a vlastně jak i fotograf může správným vedením dodat portrétu určité vyznění. Snad jen ona černá a bílá z názvu projektu, která se ve fotografiích projevuje v podobě pozadí, mi přijde trochu návodná – ale posuďte sami.


Fotografie noční oblohy Petra Horálka

I když přímo astrofotografii nesledujete, je dost dobře možné, že jste fotografie noční oblohy Petra Horálka už zaznamenali. Jeho práce se totiž opakovaně objevují v prestižním výběru Astrophotography Photo of the Day (APOD), který vzniká pod hlavičkou slavné americké NASA, což se dočkalo zasloužené odezvy i v českých médiích. Osobně mě baví kreativita, se kterou k focení hvězd přistupuje – projekty jako třeba Two hemispheres sky, v němž dvě fotografie ukazují navazující nebe vyfocené na opačných stranách zeměkoule, jsou parádní a inspirativní. Z podobného soudku je i jeden z nejnovějších přírůstků, který rovněž zabodoval v APOD. Ten pro změnu zachycuje celonoční mozaiku meteorického roje Perseid, o jejímž vzniku si můžete přečíst podrobně zde.


11 tisíc mil autem při dokumentování života v Americe během pandemie

Těžko si představit něco stylovějšího než fotografa v klobouku se širokou krempou brázdícího Ameriku ve starém pickupu a dokumentujícího život běžných lidí. Brian Bowen Smith přesně tohle udělal během pandemie, aby svým fotoaparátem zachytil, jak se žije během pandemie. Ve svém Fordu F-100 z roku 1958 projel 11 tisíc mil a vytvořil unikátní, živou a poutavou sbírku fotografií, v níž výhled z auta díky okolnostem hraje důležitou roli, protože jeho okénka rámují nejen jednotlivé snímky, ale také celou skvělou sérii. Mimochodem, ta cesta i dopravní prostředek mi připomínají jiného fotografa – Roberta Kincaida. Ten ovšem jezdil v GMC 1500 z roku 1960, fotil mosty a byl tak trochu fiktivní, i když dost lidí tomu nevěřilo a chodilo se na něj do National Geographic ptát. Ale to jsem odbočil, teď se podívejte spíš na fotografie Briana Bowena Smithe :)

Krátce

Když se řekne klasik krajinářské fotografie, snad každému přijde na mysl jméno Ansel Adams – a právě o jeho práci a životě vypráví toto video ・ Několik tipů (nejen) pro začínající fotografy ptactva ・ Scott Coucino ve svém obsáhlém videu vysvětluje, jaké používá modifikátory světla pro focení jídla ・ Krajinář Mark Denney prozrazuje své zajímavé tipy pro úpravy fotografií v Lightroom – jedná se o razantnější zásahy, které mění vyznění a náladu snímku, což určitě není pro každého, ale rozhodně není špatné tyto techniky znát. Ostatně, míra jejich využijí je jen a jen na vás. ・ Inspirativní seznam zajímavých fotografů dle Dana Milnora (video) ・ Zajímavé video Karla Taylora ukazuje dvě věci: zaprvé jak umí používat světlo, když nahradí studiové vybavení přirozeným světlem okna pro dosažení stejného výsledku, a zadruhé jak poučná může být snaha napodobit světlo jiné fotografie, což je zadání, které Karl sám často dává svým žákům. ・ Na blogu společnosti české společnosti Prusa Research, která je významným světovým hráčem v oblasti 3D tisku, vyšel zajímavý článek o tisknutelných fotopomůckách. Nechybí držák fotoaparátu ve stylu Peak Design Capture, příslušenství k bleskům, pouzdra na karty a baterie a mnoho dalšího. ・ YouTube kanál Lonely Speck je podle mého názoru jeden z nejlepších vzdělávacích zdrojů pro fotografii noční oblohy. Nyní na něm najdete i obsáhlý astrofotografický video tutoriál, který sice vznikl v roce 2016, ale i dnes obsahuje spoustu užitečných rad. ・ A ještě jeden hodně aktuální článek o tom jak fotit Perseidy – letos máte šanci ještě asi dvě noci, ale přinejhorším použijete nabyté zkušenosti u dalších meteorických rojů a nebo zase za rok :) ・ Příběh vzniku fotografie ženy levitující nad hladinou oceánu