182. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme proud inspirace pro milovníky černobílé fotografie, jeden netradiční pohled na kompozici, zamyšlení nad humorem ve street fotografii, výsledky soutěže zaměřující se na fotografie ptactva a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Mou práci můžete sledovat na Instagramu, Facebooku nebo webu. Nabízím individuální fotografické kurzy nebo e-knihy o nástrojích pro úpravu fotografií.

P. S. V nejbližších hodinách vyjde aktualizace mé e-knihy Capture One efektivně, kterou všichni zákazníci obdrží zdarma. A pokud byste dali přednost přednášce o této aplikaci pro zpracování fotek, zvu vás na kurz Začínáme s Capture One, který jsem připravil ve spolupráci s FotoŠkoda.

Články a zajímavosti

Luzfosca – inspirace pro milovníky černobílé fotografie

Tumblr profil Luzfosca s podtitulem Pure inspiration for black and white lowers neboli „čirá inspirace pro milovníky černobílé“, zveřejňuje pravidelně většinou historické, ovšem velmi inspirativní černobílé fotografie. Jednotlivé příspěvky většinou neobsahují žádný text, jen snímek, jméno autora a případně rok pořízení, a jsou označeny štítky, které umožňují dohledat další inspiraci na podobné téma. Z mého pohledu je ovšem nejjednodušší sledovat vše, protože výběr autora mikroblogu je téměř bez výjimek velmi zajímavý.


Vztah popředí a pozadí ve fotografii

V článcích věnujících se kompozici najdete nejčastěji zamyšlení nad tím, která pravidla jsou dobrá a proč (nebo naopak), ale málokterý z nich jde dále za tuto hranici. O textu, který zde odkazuji, to ale platí vrchovatou měrou. Zaměřuje se na jediný aspekt kompozice, kterým je vztah popředí a pozadí, a na to, jak jej ovlivnit a jaké výsledky to přinese. Znalost těchto principů se může jevit zkušenějším fotografům samozřejmá, ale myslím, že i mezi nimi se najde dost těch, kteří s nimi pracují spíše intuitivně než vědomě, a že i oni si z článku odnesou užitečné postřehy. Pro začátečníky to platí určitě.


Humor ve street fotografii

Humor je jedním ze způsobů, jak zachycovat život kolem nás. Nad humorem ve street fotografii se zamýšlí ve svém článku Simon King a může to být inspirativní čtení pro kohokoliv, kdo hledá cestu, jak se ve své tvorbě ubírat tímto směrem. Patří k tomu pochopitelně i štěstí, jak připomenulo několik čtenářů v diskusi, ale jakkoliv to může znít jako klišé, štěstí přeje připraveným. A neplatí to zdaleka jen pro hledání humorných situací.


Výsledky soutěže Bird Photographer of the Year 2020

Soutěž Bird Photographer of the Year jsem tu naposledy zmiňoval zhruba před třemi lety, takže je, myslím, čas si ji znovu připomenout, a to prostřednictvím nejlepších fotografií z ptačí říše za rok 2020. Výsledky doporučuji jako studijní a inspirační materiál pro každého, kdo se vydává s fotoaparátem do světa divokých zvířat a alespoň občas namíří svůj objektiv i na jeho opeřenou část. Nejvíc mě baví, že oceněné a vybrané fotografie jsou velmi různorodé a skvěle ukazují, že vynikající záběry lze vytvořit různými přístupy v odlišných prostředích. A mimochodem, za zmínku stojí, že mezi vybranými fotografiemi jsou i tři kousky od Petra Bambouska – najdete je v části Commended Images.

Krátce

Šikovný přehled možností, jak nosit fotoaparáty. Já se držím převážně ramenního popruhu – a co vy? ・ Několik šikovných postřehů o tom, co může kazit vaše fotografie ptáků (video) ・ Zakously se vám někdy do sebe dva filtry? Neškodí si připomenout jednoduchou techniku, jak je rozdělit. V diskusi pod článkem jsou další způsoby. ・ Těšil jsem se, že už nebude potřeba zveřejňovat náměty na focení pro situace, kdy uvíznete doma, ale mám strach, že se budou zase hodit. Zmíněné video má na svědomí vynikající Karl Taylor. ・ Hodinu čtvrt dlouhý videotutoriál věnující se color gradingu, navíc dostupný zcela zdarma by se mohl hodit. ・ Jestli chcete vidět hodně zajímavý projekt domácího fotokutilství, doporučuji tento článek o fotoaparátu složeném z Raspberry Pi, ovladače od Nintenda a 23248 brček. Nemohu se ubránit tomu, abych fotografií z toho přístroje dnešní vydání ukončil, protože je prostě skvělá :)