Jak je vidět, tak i v tiskařské komunitě se najde celá řada amatérských i profesionálních fotografů. A zdá se, že celou řadu lidí už napadlo využít tiskárnu k tvorbě různých dílů a příslušenství, které se buď nevyrábí nebo jsou drahé a těžko dostupné. Není divu: za pomoci 3D tisku se dají vyrobit užitečné vychytávky, pro které najde využití téměř každý. Nechte se inspirovat k tvorbě užitečných vychytávek s našimi jednoduchými tipy, které vám mohou usnadnit život, ušetřit peníze nebo prostě jen udělat radost.

Batohové úchyty pro kamery i foťáky

Na batoh můžete samozřejmě pověsit mnohem víc věcí. Jednak si můžete vytisknout úchyt třeba na GoPro kameru, ale klidně i šikovný držák na foťák. Tento rychloúchyt udrží i zrcadlovku s větším objektivem – to ocení zejména wildlife fotografové, kteří potřebují mít foťák s teleobjektivem neustále po ruce a nošení těžkého foťáku na krku jim je nepříjemné. Pokud máte těžký foťák, nezapomeňte ho zajistit popruhem nebo otestovat, jestli ho váš tištěný úchyt unese (například nad peřinou či jinou měkkou podložkou).

Rozptylky a síťky na blesk

Další skvělá vychytávka, kterou si můžete vyrobit na našich tiskárnách je rozptylka na blesk. Spousta fotografů všelijak improvizuje se skládáním papírových rozptylek či jinými, mnohdy až kuriozními způsoby. Díky 3D tisku se dají vyrobit efektivní a profesionálně vypadající difuzéry. A nejen to, vyrobené je můžete mít v podstatě ihned, levně a snadno. Zkuste trochu experimentovat s transparentními filamenty a můžete dosáhnout velmi zajímavých výsledků. A pokud se chcete dozvědět více o tisku z průsvitných a průhledných materiálů, nahlédněte do jednoho z našich starších článků.

A pokud chcete oživit vaše fotky netradičním způsobem, zkuste si na blesk vytisknout OCF síťku zužující kužel světla. Originální kus vás může stát i několik tisíc Kč, tištěný díl maximálně pár desítek.

Klíč na povolení filtrů

Pokud při focení používáte různé filtry, určitě to znáte: občas se podaří je utáhnout více než byste chtěli a jejich povolení je pak přinejmenším dost obtížné. Jeden z našich kolegů přišel s opravdu užitečným modelem, který tento problém elegantně řeší. Na tisk tohoto klíče stačí opravdu jen pár gramů filamentu a chvilka tisku.

Sluneční clony na objektiv

Ceny za originální sluneční clony se obvykle pohybují mezi několika stovkami a několika tisíci Kč. Pokud si je vytisknete, vyjdou vás nanejvýš na 100 Kč, navíc je můžete mít prakticky ihned. Je jisté, že nebudou mít životnost jako originální díly, ale v případě, že se vám nějaký zlomí, můžete si bez problému vytisknout nový.

Držák na krytky objektivu

Další šikovná vychytávka, která nás zaujala a určitě vám ušetří nějaké peníze i šedivé vlasy je jednoduchý držák na krytky objektivu. Ty se snadno ztrácí a jejich opětovné pořizování stojí zbytečné peníze i čas. Některé foťáky mají krytky pověšené na šňůrce, ale ta může občas dělat neplechu (např. když vlaje ve větru). Mnohem užitečnější je vytisknout si tento popruhový úchyt na krytku. Jednoduše ho připnete třeba na batoh a krytku zaručeně nebudete nikde hledat.

Úchyty na GoPro

Je jasné, že 3D tištěné úchyty a kloubní spojení pro GoPro kamery nebudou dosahovat takových pevností jako originální díly vyrobené vstřikolisem. Ale díky 3D tisku si zcela jistě můžete vyrobit celou řadu atypických dílů, které výrobce nenabízí. Navíc, pokud používáte kameru spíše na statické záběry, a nikoliv na adrenalinové sporty, vaše nároky na pevnost dílů budou podstatně nižší a škála dílů, které si můžete vyrobit, tak bude podstatně větší. GoPro úchyty je vhodné tisknout z pružných, ale houževnatých materiálů. Pravděpodobně nejodolnější (ovšem nejhůře tisknutelný) materiál v tomto směru je Flexfill 98a. Alternativou je potom například Prusament PETG, PC Blend a další materiály určené pro tisk technických dílů.

Pouzdra na SD karty, baterie a spoustu dalšího náčiní

Tisk pouzder, třídičů, schránek a dalších vychytávek ocení nejen fotografové. Znáte to, když potřebujete v batohu najít 4 baterie, vylovíte 3 a ta čtvrtá je zapadlá někde na dně a abyste se k ní dostali, musíte vyndat polovinu věcí z batohu. S našimi tiskárnami si můžete usnadnit práci a vytisknout si nepřeberné množství různých krabiček na míru, aby se vám tohle znova nestalo. Je vcelku jedno, jestli se jedná o krabičku na baterie, pouzdro na SD karty, filtry či ochranný obal na objektiv, vše vám ušetří spoustu času a nervů.

Stativy

Na PrusaPrinters.org a Thingiverse. je ke stažení hned několik jednoduchých stativů. Ačkoliv je většina z nich cílená hlavně na mobily, najdou se mezi nimi i takové, které unesou i malé kompakty a ultrazoomy. Nám se zalíbily tyto tři skladné stativy, které se dají celkem rychle vytisknout a neváží skoro nic:

První verze (oranžovo-černý stativ) je hned na první pohled nejbytelnější a unese i větší přístroje než mobil či GoPro kameru. Oranžový kroužek na těle stativu slouží jako aretace nohou, a ačkoliv nemá takovou sílu, aby udržel třeba 1 kg těžkou zrcadlovku s objektivem, pro menší a střední fotoaparáty poslouží dobře. Otvory v nohách navíc umožňují jeho upevnění (zavěšení) na různá místa.

Druhá varianta (šedý stativ uprostřed) je jeden z nejskladnějších stativů, které jsme našli. Má však poměrně nešikovně řešené (křehké) panty a je proto vhodný jen pro lehké foťáky.

U třetí verze (vpravo) je vhodné zvětšit měřítko křídlových matek na 105%, aby pěkně pasovaly na šrouby. Alternativní (lepší) varianta je použití kovových šroubů a matek. Zbytek stativu na sebe pěkně sedí a mobil udrží dobře. Výhoda tohoto stativu spočívá v jeho skladnosti a možnosti zavěšení díky hákovitým zakončením nohou. Nevýhodou je nemožnost použití foťáku.

Některé dostupné stativy mají vymodelované i šrouby pro přichycení foťáku. Upozorňujeme, že plastové šrouby nejsou příliš vhodnou variantou: pokud třeba nechtěně zavadíte o foťák, hrozí, že se plastový šroub zlomí, jeho zbytek zůstane uvnitř závitu a půjde jen těžko vyndat. Místo toho si vyberte (vymodelujte) takové stativy, které mají vyhloubení pro kovové šrouby. Je pravda, že se do stativů používají jiné závity než u standardních M5, ale v lepším železářství či na internetu zaručeně seženete ten správný šroub.

Při tisku stativů je potřeba si uvědomit, že pevnost nosných částí i aretačních mechanismů nebude tak dobrá jako u kupovaných stativů, nicméně pro opravu plastových dílů nebo tvorbu rychlých, levných a skladných verzí poslouží naše Original Prusa 3D tiskárny jako skvělí pomocníci.

Časosběrný slider

Profesionální časosběrné jízdy bývají dost drahé, neskladné a těžké. Naštěstí žijeme v době, kdy se dá spousta dílů (včetně arduina) koupit za pár korun a dá se vytvořit profesionální slider jen s malým úsilím. Jen na PrusaPrinters je několik návodů, jak si vytisknout podobnou vychytávku. Náš slider, který používáme při natáčení některých videí, má tištěných dílů jenom pár, ale dají se vytvořit modely, které jsou téměř celé vytištěné. Například tento jednoduchý slider potřebuje k sestavení jen několik skleněných či kovových kuliček.

Rekvizity

Nesmíme opomenout také možnost tištěných rekvizit. Na internetu je celá řada modelů, které mohou ozvláštnit vaše fotky. Vezměte si třeba tento sci-fi artefakt, který se dá použít nejen na Larpové hry, ale také jako stylová fotorekvizita.

Výhodou spousty užitečných fotopomůcek je fakt, že nemusí být příliš drobné. Jsou proto snadno tisknutelné a v rámci možností i celkem bytelné. A nezapomeňme i na to, že se s nimi mnohdy dá ušetřit nemálo peněz. Jestli rádi fotíte, nechte se inspirovat a zkuste si také vytisknout nějaké zlepšováky. A nezapomeňte se s nimi pochlubit online. Jako vždy, tisku zdar!