159. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme zamyšlení nad fotografickou neoriginalitou, praktické tipy pro lepší fotografie vaší rodiny, na dílky rozložená auta, chytré motivy z ulic měst a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Jste vinni neoriginalitou svých fotografií?

Tuto sugestivní otázku si klade ve svém článku fotograf Jonathan Reid a nepíše v něm ani tak o ostatních, jako sám o sobě. Je to velmi zajímavé a důležité čtení, protože si myslím, že odpověď většiny z nás by při čistém svědomí měla být, že ano. Naučené postupy nás na počátku mohou rychle posunout k určité úrovni fotografií, ale zároveň nás často pevně svážou okovy sázky na jistotu. Uzavřeni v bezpečných mantinelech toho, co funguje, se jen málokdy odvažujeme vybočit a zkusit fotit trochu jinak. Článek vám nedá přesný návod, jak z toho ven (to by ostatně bylo jen další schéma), ale nabízí několik postupů, které sám autor aplikuje, aby směřoval k něčemu méně obvyklému. Jonathan se problému věnuje z pohledu krajinářské fotografie, ale musím říct, že totéž platí v každém žánru a že přesně o podobných problémech sám často přemýšlím – a že některé jeho rady odpovídají mým zkušenostem.


Několik tipů pro lepší fotografie vaší rodiny (video)

Rodina je fotografy často opomíjené a nebo přímo šizené téma (znáte to úsloví o kovářově kobyle, že). Je to přitom škoda, protože jedním ze zásadních vlastností fotografie je schopnost uchovávat vzpomínky, a jestli si stojí za to něco pamatovat, pak jsou to jistě momenty, které prožíváme s našimi nejbližšími. Na YouTube kanálu Denae & Andrew vyšlo video s řadou praktických tipů pro focení rodiny a musím říct, že je opravdu povedené. Rady, které v něm najdete, se jen málo týkají toho, jak dobře vyfotit konkrétní situaci nebo scénu, ale mnohem více se věnují celkovému přístupu. Od volby techniky (ovšem z jiného úhlu pohledu než možná čekáte) přes přístup k focení rodiny, který je nebude odrazovat, až po úvahy o tom, co je vlastně podstatné a stojí za to zachycovat. Plus jeden bonusový tip, jak vzniklé fotografie doma prezentovat.


Disintegrating aneb jak fotit auto za 2 miliony dolarů rozložené na součástky

Projekt Disintegrating fotografa Fabiana Oefnera, který zachycuje automobily rozložené doslova na součástky, začal před pár lety s pomocí věrných zmenšených modelů. Ovšem když jste v něčem dobří, můžete dostat šanci si zkusit něco většího, a to se přesně stalo Fabienovi, když mu jeho přítel nabídl možnost nafotit rozložené Lamborghini Miura v ceně dvou milionů dolarů během jeho kompletní renovace. Fabien neváhal a tak si můžete prohlédnout, co vzniklo jako výsledek několika měsíců práce z více než 1 500 jednotlivých snímků.


Chytré street fotografie Alana Burlese

Fotograf Alan Burles má takříkajíc oko na vtipné momenty z ulic měst. Jeho fotografie často propojují hlavní motiv s odrazy, stíny a dalšími podobnými triky a dohromady pak vytvářejí většinou neotřelé humorné kompozice. Výsledky mě osobně dost pobavily a donutily i tak trochu přemýšlet nad tím, jak se dívat kolem sebe. Není divu, že Alan Burles získal i ocenění v některých prestižních soutěžích.

Krátce

Další video z dílny COOPH vám ukáže, co lze vyfotit za pár minut ve vaší kuchyni – inspirativní počin, který byste podle mě neměli doslovně napodobovat, ale uvědomit si, že zajímavé věci lze díky dobrým nápadům tvořit opravdu z mála ・ Užitečný test různých ND filtrů ukazuje, že dosáhnout solidní kresby je pro výrobce snazší, než se poprat s barevnou neutrálností a případně i přesností v míře ztmavení (video) ・ Fotograf Karl Taylor (dříve na Lepších fotkách) se přidal k tvůrcům, kteří poukazují na ekologická témata, když vytvořil kampaň proti zamořování oceánů plasty – a na svém webu představuje proces jejího vzniku. ・ Několik tipů pro noční portréty s bleskem (video) ・ Fotograf Ed Verosky poskytl svůj kurz svícení portrétů bleskem zdarma (video) ・ Zajímavá ukázka úpravy noční krajinářské fotografie od začátku do konce ・ Několik nápadů, jak využít odrazné desky V-Flats ・ Praktické rady, kam ostřit v krajinářské fotografii pro dosažení maximální hloubky ostrosti. ・ Wildlife fotograf Will Burrard-Lucas popisuje, jak se mu podařilo zachytit černého levharta – vzácnou melanickou formu této africké šelmy.