158. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme netradiční rady pro cestovatelskou fotografii, tiché scénerie měst, zajímavé fotografie jídla, hrátky s modely a hračkami a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

P.S. Už jen do čtvrteční půlnoci můžete přihlašovat fotografie do soutěže Czech Nature Photo, které jsem spoluzakladatelem a porotcem. Pokud máte zajímavé fotografie české či zahraniční živé přírody, českého lesa nebo třeba zvířat v lidské péči, určitě nám je do soutěže pošlete!

Články a zajímavosti

Sedm netradičních rad pro cestovatelskou fotografii (video)

Když mi někdo nabízí několik rad, jak zlepšit fotografii, bývám ostražitý (mimochodem, chtěl bych dostat stokorunu pokaždé, když v tomto duchu narazím na radu, že mám před objektiv dát skleněný hranol, vánoční světýlka nebo displej telefonu), ale v případě, že je řeč o cestovatelské fotografii a autorem je Mitchell Kanashkevich (dříve na Lepších fotkách), pak je prakticky jisté, že to bude stát za to. Ve svém posledním videu se dělí o sedm méně tradičních doporučení pro cestovatelskou fotografii, která dávají velký smysl a doprovodné fotografie jasně potvrzují, že si je Mitchell necucá z prstu, nýbrž těží ze svých zkušeností.


Tiché fotografie Andrease Pohla

Německý fotograf Andreas Pohl si pro sebe dělí fotografie na tiché a hlučné, přičemž ve své tvorbě jednoznačně upřednostňuje ty první. Pomocí dlouhých expozic s ND filtrem a působivým převodem do černobílé vytváří klidné scenérie z evropských velkoměst. Jeho fotografie opravdu jakoby uklidňovaly, čemuž napomáhá nejen technika focení a zpracování, ale také dovedné využití počasí, téměř úplné vyloučení lidí a samozřejmě i výběr motivů.


Moataz Mohamed – fotografie jídla

Musím se přiznat, že fotografie jídla mě dlouhodobě fascinuje – snad proto, že spojuje dohromady dvě věci, které mám opravdu rád :) Moataz Mohamed je fotograf působící v Dubaji a jeho fotografie jídel špičkových restaurací patří z mého pohledu ke tomu nejzajímavějšímu, co jsem zatím viděl. Výrazné nasvícení, barevné sladění, pečlivě vystavěné, ale nikoliv nudné sestavy, které zaujmou občasným integrováním méně obvyklých rekvizit, či třeba netradiční využívání orientace na výšku při focení shora, to vše přispívá k zajímavosti výsledku.


Benedek Lampert – aranžované fotografie s hračkami a modely

Už nějakou dobu jsme tu neměli fotografování scén s hračkami a modely. Maďarský fotograf Benedek Lampert je v tomto oboru expertem a jeho fotografie jsou nepochybně inspirativní. Na rozdíl třeba od Felixe Hernandeze, který s malými modely typicky vytváří velmi realistické scény, se Benedek nebojí využívat i notoricky známé hračky jsou jsou Lego panáčci – nicméně na několika příkladech se přesvědčíte, že ani napodobení reality mu není cizí. Mimochodem, na ukázkové fotografii si můžete všimnout modelu Škody Kodiaq.

Krátce

Detailní popis, jak malovat pomocí dronu přesné obrazce světlem na noční obloze ・ Instagramové fotografie a zákulisí jejich vzniku. Tentokrát nejde tolik o humor (i když nad některými se pousmějete) – řada z nich je inspirativní přinejmenším v tom smyslu, jaké prostředí někdy stačí na zajímavý výsledek. ・ Fotograf Andres Moline ukazuje, jak fotit levně makro s pomocí reverzního kroužku. Ve svém videu nabízí i jeden zajímavý trik pro canonisty, jak nastavit clonu objektivu bez clonového kroužku. ・ Velmi zajímavým kouskem příslušenství je filtr věrně napodobující vzhled filmu Kodak Aerochrome IR. Filtr samotný není příliš drahý, ale jeho použití vyžaduje fotoaparát upravený pro zachycení celého světelného spektra (ultrafialové, viditelné a infračervené světlo) ・ Snad žádné vydání Lepších fotek by nebylo kompletní bez alespoň jednoho návodu na úpravu fotografií od Unmeshe Dindy z YouTube kanálu PiXimperfect. Ten si tentokrát posvítil na to, jak změnit bílou na jakoukoliv jinou barvu. Přestože nemívám potřebu takto fotografie upravovat, se zájmem jsem sledoval, jak Unmesh čaruje. ・ Pokud váš zájem přesahuje za hranice klasičtěji pojaté fotografie do oblasti digitální umění, mohlo by vás zaujmout i video zachycující kompletní vytvoření surrealistické kompozice s fantasy tématikou ・ Několik špatných návyků ve street fotografii, aneb postupy, které vídáme až příliš často a obvykle nevedou k zajímavým snímkům. ・ Kompozice z fotografií objektů naší sluneční soustavy pořízených v amatérských podmínkách.