160. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme zkušenosti s objevováním místní krajiny místo epických lokalit, zákulisí působivého komerčního projektu The Ranch, fotografii snažící se poukázat na ekologický problém rybolovu pomocí vlečných sítí, kreativní wildlife fotografie Bastiena Riu a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Objevování místní krajiny

Nemůžete cestovat do epických lokalit? Zkuste najít vztah k místní krajině, radí Mads Peter Iversen a hned popisuje svou zkušenost s cestováním za krajinářskou fotografií v jeho domovském Dánsku. Coby našincům z vnitrozemského státu nám asi budou fotografie lodí a majáků na mořském pobřeží stále připadat velmi atraktivní, ale to podstatné se ukrývá v textu, neboť pro Madse je to podobně běžná kulisa jako pro nás třeba zřícenina středověkého hradu na kopci, takže se musel zamýšlet nad tím, jak s tímto tématem pracovat jinak. Inspirativní čtení doprovází zajímavé fotografie.

V severním Dánsku jsou duny poměrně běžné a Mads Peter Iversen (©) se je rozhodl využít pro jednoduché intimněji pojaté fotografie

V severním Dánsku jsou duny poměrně běžné a Mads Peter Iversen (©) se je rozhodl využít pro jednoduché intimněji pojaté fotografie


Ze zákulisí focení projektu The Ranch

Fotograf Aaron Anderson v obsáhlém článku nechává nahlédnout do zákulisí komerčního fotografické projektu The Ranch. Zajímavé na článku je nejen to, že ukazuje zajímavé fotografie, které z fotografování s honáky na farmě vznikly, ale podrobně se věnuje i tomu, proč a jak je Aaron vytvořil – a slovo „vytvořil“ je zde na místě, protože jde o kompletně aranžovanou fotografii s precizním nasvícením, které výborně buduje celou atmosféru. Pro zájemce o podrobnější detaily nasvícení navíc autor dodává i schémata rozmístění blesků. Velká otevřenost vůči čtenářům je pro autora běžná, jak se můžete přesvědčit i v dřívějších odkazech na jeho práci, které jsem už Lepších fotkách prezentoval.

Fotografie z projektu The Ranch (© Aaron Anderson)

Fotografie z projektu The Ranch (© Aaron Anderson)


Fotografie upozorňující na dopady rybolovu pomocí vlečných sítí

Christine Ren zaujala problematika devastujících dopadů rybolovu pomocí vlečných sítí na diverzitu života v některých oblastech oceánů a rozhodla se na něj poukázat svým způsobem – pomocí fotografie. Společně s fotografem Brettem Stanleyem naplánovali fotografování na Bahamách a vytvořili zde díky spolupráci s místními epickou podvodní scénu. O vzniku fotografie i těžkostech, které její pořízení provázely, si můžete přečíst v odkazovaném článku.

Výsledná fotografie (© Brett Stanley)

Výsledná fotografie (© Brett Stanley)


Kreativní fotograf přírody Bastien Riu

Fotografování přírody má mnoho podob – od momentek přes dokument až po výtvarnou fotografii. Bastien Riu patří k těm fotografům, kteří dokáží s neuvěřitelnou tvořivostí zachycovat témata zdánlivě běžná. Nepotřebuje mít před objektivem exotické či vzácné zvíře, aby zaujal – vystačí si třeba s mravencem nebo sýkorkou. Často využívá zajímavý bokeh, jindy zjednodušuje až na grafické minimum a nebojí se ani přírodu oprostit barev a fotit černobíle. Pokud se zajímáte o fotografování přírody a chcete vidět zase trochu jiný přístup, Bastienovo portfolio (nebo Instagram) mohu jedině doporučit.

Fairy… (© Bastien Riu)

Fairy… (© Bastien Riu)

Krátce

Krátké video nahuštěné tipy pro focení architektury připravil COOPH – nutno podotknout, že jde většinou o focení moderní architektury kreativním způsobem, nikoliv o dokumentování architektury ・ Fotograf Simon King sepsal pár věcí, kterým se snaží ve street fotografii vyhnout – nemusíte s nimi souhlasit, toto je Simonův přístup, ale některé postřehy shledávám zajímavými ・ Několik užitečných tipů, jak využít při úpravě fotografií opomíjený nástroj Replace Color ve Photoshopu ・ Podrobný postup, jak fotit letící jídlo – jelikož se používají drátky, nebude tato technika fungovat pro sypké a tekuté suroviny ・ Podvodní fotografie s pomocí periskopu za 10 dolarů – pro první pokusy, proč ne… ・ Projekt portrétů řidičů přeživších těžké havárie upozorňuje na důležitost používání bezpečnostních pásů. Některé fotografie nebudou pro slabší povahy, ale pro úplnost je třeba dodat, že osoby a příběhy jsou sice skutečné, ale jejich zranění znovuvytvořili trikoví profesionálové. ・ Pěkná várka rad, na co si dát pozor při úpravách krajinářských fotografií (video, druhá část) ・ Eric Paré není v Lepších fotkách poprvé (dříve) a i tentokrát půjde o jeho oblíbenou disciplínu, kterou je lightpainting, ovšem s nízkonákladovými rekvizitami – Eric v tomto případě vystačil jen s papírovou trubicí, baterkou a vanovým závěsem

Ukázka fotografie vytvořené s levnými pomůckami (© Eric Paré)

Ukázka fotografie vytvořené s levnými pomůckami (© Eric Paré)