160. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme zkušenosti s objevováním místní krajiny místo epických lokalit, zákulisí působivého komerčního projektu The Ranch, fotografii snažící se poukázat na ekologický problém rybolovu pomocí vlečných sítí, kreativní wildlife fotografie Bastiena Riu a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Objevování místní krajiny

Nemůžete cestovat do epických lokalit? Zkuste najít vztah k místní krajině, radí Mads Peter Iversen a hned popisuje svou zkušenost s cestováním za krajinářskou fotografií v jeho domovském Dánsku. Coby našincům z vnitrozemského státu nám asi budou fotografie lodí a majáků na mořském pobřeží stále připadat velmi atraktivní, ale to podstatné se ukrývá v textu, neboť pro Madse je to podobně běžná kulisa jako pro nás třeba zřícenina středověkého hradu na kopci, takže se musel zamýšlet nad tím, jak s tímto tématem pracovat jinak. Inspirativní čtení doprovází zajímavé fotografie.


Ze zákulisí focení projektu The Ranch

Fotograf Aaron Anderson v obsáhlém článku nechává nahlédnout do zákulisí komerčního fotografické projektu The Ranch. Zajímavé na článku je nejen to, že ukazuje zajímavé fotografie, které z fotografování s honáky na farmě vznikly, ale podrobně se věnuje i tomu, proč a jak je Aaron vytvořil – a slovo „vytvořil“ je zde na místě, protože jde o kompletně aranžovanou fotografii s precizním nasvícením, které výborně buduje celou atmosféru. Pro zájemce o podrobnější detaily nasvícení navíc autor dodává i schémata rozmístění blesků. Velká otevřenost vůči čtenářům je pro autora běžná, jak se můžete přesvědčit i v dřívějších odkazech na jeho práci, které jsem už Lepších fotkách prezentoval.


Fotografie upozorňující na dopady rybolovu pomocí vlečných sítí

Christine Ren zaujala problematika devastujících dopadů rybolovu pomocí vlečných sítí na diverzitu života v některých oblastech oceánů a rozhodla se na něj poukázat svým způsobem – pomocí fotografie. Společně s fotografem Brettem Stanleyem naplánovali fotografování na Bahamách a vytvořili zde díky spolupráci s místními epickou podvodní scénu. O vzniku fotografie i těžkostech, které její pořízení provázely, si můžete přečíst v odkazovaném článku.


Kreativní fotograf přírody Bastien Riu

Fotografování přírody má mnoho podob – od momentek přes dokument až po výtvarnou fotografii. Bastien Riu patří k těm fotografům, kteří dokáží s neuvěřitelnou tvořivostí zachycovat témata zdánlivě běžná. Nepotřebuje mít před objektivem exotické či vzácné zvíře, aby zaujal – vystačí si třeba s mravencem nebo sýkorkou. Často využívá zajímavý bokeh, jindy zjednodušuje až na grafické minimum a nebojí se ani přírodu oprostit barev a fotit černobíle. Pokud se zajímáte o fotografování přírody a chcete vidět zase trochu jiný přístup, Bastienovo portfolio (nebo Instagram) mohu jedině doporučit.

Krátce

Krátké video nahuštěné tipy pro focení architektury připravil COOPH – nutno podotknout, že jde většinou o focení moderní architektury kreativním způsobem, nikoliv o dokumentování architektury ・ Fotograf Simon King sepsal pár věcí, kterým se snaží ve street fotografii vyhnout – nemusíte s nimi souhlasit, toto je Simonův přístup, ale některé postřehy shledávám zajímavými ・ Několik užitečných tipů, jak využít při úpravě fotografií opomíjený nástroj Replace Color ve Photoshopu ・ Podrobný postup, jak fotit letící jídlo – jelikož se používají drátky, nebude tato technika fungovat pro sypké a tekuté suroviny ・ Podvodní fotografie s pomocí periskopu za 10 dolarů – pro první pokusy, proč ne… ・ Projekt portrétů řidičů přeživších těžké havárie upozorňuje na důležitost používání bezpečnostních pásů. Některé fotografie nebudou pro slabší povahy, ale pro úplnost je třeba dodat, že osoby a příběhy jsou sice skutečné, ale jejich zranění znovuvytvořili trikoví profesionálové. ・ Pěkná várka rad, na co si dát pozor při úpravách krajinářských fotografií (video, druhá část) ・ Eric Paré není v Lepších fotkách poprvé (dříve) a i tentokrát půjde o jeho oblíbenou disciplínu, kterou je lightpainting, ovšem s nízkonákladovými rekvizitami – Eric v tomto případě vystačil jen s papírovou trubicí, baterkou a vanovým závěsem