145. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme produktovou fotografii v oblaku mléka, podvodní fotografii nasvícenou projektorem, portréty mizejících řemeslníků, uplatnění teorie barev v krajinářské fotografii a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

P.S. Kdybyste o prázdninách zavítali na Šumavu, můžete navštívit naší fotografickou výstavu Pestrá Austrálie v Galerii Slunečná, která zde bude k vidění nejméně do 3. 10. 2018.

Pestrá Austrálie

Články a zajímavosti

Produktová fotografie s technikou Cloud Tank (video)

Fotograf Max Bridge ze studia Square Mountain se věnuje primárně produktové fotografii a o své zkušenosti se hojně dělí prostřednictvím tutoriálů na YouTube. Jeden z nich se věnuje speciální technice zvané Cloud Tank, což bychom mohli přeložit jako oblaky v akváriu – jde o vytváření oblaků okolo produktu pomocí mléka vstříknutého do vody. Je zřejmé, že jde o postup, který se hodí jen pro výrobky, kterým nevadí ponoření, ale je–li to možné, můžete s ním dosáhnout zajímavých výsledků. Max ve svém videu demonstruje, jak využít tuto techniku přímo nebo s výraznou postprodukcí, kdy se oblaka mléka později formují do cílených tvarů. Výsledky a další inspirativní fotografie najdete také na webu Square Mountain.


Podvodní fotografie kombinovaná s projekcí

Využití projekce coby kreativního prvku ve fotografii jsme už v Lepších fotkách měli a rovněž podvodní portréty jsem neopomíjel, ale tentokrát je to poprvé, co se tyto dvě techniky potkávají v jednom projektu. Fotograf Joe Hoddinott vytvořil portréty pod hladinou nasvícené projektorem a výsledek vypadá extrémně zajímavě. Světlo projekce tvoří na těle modelky podobný efekt, jako kdyby měla obrazce namalované na pleti, a voda k tomu samozřejmě přidává zajímavé odrazy a vlnění. Opravdu pěkný nápad.


Santosh Korthiwada – Ohrožené profese

Fotograf Santosh Korthiwada dokumentuje v projektu Endangered Sapiens řemesla, která zvolna mizí a jejichž budoucnost je nejistá. Inspirován změnami, které od jeho dětství nastaly ve společnosti, a lidmi, jejichž práce přestala být potřeba, započal projekt, ve kterém se snaží zachytit ohrožené dneška, které něco podobného – ať chceme nebo nechceme – pravděpodobně čeká.


Uplatnění teorie barev v krajinářské fotografii

Vnímání barev a jejich vztahů není nahodilá záležitost. Barvy můžeme kombinovat různým způsobem a rozhodně pomáhá, když víme, které spolu fungují lépe a proč. Této teorii bylo již věnováno hodně článků a knih a existuje také celá řada nástrojů, pomocí kterých můžeme vztahy barev zkoumat. Jak tyto postupy uplatnit v krajinářské fotografii radí fotografka Erin Babnik a je to čtení sice dlouhé, ale velmi užitečné. Erin vysvětluje, jak využít různá barevná schémata a jak poté postupovat při úpravách fotografií, většinou s přihlédnutím k možnostem Adobe Photoshopu a Lightroom. Článek doprovázejí kvalitní ilustrativní snímky.

Krátce

Zajímavý hloubkový pohled na frekvenční separaci – technické (byť trochu zdlouhavé) video přináší řadu užitečných tipů a stojí za shlédnutí ・ Na zajímavou otázku se snaží odpovědět video Michaela Zelbela z Good Light! Magazine – co aplikovat na pleť modelky před focením aktů ・ Video 10 lokací pro focení portrétů bude užitečné spíše těm fotografům, kteří dávají přednost městskému či industriálnímu prostředí ・ Abych nezapomínal na příznivce klasické fotografie, tak jeden tip také pro ně: společnost CineStill vyvinula jednolázňový proces vyvolání černobílých filmů Df96. Vyvolání s ním má být rychlé a tolerantní k odchylkám teploty. ・ Čištění stlačeným vzduchem může být fotografům užitečné, ale klasické tlakové spreje spolu se vzduchem chrlí občas také nečistoty a kondenzát. X3 Hurricane je zajímavý produkt, který na to jde jinak. ・ Praktický přehled toho, co se stane, když ukončíte předplatné Adobe Lightroom – v článku zjistíte, co zůstane funkční a co naopak fungovat přestane ・ Výborný článek s radami pro nefotící doprovod fotografů na cestách :) ・ Několik užitečných postřehů pro krajináře přecházející na ultraširokoúhlý objektiv ・ Nový začínající projekt Felixe Hernandeze Forgotten Titans s miniaturami strojů z Hvězdných válek opět stojí za vidění, a to včetně videí ze zákulisí