144. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme barmské kláštery z ptačí perspektivy, tipy pro focení psů od renomované fotografky, další pohled shora – tentokrát na poušť, která si bere zpět to, co zabral člověk, výbornou propagační kampaň pro hongkongský balet a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Barmské kláštery z ptačí perspektivy

Dimitar Karanikolov zachycuje často svět pohledem shora a jedním z jeho projektů bylo fotografování barmských klášterů. Je jasné, že už nezvyklá ptačí perspektiva, z níž obvykle tyto architektonické perly nevídáme, činí fotografie zajímavými, ale tentokrát mě zaujalo ještě něco – a to způsob, jakým staré stavby, často obklopené pralesem, vypadají. Výsledné fotografie s fotoaparátem namířeným kolmo k zemi často staví na výrazném geometrickém tvaru, jindy připomínají spíše mandaly, ornamenty exotického koberce nebo rzí pokryté reliéfy. Takové snímky jsou pro mě osobně v tomto případě zajímavější a poutavější než ty, které zachycují budovy z šikmých úhlů.


Tipy pro focení psů od Anne Geier (video)

Rakouská fotografka Anne Geier se v Lepších fotkách neobjevuje poprvé – dokonce jsem ji učinil fotografem týdne v jednom z prvních vydání. Tentokrát se vrací s videem, které natočila ve spolupráci s COOPH, v němž vám poradí, jak dobře fotit psy. Video je (jak je u COOPH zvykem) krátké, ale tipy jsou snadno pochopitelné a účinné. Vím, že se pouštím na tenký led osobního vkusu, ale kdybych snad mohl připojit své doporučení pro budoucí fotografy domácích mazlíčků, ten tipu s použitím klobouků a slunečních brýlí bych asi radil vypustit :)


Fotografie pouště, která si bere zpět, co zabral člověk

Ještě jednou se dnes vydáme vzhůru a podíváme se na fotografie snímané z pohledu vyhrazeného normálně spíše ptákům. Krajinář a portrétní fotograf Irenaeus Herok našel zajímavý motiv v okolí Dubaje, kde se poušť vrací tam, odkud ji vytlačil člověk. Jedná se zejména o silnice, které tak, jako u nás v zimě sníh, zde zakrývá navátý písek. Moc zajímavý nápad a vytknout nejde nic ani provedení, které pracuje s kontrastem světlého písku a černého asfaltu, a linie, křivky a křižovatky cest využívá pro vytvoření často až abstraktního dojmu.


Kampaň pro hongkongský balet

Propagační kampaň pro hongkongský balet od agentury Design Army přináší velmi zajímavé fotografie tanečníků a tanečnic – ať už ty ateliérové s motivy a stylizací dle jednotlivých představení, tak především ty, v nichž se tanečníci fotografovali ve městě. Kampaň přináší celou řádku pěkných nápadů a jako celek je samozřejmě zpracovaná naprosto profesionálně. Pěkná práce – skoro bych měl chuť se vydat na balet, což jinak není zrovna můj šálek čaje :)

Krátce

Fotograf Pierre T. Lambert natočil video o třech věcech, které by si přál znát na začátku kariéry ・ Jednoduchý způsob color gradingu pomocí nástroje Gradient map ve Photoshopu (či podobných editorech) s možností použití nejrůznějších existujících barevných schémat (video). Mimochodem, s objevováním vhodné barevné stylizace pomocí obdobných nástrojů vám může pomoci plugin Infinity Color Panel pro Photoshop, který navrhl jeden z nejlepších retušérů Pratik Naik. Ovšem tady si připravte ne úplně nízkou částku 99 dolarů (po právě probíhající slevě) ・ Zátiší s potravinami deformovanými vodou ve sklenkách – zajímavý nápad ・ Chtěl bych dostat stovku pokaždé, když narazím na článek či video o tom, jak vylepšit fotky umístěním něčeho těsně před objektiv. Ale i když už mám těch světýlek, celofánů a krystalů celkem dost, přeci jen udělám výjimku, a odkážu tento článek o využití telefonu pro vytvoření odrazu – a to proto, že mi přišlo, že některé z ukázkových fotografií tento trik využívají docela chytře ・ Seznamte se: Goodman One je open source 3D tisknutelný středoformátový fotoaparát ・ Velmi dobré tipy pro svatební fotografii – nikoliv k focení samotnému, ale spíše k tomu, jak vést svůj byznys ・ Portréty poukazující na dopady posttraumatické stresové poruchy