136. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme výsledky soutěže svatebních fotografií, nápadité surrealistické fotografie Anyi Anti, motelový pokoj postavený ve fotografově obýváku (a co v něm vzniklo), svícení portrétu stolními lampami a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Výsledky soutěže International Wedding Photographer of the Year 2017

Počátek roku je vždy ve znamení vyhlašování výsledků fotografických soutěži a tak se předem omlouvám, pokud jich na vás bude už třeba trochu moc. Jednou z nich je soutěž International Wedding Photographer of the Year, která se věnuje – jak název prozrazuje – žánru svatební fotografie. Soutěžní práce se utkaly v devíti kategoriích, takže pokud si projdete nejen oceněné snímky, ale i finalisty, bude toho k prohlížení až až. Já jsem s dovolením nevybral na ukázku celkového vítěze, ale nejúspěšnější fotografii kategorie Single Capture.


Surrealistické fotografie Anyi Anti

Fotografka a retušérka Anya Anti se zaměřuje na stylizované snové fotografie, kterými zachycuje a vyjadřuje své emoce. Takových autorů, často řazených do škatulky konceptuální fotografie (i když osobně si nejsem jist, jestli tak docela správně), samozřejmě není málo, ale Anyininy práce mě zaujaly častými neotřelými nápady (o provedení není třeba hovořit, to je v podstatě bezchybné) – její dřívější chytrý trik s proděravěním a prosvícením papírového pozadí jsem už ostatně prezentoval ve 109. vydání (na konci). Ačkoliv odkazovány článek se věnuje především projektu fotografie pořízené u proslulého vraku letadla na Islandu, osobně bych rád autorčinu tvořivost prezentoval jiným snímkem:


Motelový pokoj v obýváku

Francouzský fotograf Thibault Bunoust vytvořil zajímavou sérii Motel, která se nese tak trochu v duchu prací Gregoryho Crewdsona. Stylizované fotografie odehrávající se ve fiktivním motelovém pokoji jsou správným mixem nálady (nutno říct, že poněkud depresivní), poutavého vizuálního pojetí i nápaditého obsahu. Zajímavé je ale i přiložené video ze zákulisí, v němž Thibault zaznamenal, jak vytvořil celý motelový pokoj v obýváku svého bytu – a když říkám vytvořil, myslím vlastně postavil, protože rozhodně nešlo jen o umístění nábytku a dekorací. Druhou polovinu projektu nazvanou Portraits of Motel tvoří portréty modelů, kteří sehráli své role v první části.


Svícení portrétu stolními lampami (video)

Zajímavou inspiraci pro fotografování portrétu nasvíceného obyčejnými stolními lampami přináší nové video Irene Rudnyk. Použití klasických žárovek s teplým světlem dovoluje přirozeně a bez nutnosti velkých postprodukčních zásahů experimentovat s oblíbenou a téměř vždy dobře fungující kombinací žlutého a modrého světla. Jako vždy musím u Ireniných videí vyzdvihnout fakt, že tvoří v domácích podmínkách, takže něco podobného si může poměrně snadno vyzkoušet v podstatě každý.

Krátce

V Římě napadl sníh, což je poměrně neobvyklá situace, kterou stálo za to fotograficky vytěžit ・ Fotografie, která uspěla v soutěži SkyPixels (a kterou jsem shodou okolností vybral do předminulého vydání), nebyla vyfocena dronem, ale z vyvýšené plošiny a navíc už v roce 2014 – obojí je v rozporu s pravidly. Kdypak je lidé začnou číst a dodržovat? ・ Amatérský astrofotograf vyfotil náhodou zrod supernovy – jev, který doposud nebyl nikdy zachycen ・ Vyšla nová verze pokročilého nástroje pro zpracování fotografií ON1 Photo RAW 2018.1 a jako obvykle je proto dočasně ve slevě. Nová verze slibuje vyšší kvalitu detailů při vyvolání RAWů a vyšší rychlost, ale i nové nástroje. Před koupí si samozřejmě můžete stáhnout zkušební verzi. ・ Nedávno jsem tu odkazoval video Kevina Mullinse o tom, jak upravuje své poutavé černobílé svatební fotografie. Nejen černobílou živ je člověk, a tak Kevin zveřejnil i svůj postup úpravy barevných snímků ・ Povedený přehled praktických tipů pro používání zrcadlovek Nikon – video Steva Perryho je vlastně už druhým dílem, prvních sedm triků najdete zde (video) ・ Po čase se opět propírá licencování fotografií na 500px – fotografie, které se normálně nabízejí za stovky dolarů si občas někdo může koupit za třeba jen za 4 dolary. 500px argumentuje množstevní slevou pro velké klienty. Aha. Za zmínku v této souvislosti stojí, že službu před pár dny kompletně převzala čínská společnost Visual China Group, která se zaměřuje právě na licencování fotografií (a podíl v 500px držela už od roku 2015). ・ Tipy pro focení závodních aut za jízdy – tedy závodní auta se většinou fotí za jízdy, ale tentokrát je řeč o situaci, kdy fotograf jede v druhém autě před fotografovaným (článek a video) ・ Omar Z. Robles prokazuje neuvěřitelnou oddanost svému tématu, když fotí tanečníky v ulicích měst – a dělá to opravdu výborně ・ Zajímavý vhled do pozadí projektu emotivního portrétu (článek a video)