137. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme výsledky další soutěže podvodních fotografií, inspirativní malování světlem za rozbitým čelním sklem automobilu, sedm kompozičních tipů, které se můžete naučit od Ansela Adamse, epické focení elektroodpadu a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Výsledky soutěže Our World Underwater 2018

Opět tu máme výsledky fotografické soutěže a podruhé se v krátkém čase podíváme pod vodní hladinu, což je žánr, na který se zaměřuje klání nazvané Our World Underwater 2018. I když jsme některé fotografie mohli už vidět v nedávné konkurenční soutěži Underwater Photographer of the Year 2018, řada z nich je odlišných. Ostatně, většina z nás se s podobným záměrem pod hladinu nejspíš nevydává, tak neškodí tam nahlédnout častěji prostřednictvím fotoaparátu a objektivů nejlepších fotografů.


Malování světlem v kombinaci s rozbitým čelním sklem automobilu

Jason Rinehart je fotograf, které se hojně věnuje malování světlem. Ke svému nedávnému projektu si přibral neobvyklou rekvizitu – rozbité čelní sklo automobilu. V krátkém článku představuje nejen tuto ideu a její provedení, ale nechává také nahlédnout do zákulisí vzniku výsledných fotografií. Pokud vás autorův nápad zaujme, více snímků a případně další jeho práce najdete na Instagramu.


Sedm kompozičních tipů, které se můžete naučit od Ansela Adamse (video)

Toma Bonciu pokračuje rychlým tempem ve své sérii pohledů na práci velikánů světové fotografie. Tentokrát si nevybral nikoho menšího než Ansela Adamse, na jehož snímcích demonstruje některé zajímavé kompoziční postupy. Od poslední zmínky, kterou jsem Tomovi zde v newsletteru věnoval (viz zde), vyšly ve stejné edici ještě čtyři další videa, která stojí rovněž za shlédnutí. Podívejte se tedy, co se můžete naučit od Petera Lika, Arta Wolfea, Sebastiãa Salgada nebo ruského malíře Ivana Šiškina.


Benjamin Von Wong fotil elektronický odpad

Benjamin Von Wong (dříve na Lepších fotkách) se opět pustil do monumentálního projektu. Jak je v posledních letech jeho zvykem, nejde „jen“ o fotky, ale o snahu poukázat na konkrétní problém. Tentokrát si vzal na mušku fakt, že celosvětově se recykluje méně než 15 procent elektronických zařízení, ačkoliv je z nich možné získat významné množství cenných surovin – například zlata údajně až 800× více než je uloženo v zemi. Proto ve spolupráci se společností Dell, která provozuje údajně největší recyklační program světa, Benjamin Von Wong vytvořil sérii tématických sci-fi fotografií s využitím elektronického odpadu – starých klávesnic, notebooků, tištěných obvodů či LCD monitorů. Jako vždy se můžete prostřednictvím několika videí podívat i do zákulisí celého projektu.

Krátce

Práci s jasovými maskami jsme tu měli už několikrát, ale protože jde při úpravě fotografií o extrémně užitečnou techniku, neškodí si ji připomenout. Autor YouTube kanálu PiXimperfect je šikovný lektor a navíc používá často postupy, které mohou velmi usnadnit život – což platí i v tomto případě (video) ・ A od stejného autora stojí za zhlédnutí také další videa – například to o automatickém aplikování techniky Dodge & Burn, aniž byste přišli o možnost ručního vyladění. ・ Velmi srozumitelné vysvětlení zákona převrácených čtverců, který zásadním způsobem ovlivňuje chování světla a je dobré znát jeho princip, pokud chcete být schopni správně a konzistentně nasvítit vaší scénu. A nebojte, vzorečkům a výpočtům se toto video téměř úplně vyhýbá. ・ Pár chytrých tipů pro focení jídla (video) ・ Minimální sestava pro focení velkým formátem – pokud vás tohle téma zajímá a nechcete na něm finančně vykrvácet, můžete zkusit relativně levné, kompaktní a lehké fotoaparáty Intrepid ・ Pro fotografické kutily povinný odkaz – nadšenec vymýšlí a publikuje 3D tisknutelné fotoaparáty ・ Umělec vystupující pod jménem Paperboyo výborným způsobem kombinuje fotografie s motivy vystřiženými z papíru – parádní projekt, u kterého jsem se skvěle bavil