124. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme povídání o kompoziční technice rámování, plynule navážeme rámem na stěně, z nějž ve fotografiích Daniela DeArca vystupují tanečnice, podíváme se pod vodní hladinu s výsledky jedné fotografické soutěže a navštívíme černobílý svět Jasona Petersona. Nechybí samozřejmě řada krátkých tipů a rad.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Zajímavá kompozice s pomocí rámování (video)

Ted Forbes opět prezentuje zajímavou techniku prostřednictvím snímků klasiků fotografie. Tentokrát jde o kompoziční postup zvaný rámování, pomocí které můžete nasměrovat pozornost diváka na hlavní motiv i v případě, že nedominuje barvou či velikostí. Mezi ukázkami najdete jak aranžované portréty, kde si autor mohl kompozici sestavit, tak momenty z ulic, kde k rámování obvykle poslouží objekty přirozeně se ve scéně vyskytující. Jako vždy stojí stojí toto video za shlédnutí – pro mě osobně už jen kvůli fotografiím Toma Barila, Arnolda Newmana či Dana Winterse.


Tanečnice vystupující z obrazu

Fotograf Daniel DeArco připravil pro studio Little Box Theater sérii fotografií pokoje, kde tanečnice vystupují z obrazu či zrcadla na zdi. Jak možná tušíte, k pořízení těchto snímků bylo třeba vybudovat scénu, které reprezentovala místnost položenou na bok, a vyřešit i některé další problémy – například jak umožnit tačníky částečně do zrcadla na zdi ponořit. V článku najdete nejen výsledné snímky, ale také dvě videa, z nichž to první doprovází samotné fotografie a druhé vás zavede do zákulisí projektu.


Výsledky soutěže Scuba Diving Magazine’s 2017 Underwater Photo Contest

Další fotografickou soutěží, která se dostala do mého hledáčku je Scuba Diving Magazine’s 2017 Underwater Photo Contest, který se pochopitelně věnuje podvodní fotografii. Fotografie oceněné ve čtyřech kategoriích (Wide-Angle, Compact Camera, Macro a Conceptual) stojí rozhodně za shlédnutí, a to i tehdy, pokud se o podmořský, respektive podvodní život jinak přímo nezajímáte.


Černobílý svět Jasona Petersona

Nějak si nemohu vybavit, kdy a jak se stalo, že sleduji Jasona Petersona na Instagramu, ale rozhodně nelituji toho, že jsem s tím začal. Jeho černobílé fotografie (nejen) z ulic měst mají neuvěřitelnou atmosféru a velmi často mě překvapí nějakým zajímavým nápadem či neobvyklým zachycením situace. Často pracuje se siluetami, někdy jeho snímky připomínají políčka z komiksu Sin City a jindy v nich najdeme působivou škálu polotónů, ale především pokaždé výbornou práci se světlem. A je vlastně docela jedno, jestli Jason vyrazil na koncert, do ulic města nebo fotí přes okénko přistávajícího letadla, pokaždé je na co se dívat. Možná vás trochu překvapí, že autor tvoří nejčastěji a nejraději jen s pomocí iPhonu, o čemž se rozpovídal v jednom starším rozhovoru.

Krátce

Povedený článek o pěti typech přirozeného světla, které můžete při focení potkat, a jak je využít. Autor se věnuje technickým aspektům i estetickým dopadům na výslednou fotografii a vše demonstruje na povedených ukázkách. ・ Několik praktických rad pro fotografování jídla ・ Jak zůstat produktivní (a mentálně fit), když pracujete na volné noze – s některými radami mohu souhlasit z osobní zkušenosti ・ Fotíte noční oblohu? Vyrobte si Hartmannovu masku pro přesné zaostřování. ・ Snižují UV a ochranné filtry kvalitu fotografií či nikoliv? To je věčná otázka, kterou se pokusili rozlousknout v Lens Rentals v téměř vědecké analýze. V zásadě platí, že kvalitní filtr má jen malý vliv, ale možná budete překvapeni, které filtry uspěly výborně a které už méně. ・ A když už je řeč o filtrech, dovolím si též přidat odkaz na mou recenzi polarizačních filtrů VFFoto ・ Základy práce s odraznými deskami (video) ・ Jak se poprat s nepěkným prostředím – pár tipů pro portrétní fotografy, kteří si nemohou vždy vybrat, kde budou fotit, a přesto musí odvést perfektní práci (video) ・ Značky Lowepro a Joby se přesouvají pod křídla Vitec Group, který vlastní mimo jiné také známého výrobce stativů Manfrotto. ・ Pár fotografických pomůcek, které si můžete vyrobit technologií 3D tisku (video) ・ Jak na lepší portréty při zlaté hodince (video) ・ Po čase zase drobnost pro videotvůrce: 5 jednoduchých, ale efektních filmařských fíglů (video) ・ Chodíte se toulat s foťákem? Pak by se vám mohly hodit tipy, jak z procházek přinést zajímavé fotky. Některé rady nemusí vyhovovat každému, ale osobně s nimi z větší části souzním. (článek a video) ・ Zajímavé modulární LED světlo s přizpůsobitelným tvarem a výkonem. ・ V ON1 připravili veřejnou beta verzi Photo RAW 2018. Nová verze tohoto zajímavého nástroje pro správu a nedestruktivní zpracování fotografií dostane nově do vínku například skládání panoramat a HDR, vylepšení masek, možnost více verzí jedné fotky, synchronizaci fotografií na mobilní zařízení a mnoho dalšího. ・ Inspirativní video fotografa Davida duChemina o vizi, inspiraci a kreativitě obsahuje rady mnohem užitečnější než debaty o technice či postupech. Ale také složitěji implementovatelné do praxe, nutno dodat. ・ Focení mořského pobřeží je v podstatě speciálním případem krajinářské fotografie, a tudíž pro něj platí obdobná pravidla, ale zároveň má i svá specifika, která je dobré znát. Seznámí vás s nimi ve svém videu fotograf Michael Breitung.