123. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme výsledky astrofotografické soutěže, netradiční fotografie z bazénů socialistické éry od Márii Švarbové, fotografie aut Eastona Childa, nápaditou produktovou fotografii Daniela Lindha, radu, jak se poprat s focením v nezajímavé místnosti a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Výsledky soutěže Insight Astronomy Photographer of the Year

Řekl bych, že skoro každý fotograf aspoň jednou namířil objektiv směrem k noční obloze, ale ke špičkové astrofotografii vede od těchto pokusů dlouhá cesta. Přesvědčit se o tom můžete třeba u výsledků soutěže Astronomy Photographer of the Year 2017, kde najdete ty nejlepší snímky žánru – tedy alespoň podle názoru poroty. Většina z nich se věnuje v duchu vypsaných kategorií spíše hlubším pohledům do vesmíru či detailům našich kosmických sousedů, ale nechybí ani krajinářské pojetí nebo zajímavé pohledy na polární záři.


Mária Švarbová – Swimming Pool

Vždycky mě potěší, když narazím prostřednictvím zahraničních serverů na práci českých nebo slovenských fotografů a fotografek. Čerstvě se mi to stalo se sérií Swimming Pool slovenské fotografky Márie Švarbové, která vytváří fascinující retro–stylizované scény v prostorech plaveckých bazénech, většinou postavených ještě v socialistické éře. Chytré využití sterilního prostředí, obvykle naprosto klidné hladiny, působivých kombinací barev a strnulých póz modelů vytváří zvláštní poutavou atmosféru. V podobném duchu se nesou i ostatní autorčiny série, takže pokud vám tento styl sedne, doporučuji projít celé její portfolio.


Easton Child – styl a rychlost

Easton Child je fotograf automobilů, který se nedávno objevil v krátkém videu ze série SmugMug Films. Video je jako vždy pěkně zpracované, moc dobře se na něj dívá a představí nám autora i něco málo ze zákulisí jeho práce, ale nás zajímají samozřejmě především fotografie a ty Easton rozhodně umí. V jeho portfoliu najdeme jak poměrně výrazně stylizované záběry spadající spíše do reklamní škatulky, tak fotografie z přirozeného prostředí, a nechybí ani studiové detaily nebo sekce Lifestyle, v níž se snoubí krása automobilová i lidská.


Nápaditá produktová fotografie Daniela Lindha

Švédský fotograf Daniel Lindh tvoří nápadité produktové fotografie převážně z oboru módy, doplňků a kosmetiky. Ačkoliv jde o téma, se kterým se většina z nás setkává velmi často prostřednictvím katalogů, bilboardů a dalších reklamních nástrojů, Daniel ukazuje, že i přesto jde přinášet nové nápady, které rozhodně v tomto přívalu nezapadnou. Zejména jeho fotografické kreace s kosmetickými přípravky a rtěnkami stojí za shlédnutí.


Jak proměnit průměrnou konferenční místnost na fotografické studio

Pěkný článek, který krok za krokem ukazuje, jak změnit nepříliš zajímavou konferenční místnost na studio pro fotografování svatebního portrétu. A nebo v širším pohledu inspirace, jak vytěžit dobrou fotku z poměrně nezajímavého prostředí. Není nic neobvyklého, že se komerční fotografové občas musí poprat se situací, kdy si prostředí nemohou vybrat, respektive nic lepšího na místě není k dispozici. Pye Jirsa se o tomto problému rozepsal na pozadí konkrétního případu, v němž ukazuje krok za krokem, jak scénu vylepšoval až k finálnímu výsledku.

Krátce

Poměrně atypický převod fotografií do černobílé – jedná se možná o efekt, který se brzy okouká, ale jako vždy u speciálních technik platí, že když se dávkuje s mírou, může to být osvěžující (video) ・ Portréty cizích lidí z inzertního serveru ・ Starší, ale dobrý článek o základních parametrech světla, které ovlivňují výsledný vzhled fotografie ・ Jak hledat klienty, když jste introvertní fotograf? (video) ・ Fotograf Larry Chen předvedl skvělou ukázku toho, jak dovést okamžitou inspiraci takřka obratem k výsledné fotografii: na driftingových závodech si všiml efektu, který v pohybem rozmazané fotografii způsobilo LED světlo mobilního telefonu jednoho z diváků. Ve spolupráci s komentátorem závodů vyzval diváky, aby si své mobily rozsvítili všichni a vznikla tato fotografie se zajímavým efektem. Zajímavý nápad a rozhodně body za pohotovost. ・ Kratičké, ovšem velmi poutavé video z Lofot fotografa Chrise Burkarda ・ Výsledky prvního ročníku slovenské soutěže dokumentární fotografie DOFOTOS ・ A když už jsme u soutěží, vyhlášeny byly rovněž výsledky Czech Nature Photo – soutěže pro fotografy přírody, u jejíhož zrodu jsem měl tu čest být