120. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tady máme návody na color grading, 21 nejčastějších chyb, které dělají začínající tvůrci timelapse videí, ostrovy opuštěných míst, povedené momenty z ulic měst, netradiční projekt zachycující lidi při práci a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

P. S. Další vydání Lepších fotek vyjde až v září.

Články a zajímavosti

Řada návodů, jak na barevné korekce fotografií (videa)

Barevné korekce (tzv. color grading) jsou jednou ze zásadních technik pro vybudování vlastního vizuální stylu (samozřejmě společně s dalšími postupy, které se odehrávají v okamžiku, kdy stisknete spoušť – nebo ještě před tím), dovolují podtrhnout náladu fotografie a také umocňují první divákův dojem. Proto se hodí o nich něco vědět a dobrý začátek nabízí přehledový článek na Fstoppers, který nabízí řádku tutoriálů pro color grading a informace o souvisejících tématech. Slabinou pro některé čtenáře může být snad jen absence alespoň jednoho návodu pro Lightroom, který má sice ve srovnání s konkurencí v tomto směru o něco slabší možnosti, ale i v něm lze dosáhnout s trochou snahy zajímavých výsledků.


21 nejčastějších chyb, které dělají tvůrci časosběrných videií

Nejen začátečníkům v oboru časosběrných videí bych doporučil obsáhlý článek fotografa Marca Famàa, který rozkrývá 21 nejčastějších chyb, kterých se tvůrci timelapse dopouštějí. Věnuje se v něm nejrůznějším aspektům celého procesu: od techniky, přes pořízení záběrů, zpracování materiálu i sestavení celého videa včetně doprovodné hudby. Pokud vás téma zajímá, najdete zde hromadu informací, videí a dalších odkazů ke každému tipu, takže si připravte delší volnou chvíli.


Ostrovy opuštěných míst

Projekt Abandoned Places Fabia Arauja už hodně překračuje obvyklé meze klasického pojetí fotografie, protože jde obrazy vytvářené v počítači, ale dle mého názoru neškodí se občas podívat kousek za hranice oboru. Navíc, fotografie jsou alespoň základním stavebním kamenem Fabiových digitálně komponovaných obrazů opuštěných míst. Ty jsou stylizována do podoby ostrovů, což ještě více podtrhuje osamění a zapomnění, do nějž se staré domy, auta a zákoutí propadají. Fotky to určitě nejsou – ale vidět tyto kompozice za to podle mě stojí.


Lovec okamžiků Craig Whitehead

Po čase se zase podíváme na ulici, a to s fotografem Craigem Whiteheadem. Jeho oko a nápaditost při hledání momentů a situací v ulicích měst je nesporná a snad každá fotografie v odkazovaném článku mi způsobila čirou radost. Snímky navíc doprovází nedlouhé, ale příjemné povídání o tom, jak Craig k focení přistupuje. Za zmínku snad stojí také fakt, že ačkoliv za typická ohniska pro street fotografii se obvykle považuje něco mezi 28 a 35 mm, případně občas i 50 mm, Craig dává přednost méně kontaktnímu focení a volí objektiv odpovídající po přepočtu 85 mm – byť jak sám podotýká, nosí sebou i Fuji X100F s širším ohniskem.


Work – projekt, který trochu jinak zachycuje lidi při práci

Fotograf Samwal Deen přichází ve svém osobním projektu Work s nápaditým zachycením lidí různých profesí při práci. Fotí totiž pouze jejich ruce pohledem shora, což do série vnáší jednotnost a propojení, zajímavou a neobvyklou kompozici i určité odosobnění, které umožňuje zaměřit se na jednotlivé profese a ne lidi, kteří je reprezentují. Výborný nápad a povedené zpracování.

Krátce

Chystáte se na první fotografickou zakázku? Tak to se vám možná bude hodit seznam otázek, které byste měli položit klientovi, než stanovíte cenu. ・ Zajímavý nápad: přepnutím zobrazení na vašem chytrém telefonu do černobílé škály prý lze snížit míru jeho užívání a fotografům to přináší navíc neobvyklý pohled na vaše i cizí fotografie. Funkcí disponuje iOS i Android a je možné se také rychle přepnout do barvy či zpět. Vyzkoušel jsem a vypadá to, že u černobílého podání zůstanu. ・ Pokročilé tipy pro pózování aneb jak se popasovat s rukama ・ Jak to dopadne, když jednu modelku fotí čtyři fotografové – každý z nich si mohl vybrat jeden outfit a lokalitu, v níž pak fotili všichni. Výzvy se zúčastnil Joey L., Dani Diamond, Brandon Woelfel a Jessica Kobeissi. (video) ・ Hledání ledních medvědů – krásné video ze arktických oblastí ・ Jak vylepšit vaše fotografie jídla bez zbytečných investic – tutoriál má na svědomí Sean Tucker, což je pro mě prakticky jistá záruka kvality (video) ・ Povedený úvod do focení timelapse západů slunce (video) ・ Průběh vzniku jedné fotografie (přesněji řečeno digitální kompozice) od pořízení fotografií až po jejich složení a color grading (video). Autorem je Adrian Sommeling, jehož práce stojí vždy za shlédnutí.