121. vydání

Po kratší odmlce je tady nové vydání. Dnes tu máme focení plavek bez pláže, abstraktní letecké fotografie, výsledky soutěže Bird Photographer of the Year, noční asijská velkoměsta ozářená neony a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Focení plavek bez pláže? Proč ne…

Fotograf Rex Jones žije a pracuje v Utahu, což je stát bez oceánu a ani jinými plážemi prý zrovna neoplývá. Když dostal zakázku na focení plavek, musel si tedy poradit jinak. Namísto typického slunce, písku a azuru zvolil zeleň a skály zádumčivého lesního jezírka a výsledek je dle mého názoru vynikající. Pravda, Rex měl tu výhodu, že jeho zákazníkem byly samotné modelky a nikoliv módní studio, což pravděpodobně umožnilo větší tvůrčí svobodu, ale podle mého názoru je to přesně ta situace, kdy si okolnosti vynutily změnu přístupu a výsledkem jsou mnohem zajímavější fotografie. Pro našince je to o to užitečnější článek, že i my máme k moři pěkný kus cesty.

© Rex Jones

© Rex Jones


Abstraktní letecké fotografie

Focení z ptačí perspektivy přináší odlišný a často zajímavý pohled i na dobře známá místa, ale když se navíc pečlivě vybere lokalita, mohou vznikat zcela fascinující výtvarné fotografie. Dokazuje to výborný instagramový účet Abstract Aerial Art, který tvoří dva bratři a (jak jeho název napovídá) zaměřují se na abstraktní leteckou fotografii. Ať už bizarní tvary tvoří příroda nebo lidská ruka, jde povětšinou o úžasné fotografie, z nichž nejednu bych si uměl představit u sebe na zdi.

Embossed (© Abstract Aerial Art)

Embossed (© Abstract Aerial Art)


Výsledky soutěže Bird Photographer of the Year 2017

Žánru wildlife fotografie se věnuje řada soutěží, z nichž některé jsou zaměřené dokonce jen na jeho konkrétní podmnožinu. To je i případ soutěže Bird Photographer of the Year, která se věnuje pouze fotografiím ptactva. Není divu, že tato soutěž má kořeny v Británii, která je Mekkou birdwatchingu. Ve svém třetím roce existence se soutěž otevřela i mezinárodní účasti a výsledky určitě ukazují, že to byla dobrá volba. Detailnější členění kategorií oproti univerzálním soutěžím pak vynáší do popředí fotografie, které by možná jinak k naší škodě zapadly. Mezi oceněnými pracemi z letošního ročníku je řada inspirativních počinů a pokud máte k tématu blízko, výsledky určitě nevynechejte.

Vítězná fotografie – Feeding Flamingos (© Alejandro Prieto Rojas)

Vítězná fotografie – Feeding Flamingos (© Alejandro Prieto Rojas)


Ultraviolet Break of Day aneb asijská neonová velkoměsta

Fotograf Marcus Wendt se při svém pobytu v Číně, Hong Kongu a Soulu zaměřil na fotografování nočního města v záři neonů. Tím tentokrát nemyslím noční život v ulicích, ale spíše městskou krajinu oděnou do modravého či fialového světla reklamních poutačů. Ačkoliv i v našich městech se najde dost míst, kde od soumraku svítí či poblikávají barevné trubice nejrůznějších tvarů, podle Marcusových fotografií z projektu Ultraviolet Break of Day soudím, že oproti asijským velkoměstům jsme na tom ještě docela dobře. Každopádně ač sám jsem příznivcem toho, že v noci má být pokud možno tma, tyhle fotografie mají rozhodně něco do sebe. Ostatně, posuďte sami.

Z projektu Ultraviolet Break of Day (© Marcus Wendt)

Z projektu Ultraviolet Break of Day (© Marcus Wendt)

Krátce

Tipy pro noční fotografování v horách – článek doprovází řada povedených fotografií ・ V současné krajinářské fotografii hrají nezanedbatelnou roli objektivy s velmi krátkou ohniskovou vzdáleností. Focení s nimi ale není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát, proto přijdou vhod rady, jak správně používat ultraširokoúhlé objektivy (nejen) v krajině ・ Manny Ortez se rozpovídal o tom, co dělat a nedělat při focení s modelkou (video) ・ Rychlý způsob, jak prosvětlit hluboké stíny – tutoriál je určen pro Photoshop, ale stejný postup lze uplatnit i v jiných editorech. Daní za snadnost použití je trochu přehnaný efekt, který je dobré poněkud umírnit. (video) ・ A u postprodukce ještě chvilku zůstaneme – Jimmy McIntyre předvádí kompletní úpravu skládané fotografie západu slunce a jako vždy v jeho případě je to velmi poučné video. ・ Jednou z nejlevnějších variant fotografických pozadí jsou ta papírová. Nevýhodou je naopak jejich malá odolnost, proto se hodí několik tipů, jak ochránit papírové pozadí před poškozením a uchovat ho co nejdéle funkční (článek + video) ・ Jak přidat realistické tetování – nejsem si jist, jestli častějším problémem nebude, jak tetování z fotografie odstranit, ale i opačný postup se může hodit (video) ・ V USA bylo nedávno možné vidět zatmění Slunce, což pochopitelně naplnilo fotografické servery více či méně povedenými fotografiemi tohoto astronomického jevu. Jeden z nejzajímavějších snímků, které jsem v této souvislosti zaznamenal, je „malá planeta“, tedy speciální případ panoramatu, která zachycuje průběh celých 24 hodin. Zajímavé spojení hned tří technik – tedy 360stupňového panoramatu, denního časosběru a noční dlouhé expozice – tady vytvořilo neobvyklý a poutavý snímek.

Zatmění Slunce v podání Stephana Vettera ©

Zatmění Slunce v podání Stephana Vettera ©

Líbil se Vám tento výběr článků o fotografování?

Přispějte na provoz Lepších fotek. Zvolte si sami výši příspěvku. Platba je bezpečně realizována pomocí služby PayPal.

Nikdy neposílám spam. Vaše adresa bude použita pouze pro zasílání newsletteru, jehož odběr můžete kdykoliv jedním kliknutím odhlásit.