119. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tady. Dnes tu máme hořce úsměvné miniaturní světy, cestu jednoho malíře k fotografii, praktické tipy pro focení portrétů i během denní doby, kdy není zrovna ideální světlo, výsledky soutěže NG Travel Photographer of the Year pro rok 2017 a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Satirické miniatury Franka Kunerta

Znovu a znovu se musím obdivovat fotografům, kteří vytvářejí kompletní scény pro své fotografie vlastníma rukama – ať už jde o modely v životní velikosti či miniatury. K zmenšeným modelům sahá ve své tvorbě Frank Kunert a tvoří propracované mikrosvěty, které nejen výborně vypadají, ale také v sobě obsahují satiru a černý či hořký humor, který je mě osobně velmi blízký. Nápadité a výborně provedené miniaturními modely počínaje a nasvícením konče.


Cesta Swarupa Chatterjeeho od malby k fotografii

Inspirativní článek malíře a fotografa Swarupa Chatterjeeho popisuje svůj přechod od malby k fotografii a vysvětluje, jak se zkušenosti z malování promítly do jeho fotografování a jak se snaží i s fotoaparátem tvořit technikami, které mají protějšek v práci se štětcem či uhlem. Opravdu zajímavé čtení a pro mě osobně osvěžující přístup k focení s řadou povedených ukázek.


Tipy pro fotografování portrétů v průběhu celého dne

Tradiční rada pro focení během slunečného dne doporučuje fotit brzy ráno nebo v podvečer. I když je nejlepší si počkat na ideální světlo, ne vždy je to možné, ať už jsou důvody jakékoliv. Článek fotografa Dan Howella radí, jak fotit během celého slunečného dne s velmi dobrými výsledky. Jedná se do určité míry spíše o tipy pro komerční fotografy, pro něž by neměl být tak velký problém „uživit“ některé ne zrovna levné příslušenství – například bateriové zábleskové zařízení nebo difuzér o rozměru několika čtverečních metrů – ale část z nich je využitelná i s běžnější technikou. Jednotlivé techniky doprovázejí ukázkové fotografie.


Výsledky soutěže NG Travel Photographer of the Year 2017

Prestižní fotografická soutěž National Geographic Travel Photographer of the Year zná oceněné fotografie za rok 2017. Hlavní cenu získala poutavá noční fotografie sopečné erupce osvícené bleskem, ale i mezi ostatními snímky v kategoriích Příroda, Města a Lidé se již tradičně najde řada povedených prací. Při procházení pozor na to, že systém na NG vás tradičně na konci galerie vítězů přesměruje do výběrů za jednotlivé týdny – ale nakonec proč se nepodívat na inspiraci i sem :)

Krátce

Pár tipů pro pózování mužů při fotografování portrétu (video) ・ Lehce netradiční použití filtru Dehaze v Lightroom nebo Photoshopu pro zvýraznění nebe ・ Další sympatický pohybový systém pro filmaře od firmy Edelkrone jménem SurfaceONE je velmi kompaktní alternativou ke slideru s mnohem pokročilejšími možnostmi (ale také s nutností používat jej na rovné hladké ploše) ・ Digitální záchrana poničených papírových fotografií ・ Budoucnost populárních pluginů Nik Collection je značně nejistá, protože Google, pod jehož křídly akvizicí skončily, se rozhodl jejich podporu ukončit. To samozřejmě otevírá prostor konkurenci, která by ráda nastoupila na jejich místo. Fotograf Matt Kloskowski připravil videokurz přechodu z Nik Collection na ON1 a nabízí jej momentálně zdarma. ・ Fotografické cesty s nízkým rozpočtem? Zkuste třeba kempovat ・ Chytrý trik pro lepší retuše pomocí Content aware fill ve Photoshopu (video)Tři nefotografické způsoby, jak zlepšit vaše fotografování – vlastně ale platí pro jakoukoliv činnost a osobně se pod ně mohu z vlastní zkušenosti podepsat. ・ Zajímavé rady k výběru fotografií pro portrétní fotografy – hlídáte si třeba i pozice rukou? ・ Profesionální fotograf Scott Choucino se svěřil se svými 5 chybami, které udělal na počátku kariéry – a myslím, že je to užitečné čtení prakticky pro každého ・ Můj velký oblíbenec Vincent Munier se vydal za podpory společnosti Nikon po stopách sněžného leoparda a v článku si můžete přečíst, co to obnášelo a jak jeho třetí cesta za touto vzácnou šelmou dopadla