118. vydání

Pravidelný páteční přísun inspirace je tady. Dnes tu máme výběr 17 zajímavých lokalit pro krajináře, spolupráci Red Bullu a Elinchrom při focení extrémních sjezdů kajaků, hledání podobností lokalit z různých konců světa, efektové protisvětlo v portrétní fotografii a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

17 zajímavých lokalit z celého světa pro krajináře

Fotograf Marco Grassi sdílí svůj seznam oblíbených krajinářských míst a pokud rádi za fotografií cestujete, možná zde najdete inspiraci pro vaše budoucí výpravy. Některá místa vám asi budou neznámá (jako například Toskánsko, levandulová pole u Valensole nebo Dolomity), zatímco jiná (a často odlehlejší) možná znát nebude. Článek doprovázejí poutavé fotografie, které probouzejí touhu hned sbalit fotoaparát a vyrazit na cestu.

El Chalten, Argentina (© Marco Grassi)

El Chalten, Argentina (© Marco Grassi)


Fotky kajakářů z týmu Red Bull (video)

Red Bull dbá nejen o to, aby pod jeho značkou vystupovali špičkoví sportovci, ale také aby se jim dostávalo náležité mediální pozornosti. Často k tomu využívá spolupráci s talentovanými fotografy a snahu o vytváření netradičních fotografií, jak ostatně dokazují mimo jiné i některé odkazy, které jsem zde již publikoval dříve. Čerstvým příspěvkem do této kategorie je spolupráce Red Bullu s výrobcem studiové techniky značky Elinchrom, při které vznikly netradiční fotografie extrémních kajakářů. Ačkoliv tady jde nepochybně hodně o marketing obou značek, výsledky jsou zajímavé a inspirativní i z našeho pohledu.

© Michael Clark pro Red Bull a Elinchrom

© Michael Clark pro Red Bull a Elinchrom


Podobnosti z různých konců světa

Chanel Cartell a Stevo Dirnberger procestovali 40 zemí a při nich našli podobnosti různých míst ze zcela odlišných konců světa – některé očekávané, jiné netušené – a tuto podobnost nyní prezentují ve svých fotografických kompozicích. Podobný nápad na spojování dvou svým způsobem nesouvisejících snímků jsme tu už párkrát měli, ale myslím, že většinou nikoliv v podobě krajinářské nebo cestovatelské fotografie. Zajímavý nápad a některé dvojice mě opravdu baví.

Rakouské Alpy versus Drakensberg v Jihoafrické republice (© Chanel Cartell a Stevo Dirnberger)

Rakouské Alpy versus Drakensberg v Jihoafrické republice (© Chanel Cartell a Stevo Dirnberger)


Protisvětlo v portrétní fotografii

V tomto článku je řeč především o dramatickém protisvětle, které si sami vytvoříte, nejčastěji pomocí blesku. Jedná se o způsob svícení, které bych zařadil mezi efektové – cílem tedy není v tomto případě vytvořit fotografii s přirozeným vzhledem, v němž blesk není vidět, ale spíše výraznou stylizaci. I z diskuse pod článkem je vidět, že někomu se tato technika líbí, jinému méně, ale tak už to bývá. Podstatné nicméně je, že pokud vás zaujme, najdete v článku nejen dobré ukázky, ale také řadu různých tipů, co si při takovémto focení pohlídat.

© Levi Keplar

© Levi Keplar

Krátce

Po čase opět jedna ukázka toho, co lze vyfotit s ultralevným dětským fotoaparátem – výsledky jsou zajímavé, ale nutno podotknout, že zřejmě s nezanedbatelnou dávkou postprodukce ・ V jedné fotografické soutěži mezi portréty zvítězil fotogram kresbiček, které vytvořila babička fotografky – a protože většina z nás si představuje portrét jako poněkud konkrétnější zachycení osoby, vzbudilo to samozřejmě velkou kontroverzi. Hodně lidí dané dílo šmahem odsuzuje – pro mě osobně je otazník spíš v kontextu dané soutěže, jinak se mi ale nápad autorky líbí a rád bych jej viděl rozvinutý dál. ・ EyeEm – fotografická sociální síť a tržiště v jednom – ohlásila finalisty své soutěže, která je údajně dle počtu přihlášených prací největší na světe. Přiznám se ale, že z nich mám podobně rozpačité pocity, jako ze Sony World Photography Awards. ・ Dramatické portréty se stripboxy (video) ・ LED z mobilního telefonu tu už coby zdroj světla při focení byla několikrát, ale další povedená ukázka neuškodí – někdy stačí pro výborný výsledek opravdu málo. ・ Uvnitř kvádru aneb seriál Laws of Light pokračuje problematikou nasvícení typické místnosti (video) ・ Jak naplánovat úspěšné focení s dronemNěkolik rad pro focení se zvířaty (video) ・ Rada, že tmavý subjekt na tmavém pozadí je třeba oddělit přisvícením zezadu, je dobře známá, ale Andrew Boey vysvětluje použití techniky „rim light“ opravdu skvěle a srozumitelně (video)

Ukázka použití světel pro oddělení modelky od tmavého pozadí (© Andrew Boey)

Líbil se Vám tento výběr článků o fotografování?

Přispějte na provoz Lepších fotek. Zvolte si sami výši příspěvku. Platba je bezpečně realizována pomocí služby PayPal.

Nikdy neposílám spam. Vaše adresa bude použita pouze pro zasílání newsletteru, jehož odběr můžete kdykoliv jedním kliknutím odhlásit.