117. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tady. Dnes tu máme dva principy pro zajímavou kompozici – zjednodušení a negativní prostor, představení fashion fotografky Jingny Zhang, fotografování pozadí motoristických závodů na krátkém okruhu, hravou architekturu španělské cestovatelské dvojice a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Zjednodušení a negativní prostor – techniky pro zajímavou kompozici (video)

Videa Teda Forbese sleduji pokaždé s chutí – zvláště pak ta, v nichž demonstruje určité techniky na snímcích mistrů fotografie. Mezi ně patří i video o využití zjednodušení a negativního prostoru pro lepší kompozici, které je sice asi trochu delší a upovídanější, než ta, které jsem zde prezentoval dříve, ale nepochybně stojí za shlédnutí. Zmíněné techniky jsou zde prezentovány s pomocí fotografií takových autorů, jako je Henri Cartier-Bresson, Man Ray či Arnold Newman. Mimochodem, pokud byste se rozhodli video vynechat a jen si prohlédnout ukázkové fotografie, Ted Forbes je přehledně organizuje na Pinterestu.


Adorama TV představuje Jingnu Zhang (video)

Jingna Zhang je módní fotografka původem z Číny a nyní působící v New Yorku. Přes relativně nízký věk má za sebou řadu výrazných spoluprací s předními módními časopisy, jako je Elle, Vogue nebo Harper’s Bazaar. V rámci cyklu Spotlight představuje její práci Adorama TV a je to velmi inspirativní video, v němž Jingna vypráví nejen o své cestě k úspěchu, ale především o tom, co jí inspiruje a motivuje k tomu, aby se stále posouvala dál. Povídání samozřejmě doprovází řada působivých fotografií.


Fotografování pozadí závodů automobilů na krátkém okruhu

Fotograf Brad Peck fotografuje závody automobilů a motocyklů na krátkém okruhu. Nejedná se ale o tak úplně typické závodní snímky, protože se hodně zaměřuje na depo a pořízení fotografií jednotlivých týmů, což trefně přirovnává ke svatební fotografii – auto a řidič jsou jako nevěsta, zbytek týmu ženich, fanoušci jsou jako hosté a to vše by mělo být ve fotografiích zachyceno. Brad má zajímavý a inspirativní přístup ke kompozici, kdy často fotí z nízké úrovně, a nepochybně také ono pověstné oko pro zajímavé momenty. Povedená práce – snad jen barevná stylizace mi ne vždy vyhovuje, ale to je subjektivní záležitost.


Hravá architektura španělské cestovatelské dvojice

Daniel Rueda a Anna Devis rádi cestují a hledají zajímavá a hravá spojení architektury s fotografií. V hledání jsou rozhodně výborní a nechybí jim ani nápaditost, takže vás jejich práce nepochybně pobaví a snad i inspiruje. Spojení humoru, hravosti, kompozice, nečekaných architektonických fragmentů a povedeného technického provedení tvoří koktejl, kterému nelze odolat.

Krátce

Nástroje Alien Skin, mezi nimiž najdete třeba i kvalitní, byť méně známý RAW konvertor Exposure X2, pořídíte do pondělí se 40% slevou ・ Víte, že v Lightroom můžete i kolorovat černobílé fotky? Řekl bych, že některé pokročilejší nástroje nabídnou lepší možnosti, ale jak vidno, jde to i bez nich (video) ・ Několik ukázek, jak může vaší kompozici pomoct, když si lehnete na zem ・ Studie říká, že lidé jsou extrémně špatní v určování, zda byla fotografie digitálně pozměněna. Zkuste své oko a zapojte se do výzkumu. ・ Šikovný nápad, jak nahradit velký softbox malováním světelnou trubicí (video) ・ Jednou z výzev pro výrobce dronů možná bude potlačit jejich hluk – studie NASA totiž ukázala, že lidé považují zvuk letícího dronu za mimořádně nepříjemný ・ Vida, problém s hlukem vyřešen – dron může (částečně) nahradit dlouhá tyč s gimbalem :) (video + článek) ・ Záznam obsáhlého, bezmála dvouhodinového workshopu umělecké portrétní fotografie s Lindsay Adler (video)Proč by měl být color grading nejdůležitější součástí postprodukce? Protože ovlivňuje první dojem z fotografie, pomáhá vyjádřit náladu scény a dotváří váš osobitý styl. ・ Zajímavý projekt fotografa Quintina Lakea, který pěšky s fotoaparátem obchází celé pobřeží Velké Británie ・ Karl Taylor podrobně rozebírá způsob pořízení své produktové fotografie – láhve červeného vína (video)