117. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tady. Dnes tu máme dva principy pro zajímavou kompozici – zjednodušení a negativní prostor, představení fashion fotografky Jingny Zhang, fotografování pozadí motoristických závodů na krátkém okruhu, hravou architekturu španělské cestovatelské dvojice a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Zjednodušení a negativní prostor – techniky pro zajímavou kompozici (video)

Videa Teda Forbese sleduji pokaždé s chutí – zvláště pak ta, v nichž demonstruje určité techniky na snímcích mistrů fotografie. Mezi ně patří i video o využití zjednodušení a negativního prostoru pro lepší kompozici, které je sice asi trochu delší a upovídanější, než ta, které jsem zde prezentoval dříve, ale nepochybně stojí za shlédnutí. Zmíněné techniky jsou zde prezentovány s pomocí fotografií takových autorů, jako je Henri Cartier-Bresson, Man Ray či Arnold Newman. Mimochodem, pokud byste se rozhodli video vynechat a jen si prohlédnout ukázkové fotografie, Ted Forbes je přehledně organizuje na Pinterestu.

Jedna z ukázkových fotografií, kterou vybral k tématu Ted Forbes (Willem de Kooning, © Arnold Newman)

Jedna z ukázkových fotografií, kterou vybral k tématu Ted Forbes (Willem de Kooning, © Arnold Newman)


Adorama TV představuje Jingnu Zhang (video)

Jingna Zhang je módní fotografka původem z Číny a nyní působící v New Yorku. Přes relativně nízký věk má za sebou řadu výrazných spoluprací s předními módními časopisy, jako je Elle, Vogue nebo Harper’s Bazaar. V rámci cyklu Spotlight představuje její práci Adorama TV a je to velmi inspirativní video, v němž Jingna vypráví nejen o své cestě k úspěchu, ale především o tom, co jí inspiruje a motivuje k tomu, aby se stále posouvala dál. Povídání samozřejmě doprovází řada působivých fotografií.

Forgotten Fairytales, 2007 (© Jingna Zhang)

Forgotten Fairytales, 2007 (© Jingna Zhang)


Fotografování pozadí závodů automobilů na krátkém okruhu

Fotograf Brad Peck fotografuje závody automobilů a motocyklů na krátkém okruhu. Nejedná se ale o tak úplně typické závodní snímky, protože se hodně zaměřuje na depo a pořízení fotografií jednotlivých týmů, což trefně přirovnává ke svatební fotografii – auto a řidič jsou jako nevěsta, zbytek týmu ženich, fanoušci jsou jako hosté a to vše by mělo být ve fotografiích zachyceno. Brad má zajímavý a inspirativní přístup ke kompozici, kdy často fotí z nízké úrovně, a nepochybně také ono pověstné oko pro zajímavé momenty. Povedená práce – snad jen barevná stylizace mi ne vždy vyhovuje, ale to je subjektivní záležitost.

© Brad Peck

© Brad Peck


Hravá architektura španělské cestovatelské dvojice

Daniel Rueda a Anna Devis rádi cestují a hledají zajímavá a hravá spojení architektury s fotografií. V hledání jsou rozhodně výborní a nechybí jim ani nápaditost, takže vás jejich práce nepochybně pobaví a snad i inspiruje. Spojení humoru, hravosti, kompozice, nečekaných architektonických fragmentů a povedeného technického provedení tvoří koktejl, kterému nelze odolat.

© Daniel Rueda a Anna Devis

© Daniel Rueda a Anna Devis

Krátce

Nástroje Alien Skin, mezi nimiž najdete třeba i kvalitní, byť méně známý RAW konvertor Exposure X2, pořídíte do pondělí se 40% slevou ・ Víte, že v Lightroom můžete i kolorovat černobílé fotky? Řekl bych, že některé pokročilejší nástroje nabídnou lepší možnosti, ale jak vidno, jde to i bez nich (video) ・ Několik ukázek, jak může vaší kompozici pomoct, když si lehnete na zem ・ Studie říká, že lidé jsou extrémně špatní v určování, zda byla fotografie digitálně pozměněna. Zkuste své oko a zapojte se do výzkumu. ・ Šikovný nápad, jak nahradit velký softbox malováním světelnou trubicí (video) ・ Jednou z výzev pro výrobce dronů možná bude potlačit jejich hluk – studie NASA totiž ukázala, že lidé považují zvuk letícího dronu za mimořádně nepříjemný ・ Vida, problém s hlukem vyřešen – dron může (částečně) nahradit dlouhá tyč s gimbalem :) (video + článek) ・ Záznam obsáhlého, bezmála dvouhodinového workshopu umělecké portrétní fotografie s Lindsay Adler (video)Proč by měl být color grading nejdůležitější součástí postprodukce? Protože ovlivňuje první dojem z fotografie, pomáhá vyjádřit náladu scény a dotváří váš osobitý styl. ・ Zajímavý projekt fotografa Quintina Lakea, který pěšky s fotoaparátem obchází celé pobřeží Velké Británie ・ Karl Taylor podrobně rozebírá způsob pořízení své produktové fotografie – láhve červeného vína (video)

Fotografie, kterou Karl Taylor © podrobně rozebírá ve svém videu

Fotografie, kterou Karl Taylor © podrobně rozebírá ve svém videu

Líbil se Vám tento výběr článků o fotografování?

Přispějte na provoz Lepších fotek. Zvolte si sami výši příspěvku. Platba je bezpečně realizována pomocí služby PayPal.

Nikdy neposílám spam. Vaše adresa bude použita pouze pro zasílání newsletteru, jehož odběr můžete kdykoliv jedním kliknutím odhlásit.