Pravidelný páteční přísun inspirace je tu. Dnes tu máme várku rad pro (nejen) začínající krajináře, zajímavé video o fotografování v mlze, článek o focení indického svátku Hólí, život chlapce s autismem očima a objektivem jeho matky a mnoho dalšího.
Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!
P. S. Už jen dva týdny zbývají do konce výstavy fotografií divoké přírody Czech Nature Photo, kterou můžete navštívit v pražském Czech Photo Centre. Společně s výstavou skončí také lhůta pro příjem fotografií do stejnojmenné fotografické soutěže, takže pokud máte zajímavé fotografie z přírody, určitě nám je pošlete a zapojte se do klání o zajímavé ceny!
Články a zajímavosti
Co dělat a co nedělat v krajinářské fotografii
Už nějakou dobu tu nebyl žádný edukativní materiál (nejen) pro začínající krajináře, tak to musím napravit. Fotograf Craig Roberts natočil video, ve kterém radí, co dělat a co nedělat při focení krajiny, a činí tak velmi kultivovaně, ačkoliv poměrně často výrazně zpochybňuje některé časté návyky a trendy v současné krajinářské fotografii. Mezi jeho rady patří například vyhýbání se ultraširokoúhlým ohniskům, silným neutrálním filtrům nebo focení přímo během západu či východu slunce. Craig samozřejmě nezpochybňuje, že cokoliv z toho může mít své opodstatnění, ale zároveň říká, že je třeba vždy ptát se, jestli daný postup či vybavení přinese do výsledné fotografie něco navíc.
Fotografování v mlze
A u krajiny ještě zůstaneme. Fotograf Andrew Marr připravil video o focení v mlze, ze kterého si můžete odnést užitečné postřehy a shlédnout také několik velmi příjemných náladových fotografií, které pořídil během procházky v ranním oparu. Jedním ze zajímavých postřehů je, že v mlze se oproti klasické krajinářské fotografii mohou častěji uplatnit i nižší clonová čísla a menší hloubka ostrosti, která ještě více dovolí objektům v popředí z fotografie vystoupit. V článku, který k videu vyšel na Fstoppers, najdete také základní rady, kdy a kde můžete mlhy očekávat, ze kterého jsem se třeba já osobně poučil o tom, že existují přinejmenším čtyři druhy mlhy.
O fotografování oslav svátku Hólí
Je možné, že jste o svátku Hólí ještě neslyšeli, ale řekl bych, že jste z něj skoro určitě viděli nějaké fotografie – jedná se o oslavu jara v Indii a Nepálu, jehož nejvýraznějším projevem je, že na sebe účastníci vrhají barevný prášek nebo se vzájemně polévají obarvenou vodou. Tento bujarý rej pochopitelně přitahuje fotografy, kteří se ovšem nemusejí potýkat jen s výběrem vhodného motivu či světla, ale také ochranou své techniky, která je zde nepochybně v ohrožení. Fotograf Jason Vinson sepsal své zkušenosti s focením oslav Hólí od výběru techniky a jejího zabezpečení až po způsob, kterým fotografování pojal, a je to zajímavé čtení, navíc doplněné špičkovými fotografiemi – za mě jedněmi z nejlepších, které jsem v tomto směru viděl. Doporučuji.
Kate Miller-Wilson zachycuje život svého syna s autismem
Fotografka Kate Miller-Wilson se před časem rozhodla dokumentovat život svého desetiletého syna trpícího autismem prostřednictvím fotografií, kterými se snaží lépe než slovy vyjádřit to, co ona a její rodina prožívá. Sama své pocity popisuje jako směs frustrace, smutku, radosti, zázraků a samoty, a osobně si myslím, že se jí to vše daří do portrétů, které tvoří, dostat. Každopádně tak či onak jde rozhodně o vynikající fotografie, které stojí za to vidět.
Krátce
V minulém vydání jsem odkazoval úvod do focení s bleskem nasazeným na fotoaparát a tentokrát tato minisérie pokračuje částí o blesku mimo fotoaparát ・ FlightLapse je vynikající timelapse video Mléčné dráhy, které pořídil pilot dopravního letadla během letu z Curychu do Sao Paola ・ Doostřování pomocí filtru High Pass je metoda, na kterou někdo nedá dopustit a jiný ji považuje za překonanou, ale určitě neškodí se s ní seznámit. Mrkněte také do diskuse pod článkem, kde je řada doplňujících tipů ・ Rady pro focení skupinových fotografií ・ Pěkná řádka tipů pro využití rybářského vlasce při aranžování fotografií ・ Zajímavý projekt – fotografie armádního jídla ve špičkové stylizaci. Líbí se mi nejen nápad, ale i provedení. ・ Výsledky soutěže Sony World Photography Awards si svůj odkaz určitě zaslouží, ale přiznám se, že z těch velkých fotografických klání mi dlouhodobě zrovna tohle svým výběrem moc nesedí. ・ Pokud chcete vidět něco fakt zvláštního, prohlédněte si tuto galerii „mindcraftových“ zvířat. Ale nápad se cení :) ・ Pokračování seriálu Laws of Light, tentokrát o separaci ・ Zajímavý článek o focení krajiny s bouřkou, výzvách, které to přináší, i postprodukci výsledných fotografií