190. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme portréty zasazené do prostředí, výběr silných reportážních fotografií roku 2020, výsledky soutěže podvodní fotografie, netradiční portréty tvořené otisky tváří ve sněhu a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Arnold Newman: portréty v prostředí

Ač jsem se tu už mnohokrát vyznal z lásky k minimalistické a čisté fotografii, v portrétním žánru velmi obdivuji i tvůrce, kteří pracovali či pracují se zasazením portrétovaného do vhodného prostředí. V pro mě perfektním provedení jde o něco úplně jiného než o přímočaré, umělotinou zavánějící využití ateliérových rekvizit. Prostředí musí pracovat pro kompozici, která může klidně být s ohledem na žánr netypická. Jedním z fotografů, kteří tento koncept dotáhli dle mého názoru k dokonalosti, byl Arnold Newman, který často portrétoval známé umělce a dokázal je naprosto skvěle zasazovat do kontextu. Sám říkal, že se nezajímá o detaily prostředí, v němž fotí, ale o symboly, které může s jeho pomocí vyjádřit. Jeho bezpochyby nejznámější fotografií je portrét skladatele Igora Stravinského u klavíru – Stravinkij piano při skládání nevyužíval, komponoval v hlavě, ale svou roli symbolu ve fotografii plní skvěle. Malá perlička: tato ikonická fotografie vznikla na objednávku časopisu Harper’s Bazaar, který ji ovšem nakonec odmítl.


Výběr silných fotožurnalistckých snímků z roku 2020

Nemusím tady psát nic o tom, že rok 2020 se nezapsal do historie pozitivně a tak ani výběr reportážních fotografií magazínu BuzzFeed není zrovna naplněn optimismem. K práci fotožurnalistů obecně patří pokrývat krize, takže souboru vládne pandemie Covidu-19, protesty Black Live Matters, prezidentské volby v USA, hurikán Delta, lesní požáry. Přesto stojí za to si tento výběr projít – nejen pokud se zajímáte o reportážní fotografii, protože jde o snímky povětšinou vynikající a u některých bych si troufal i odhadnout, že mají potenciál stát se ikonickými. A kromě toho skrz tu mizérii loňského roku sem tam pronikne některými fotografiemi i paprsek naděje a humanity.


Výsledky soutěže Underwater Photographer of the Year 2021

Opět máme příležitost se podívat pod vodní hladinu prostřednictvím oceněných fotografií v soutěži Underwater Photographer of the Year 2021. V široké škále kategorií nás autoři vezmou na prohlídku moří, oceánů i sladkovodního prostředí, do jeskyní i k vrakům a samozřejmě představí také řadu zajímavých živočichů, kteří zde žijí. Tak je tomu i u vítězné fotografie, jejíž autorka zachytila dokonce současně život pod vodou reprezentovaný dvojicí žraloků, i nad hladinou v podobě prolétajících ptáků, a to vše při luxusním západu slunce. Namísto tradičního pohledu rozpůleného hladinou tentokrát fotila odspodu k hladině a nepochybně to bylo skvělé rozhodnutí.


Portréty z otisků ve sněhu

U vzniku spousty fotografií stála náhoda, ale záleží na každém z nás, jak ji dokážeme využít. Oliver Turpin před lety z popudu, který si prý už sám ani nepamatuje, vmáčkl svou tvář do hlubokého sněhu. Výsledek nenechal jen tak být – místo toho jej inspiroval k focení opravdu netradičních portrétů, respektive autoportrétů v podobě speciálně nasvícených otisků obličeje ve sněhu. Původní sérii tvořily monochromatické, zespodu nasvícené snímky. V novějších experimentech pracuje se světlem blesku obarveným pomocí gelových filtrů. Uznávám, že v našich končinách přichází tato inspirace poměrně pozdě, protože se zdá, že sněhu se na většině území už asi příliš nedočkáme, ale třeba se to někomu bude hodit jako inspirace na příští zimu.

Krátce

Historicko filmařské okénko: pokud vás zajímá, jak věci fungují, a máte slabost pro precizní mechanické stroje, mrkněte určitě na video, které ve slow motion odhaluje, jak funguje 16mm filmová kamera ・ Pokud je vaším nástrojem Photoshop a často potřebujete jemně prolínat vrstvy, můžete zkusit zdarma dostupné štětce, které jejich autor Blake Rudis doporučuje jako lepší alternativu ke klasickému Soft Round štětci. V článku najdete i video, kde vysvětluje, proč jsou lepší a jak je vytvořil. ・ Několik tipů pro focení krajiny širokoúhlým objektivem (článek + video) ・ Povedené video Pye Jirsy radí, čemu se vyhnout při ořezu fotografií lidí ・ Jak fotit wildlife s kratším objektivem – nejde to samozřejmě vždy a za všech okolností, ale odkazované video vám pár užitečných rad dá. ・ Odpovědi šéfredaktorky National Geographic na sedm nejčastějších otázek týkajících se fotografie jsou zajímavé čtení. ・ Zrcadlení je vděčný trik pro nejeden fotografický žánr. Japonskému fotografovi Kentarovi Fukuchimu se podařilo zachytit neobvyklé zrcadlení modrého nebe na pozadí zatažené části oblohy v prosklené stěně domu.