189. vydání

(Ne)pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme civilní, ale přesto poutavé fotografie architektury, hutnou atmosféru v nočních snímcích obyčejných domů, hravé aranžované portréty, květiny, které voda proměnila na olejomalbu a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Sean Conboy – fotografie architektury

Na Sean Conboye jsem narazil ve videu Karla Taylora, které odkazuji níže v sekci Krátce. Je to autor, který se věnuje komerční fotografie se zaměřením na architekturu, a mě zaujalo, že se typicky jedná o pojetí, v němž jde spíše o realističnost a jistou civilnost, ovšem samozřejmě s cílem zdůraznit kvalitu či estetičnost dané stavby. Většinou u něj proto spíše nenarazíte například na dlouhé expozice nebo kontrastní černobílé snímky, které bývají v tomto žánru v současnosti oblíbené. Za zmínku stojí také fakt, že rovným dílem fotí interiéry i exteriéry a většinou se nejedná o solitérní snímky, ale o projekty, v nichž se případně i kombinuje obojí.

Manchester Civil Justice Centre (© Sean Conboy)

Manchester Civil Justice Centre (© Sean Conboy)


Atmosféra ve fotografiích Todda Hida

Od Seana Conboye vede přes architekturu zkratka i k dalšímu fotografovi, kterým je Todd Hido. Ovšem spíše než skutečné propojení je to onen pověstný oslí můstek, protože i když Hido fotí (mimo jiné) také domy, fotografie z jeho projektu Homes at night nemohou být odlišnější. V tomto případě se nejedná o architekturu samotnou, ale o subjektivní dokument, jehož specifickou náladu nelze přehlédnout. Že jde o domy (nebo spíš domovy) focené v noci nám prozradil už název projektu, ale nijak vás to nepřipraví na to, co od fotografií můžete čekat. Ačkoliv se v domech obvykle svítí, atmosféra opuštěnosti zdůrazněná absencí lidí i jakých kolik náznaků života za okny by se dala krájet. Skoro až distopické vyznění dotváří i barevné podání a nezřídka i počasí, v němž fotografie vznikaly. Domy asi osobně fotit nebudu, ale zachytit něco s takovou atmosférou bych si přál. Todd Hido se samozřejmě věnuje i jiným motivům, takže doporučuji projít si celé jeho portfolio. Nicméně i když fotí lidi nebo interiéry, očekávejte podobné vyznění.

© Todd Hido

© Todd Hido


Hravé portréty

Od poněkud znepokojivé tvorby Todda Hida se přesuneme k něčemu naprosto optimistickému. Tvůrčí duo Anna Devís a Daniel Rueda fotí stylizované a hravé situace, jejichž hlavním motivem je hra s prostředím. Z nedostatku terminologie je nazývám portréty, protože v nich je vždy přítomen člověk (obvykle jeden či oba autoři), ale jedná se spíše o důsledně aranžované scény, kde hlavní roli hraje nápad či vtip a k tomu patřičné kulisy, rekvizity i oblečení. Pro mě to asi není něco, co bych chtěl jako divák konzumovat v neomezeném množství, ovšem zajímavý výlet trochu jinam to pro mě rozhodně byl. A nemohu neobdivovat, s jakým nadšením a tvořivostí se oba autoři pouštějí do dalších a dalších nápadů. Hlavní odkazy vedou na profil Anny, ten Danielův najdete zde.

© Anna Devís, Daniel Rueda

© Anna Devís, Daniel Rueda


Květiny pod vodou připomínající olejomalbu

Že věci pod vodou mohou vypadat dost jinak než na suchu tady neřešíme poprvé. Fotografka Barbara Cole fotí s vodou a pod vodou často, ale obvykle jsou jejím motivem lidé. Covidové odloučení ji nasměrovalo k novým experimentům, takže ponořila pod hladinu květiny a výsledkem jsou fotografie, které velmi připomínají olejomalbu. Pokud se mohu vyjádřit za sebe, tak to byla odbočka inspirativní a stála za to.

© Barbara Cole

© Barbara Cole

Krátce

Zajímavé zamyšlení nad kompozicí v krajinářské fotografii z pohledu vyprávění určitého příběhu (video) ・ Několik tipů pro focení osob s brýlemi (video) ・ Fotografie, které můžete pořídit jenom vy, aneb video o tom, že zajímavé věci jde vyfotit v těsné blízkosti místa, kde žijete ・ Pro technicky orientované zvídavé uživatele je určen článek plný interaktivních pomůcek vysvětlujících detaily fungování fotoaparátů a objektivů. ・ Velmi zajímavá modifikace filmových fotoaparátů pro panoramatickou fotografii – jedná se o velmi kvalitní a současně citelně levnější alternativu k Hasselbladu XPan ・ Jak na míchání světla svíček a externího blesku při zachování atmosféry vysvětluje Gavin Hoey (video) ・ Odlišný pohled na kompozici produktové fotografie v krátkém videu Karla Taylora, který říká: komponujte tak, abyste udrželi pozornost diváka ve fotografii ・ A ještě jednou Karl Taylor – i když vlastně ne tak docela: v dalším videu je jen prostředníkem, který předává dál zajímavé tipy od pěti jiných skvělých fotografů. ・ Povedený seznam zajímavých fotografických knih, které vyšly v roce 2020 ・ Něco málo inspirace k focení Mléčné dráhy, Měsíce a Slunce (u něj opatrně, ať si neublížíte nebo neponičíte fotoaparát) z galerie soutěže Photopills Awards. A proč právě tyto objekty naší oblohy? Photopills je skvělá aplikace pro mobilní telefony a tablety, která vám pomůže naplánovat jejich focení.

Jedna z oceněných fotografií z Photopills Awards – aplikace vám pomůže i s plánováním focení při zatměních (© Gonzalo Granja)

Jedna z oceněných fotografií z Photopills Awards – aplikace vám pomůže i s plánováním focení při zatměních (© Gonzalo Granja)