1. vydání

Inspirujte se u jiných fotografů

Většina z nás si na počátku myslí, že si musíme vypracovat unikátní styl zcela odlišný od práce ostatních fotografů. Chceme být originální, neopakovatelní. K tomu ale vede dlouhá cesta a její počátek bezpochyby usnadní zdánlivý opak – nabírání inspiraci u jiných fotografů (ale také třeba malířů či filmařů, nebojte se překročit hranice uměleckých směrů). Nevěříte mi? A uvěříte Pablovi Picassovi, jehož lze jen těžko obvinit z nedostatku originality, a který prý kdysi řekl: „Dobří umělci kopírují. Nejlepší umělci kradou.“? Osvojte si hned na počátku jeden návyk a nebudete litovat: zřiďte si účet na některé službě pro sdílení fotografií, vyhledejte na ní fotografy, jejichž práce vás oslovuje, a pravidelně sledujte jejich tvorbu. Pokud to vybraná služba umožňuje, podívejte se také na to, jaké fotografie vaši favorité hodnotí pozitivně nebo koho sledují, a vybudujte si tak svůj osobní nevysychající zdroj inspirace. Posloužit vám k tomu může třeba Flickr, Instagram nebo můj oblíbený 500px. Pro začátek na těchto službách nemusíte publikovat své fotografie, stačí jen pasivně sledovat a čerpat inspiraci, ale postupem času se k tomu určitě odhodlejte. Získávání zpětné vazby je na vaší cestě rovněž velmi důležité.

Dobré světlo a hezké počtení!

Fotograf týdne: Marius Vieth

Nizozemský fotograf Marius Vieth vás ve svých fotografiích provede životem v ulicích města. V češtině používáme pro tento žánr označení reportáž nebo dokument, ale anglický termín „street photography“ je v případě Mariuse určitě příznačnější. Jeho schopnost zachytit poutavé okamžiky a často až intimní detaily života ve městě skvěle předvádějí projekty The stage of life nebo Under my umbrella. Marius není jen vynikající fotograf, ale také člověk, který se o své zkušenosti rád dělí, ať už na svém blogu nebo v podobě e-knihy.

Články a zajímavosti

Modelka radí fotografům aktů (praxe, akt)

diyphotography.net

Začínajícím a možná i zkušenějším fotografům aktů by se mohly hodit rady, které sepsala modelka Ella Rose pro server DIY Photography. V článku najdete opravdu podnětné postřehy a informace, které vám mohou pomoci vylepšit vztah a spolupráci s modelkou. (Článek v angličtině, délka čtení 5 minut)


Kompozice ve filmu Drive (kompozice)

vimeo.com

Projekt Every Frame a Painting se věnuje rozborům práce režisérů a kameramanů známých filmů. Tentokrát se zaměřil na film Drive (2011) a zcela fantastické kompozice některých scén. Ačkoliv fotografové a filmaři disponují do značné míry odlišnými výrazovými prostředky, stojí rozhodně za to se na toto krátké video podívat. (Video, délka 4 minuty)


Lightroom efektivně 22: klíčová slova (praxe, nástroje)

paladix.cz

Aktuální díl mého seriálu Lightroom efektivně se věnuje klíčovým slovům. V první části se věnuji hlavně tomu, kdy klíčová slova používat a kdy ne, jak je organizovat a samozřejmě i konkrétním způsobům, jak se s nimi pracuje přímo v Lightroom. (Článek v češtině, délka čtení 7 minut)


Triky s perspektivou v praxi (fotografické techniky)

thisiscolossal.com

Fotograf Michael Paul Smith vytvořil virtuální historické město Elgin Park a uchyluje se do něj se svým fotoaparátem, aby zachytil jeho každodenní situace. Tentokrát se ale nejedná o dokument, ale především o fantastickou trikovou práci s efektem zvaným „forced perspective“. Jeho pomocí lze docílit nerozpoznatelné kombinace malých modelů se skutečnými domy a přírodou – a Smith je v tom nepřekonatelný. Jeho práce si samozřejmě žádá obrovské nadšení a trpělivost, ale výsledek stojí za to. Přesvědčit se můžete v článku na Colossal (anglicky, doba čtení 1 minuta) nebo videu o Smithovi a jeho projektu (9 minut). Řadu fotografií najdete také v Smithově profilu ve službě Flickr.


Perfect Effects 9 Premium dočasně zdarma (nástroje)

on1.com

onOne Software nabízí už poněkolikáté něco ze své nabídky zdarma. Tentokrát je to akce prezentovaná jako benefit pro uživatele fotografické hostingové služby 500px, ale funguje bez omezení všem. Zdarma se nabízí efektový fotoeditor Perfect Effects – aplikace dostupná pro Mac i Windows, která může fungovat buď zcela samostatně nebo jako plugin do Apple Aperture, Adobe Lightroom, Adobe Photoshop a Adobe Photoshop Elements. Perfect Effects. Není jen „prznítkem“ fotografií ve stylu Instagramu – i když ani v tomto oboru nezaostává, umí toho mnohem víc a řada filtrů je velmi dobře použitelných i pro standardní zpracování fotografií. Ukázky některých efektů (decentních i těch dramatičtějších) přináší fotograf Matt Kloskowski v poněkud odvážně nazvaném videu Matt’s Top 5 Must Have Effects For Every Photo (video, délka 9 minut).


Affinity Photo – přímá konkurence Photoshopu na OS X (nástroje)

affinity.serif.com

Po nedávném úspěchu aplikace Affinity Designer, která je alternativou k Adobe Illustratoru, přichází její tvůrce, společnost Serif Ltd., s konkurencí Adobe Photoshopu pod názvem Affinity Photo. Aplikace je prozatím ve stádiu beta verze a řada věcí ještě nefunguje ideálně, ale za to jí můžete prozatím používat po registraci zdarma. Mezi klíčové a již fungující funkce patří propracovaný nástroj pro výběr, který si poradí mimo jiné i s vlasy, pokročilé možnosti odstraňování objektů z fotografií, mřížkové deformace (Mesh) či nástroj pro práci s perspektivou. Hlavní funkce shrnuje úvodní video (délka 2 minuty), podrobnější ukázky pak najdete na Vimeo v kanálu MacAffinity. Všechny aplikace od Serifu jsou určeny jen pro OS X – uživatelé Windows mají bohužel tentokrát smůlu.