20. vydání

Hlídejte si okolí (a nepřekážejte)

Při focení je velmi snadné ztratit pojem nejen o času, ale také o prostoru a dění kolem vás. Kvůli tomu můžete propást zajímavé příležitosti k fotografování, když se něco stane mimo váš úhel záběru, můžete ostatním překážet a dokonce ohrozit i svou techniku nebo zdraví. Proto je dobré nepolevovat v pozornosti. Zkuste si hlídat dění kvůli fotografování, vnímat okolí, abyste se nepletli ostatním ve výhledu nebo v cestě, a dávat pozor, zda v tvůrčím zápalu neriskujete pád ze skály nebo srážku s tramvají. Zvlášť pohled skrz širokoúhlý objektiv vás může přivést za bezpečnou hranici, aniž byste si to uvědomili.

V ulicích měst myslete také na to, že hodně lidí se vám automaticky bude snažit nepřiplést do záběru, takže nezapomeňte občas zvednout zrak od fotoaparátu a dát jim třeba pokývnutím a úsměvem znamení, že mohou projít (mimochodem, pokud se věnujete street fotografii, budete tuto slušnost proklínat, protože právě o procházející lidi vám často půjde).

Zkrátka a dobře, i při focení je třeba brát ohledy na okolí a neztratit se docela v tvůrčím zápalu. A ze všeho nejvíc si musíte dávat pozor na královskou gardu!

Dobré světlo a hezké počtení!

Fotograf týdne: Paul Nicklen

Paul Nicklen je jeden z nejlepších současných fotografů zvířat a přírody. Jeho snímky se pravidelně objevují v časopisu National Geographic a ačkoliv pro něj fotografoval v nejrůznějších zemích světa, asi nejznámější jsou jeho snímky z polárních oblastí. K těm je Paul Nicklen přitahován už od dětství, které strávil na Baffinově ostrovy mezi Inuity. Při focení se neomezuje na pobyt na pevnině, ale je i pravidelným návštěvníkem podmořského světa, v němž svým fotoaparátem zachycuje nezapomenutelným způsobem jeho stálé i dočasné obyvatele – velmi úspěšné jsou například jeho fotografie tučňáků císařských nebo tuleňů leopardích. Paul Nicklen je velmi aktivní v oblasti ochrany přírody a s cílem propagovat potřebu ochrany mořských ekosystémů založil organizaci Sea Legacy.

Články a zajímavosti

Naklápění a natáčení softboxů (ateliér, svícení)

youtube.com

Vynikající tutoriál (video v angličtině, 9 minut) od Slanted Lens ukazuje, jak se dá při svícení s pomocí softboxů světlo krásně upravovat jejich pouhým naklápěním a natáčením. S technikou zvanou feathering můžete velmi snadno a bez dalších doplňků zaměřit světlo jen na tu část scény, která má být nasvícena. Softbox samozřejmě produkuje světlo s plynulým přechodem na krajích, takže i rozhraní mezi nasvícenou a nenasvícenou částí bude měkké a nerušivé.


#combophoto: vtipné snímky složené ze dvou fotografií (koláže)

petapixel.com

Stephen McMennamy vymyslel a vytvořil projekt #combophoto, ve kterém k sobě skládá vždy dvě fotografie tak, aby vytvořil chytrou a vtipnou scénu. Nepoužívá k tomu úpravu, která by spoj zakryla, ale naopak přiznává, že se jedná o dva obrázky, což ale výsledku nijak neubírá na zajímavosti – právě naopak. Navíc je třeba ocenit autorovu schopnost nafotit oba snímky tak precizně, že spoje v podstatných místech skvěle lícují. K fotografii patří neoddělitelně i humor a podobných nápadů se skvělým provedením není nikdy dost. (Článek v angličtině, doba čtení 1 minuta + fotografie).


35 černobílých portrétů z 500px (portrét)

500px.com

Na 500px vyšel další článek ze série X nejlepších…, tentokrát věnovaný černobílým portrétům (anglicky, doba čtení 1 minuta + fotografie). Výběr je to podařený a stojí za shlédnutí – najdete v něm aranžované snímky i reportážní portréty, fotografie s bohatou tonalitou i extrémním kontrastem a nechybí ani zajímavé rekvizity. Snad jen jednoho dojmu se nemohu zbavit, a to, že v poslední době často vídám až moc snímků s přehnanou úpravou očí. Snad tento trend brzy odezní.


Online archiv Leica Photography Magazine (historie)

wordpress.com

Nadšenec do fotografie Daniel Neal zveřejnil na webu téměř 70 historických vydaní časopisu Leica Photography Magazine převedených do digitální podoby. Všechna čísla jsou zpracována pomocí OCR, takže v textech lze vyhledávat, a Daniel navíc vytvořil přehledný index pro rychlou orientaci. Pokud patříte k příznivcům značky Leica, milovníkům fotografické historie a vlastně i fotografií samotných (a také pokud disponujete dostatečným množstvím volného času), neváhejte. Mimochodem, časopis vychází dodnes pod názvem LFI Magazine a v elektronické podobě si jej můžete stáhnout do telefonů či tabletů.


Zpracování fotografií Mléčné dráhy (postprodukce, astrofotografie)

youtube.com

Noční fotografie s Mléčnou dráhou jsou velmi oblíbené a nutno říct, že i působivé – není divu, odhalují něco z tajů vesmíru, které pouhým okem vidíme jen v náznacích nebo vůbec. Se zlepšujícími se schopnostmi digitálních fotoaparátů fotit v nízké hladině osvětlení s přijatelným šumem roste také počet fotografů, kteří se pokusí naší galaxii zvěčnit – a řada z nich možná zjistí, že podobné snímky je třeba také správně zpracovat. Fotograf Michael Shainblum zveřejnil svůj postup pro Lightroom v obsáhlém, více než 20minutovém videu. Pokud po noční obloze pokukujete, neváhejte.