41. vydání

Mobil – přítel fotografa

V dnešním úvodníku budu pokračovat v mobilní rozpolcenosti – zatímco nejdříve jsem na tomto místě chytrý telefon pochválil coby fotoaparát, který můžete mít vždy při ruce, a posléze pohaněl jako něco, co odvádí pozornost od vnímání a fotografování okolního dění, dnes jej zase budu adorovat. Tentokrát jako pomůcku, která fotografům pomáhá prostřednictvím aplikací.

Nezbytnou součástí fotografování v mnoha žánrech bývá příprava. Ačkoliv si můžete myslet, že dobré snímky přijdou samy, obvykle to není způsob, který vede k úspěchu. Většinou to nejde bez výběru lokality a nějakého toho plánování. Například k přehledu o počasí se samozřejmě hodí vaše oblíbené předpovědní aplikace, ale také radarové mapy, které poskytnou přehled o skutečné situaci a krátkodobém odhadu vývoje – třeba Meteoradar nebo iRadar. Ty mimochodem mohou pomoci také s lovem bouřek a blesků.

Tím ale předběžný průzkum zdaleka nemusí končit – aplikace jako Sun Surveyor nebo The Photographer’s Ephemeris zase mohou posloužit pro plánování světelných podmínek. Pomohou vám s přesnou polohou Slunce nebo Měsíce v určité datum a čas, s plánováním východů, západů a zlaté a modré hodiny, napoví vám ohledně zvlnění terénu, které se může postavit do cesty světlu a podobně. Jedná se už o trochu složitější, ale velmi užitečné nástroje. K dispozici jsou dokonce i speciality typu předpovědi polární záře a astrofotografové určitě ocení nástroje pro zkoumání hvězdné oblohy – např. Star Walk nebo SkySafari.

V případě různých kalkulaček snad ani nebudu zabíhat do detailů, ale najdete jich hromadu – například pro expozici a ND filtry (iOS, Android) nebo hloubku ostrosti a hyperfokální vzdálenost (iOS, Android).

Chytré telefony mohou sloužit jako expozimetr (Android, iOS), který může měřit i v situacích, kdy to už fotoaparáty vzdávají, a dokonce se chystá příslušenství, které bude fungovat i jako flashmeter a colormeter. A když už jsme nakousli příslušenství, najdete mezi ním třeba i chytré dálkové spouště. Mimochodem, pokud máte fotoaparát s WiFi, často se obejdete bez speciálních doplňků a podobné funkce vám může nabídnout čistě softwarové řešení – někdy i originální aplikace od výrobce, zapátrejte po nich.

V neposlední řadě můžete využít telefon také k záznamu geolokačních informací z jeho GPS a posléze je pak fotografiím přiřadit. Rozhodně by bylo pohodlnější, kdyby si GPS našla přímou cestu do více fotoaparátů, ale prozatím je fajn, že to jde i takto. Využít můžete obecné aplikace pro záznam trasy, ale přímo na míru fotografům je ušitá aplikace Geotag Photos Pro.

Je jisté, že jsem určitě nepostihl všechny obory, v nichž mohou fotografům telefony a tablety pomáhat. Úmyslně jsem pominul celou kategorii aplikací pro úpravy fotografií, které se s rozmachem WiFi ve fotoaparátech staly pro řadu fotografů pomocníky v terénu nejen při focení mobilem. Fotografové na cestách ocení GPS aplikace a offline mapy, příznivci lovů beze zbraní využívají atlasy pro určování zvířat nebo zvukové nahrávky pro jejich přilákání, fotografové lidí mohou přes mobil řešit podpisy model release smluv, studioví fotografové nastavovat světla a všichni nezávisle na žánru mohou samozřejmě spravovat své portfolio, fotografie zálohovat či nahrávat na sociální sítě. To jsou ovšem témata, která by zaplnila několik dalších úvodníků. Tak zase třeba někdy příště :)

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Svícení typu Rembrandt s jedním světlem (portrét, svícení)

Typ svícení portrétu nazývaný Rembrandt se už v našem newsletteru mihl – jeho stěžejním prvkem je plné nasvícení jedné poloviny tváře a trojúhelníček světla v oblasti oka a pod ním v druhé polovině. A protože jednodušší je vždy lepší, potěšilo mě krátké video fotografa Glyna Dewise, v němž předvádí, jak tohoto efektu dosáhnout s pouhým jedním světlem. Trik je to jednoduchý a užitečný – a věřte nebo ne, obejdete se při něm dokonce i bez odrazných desek.


Bouřkové portréty (reklamní fotografie, portrét)

Jedním z atypičtějších fotografických žánrů je lov na bouřky. Jeho vyznavači nahánějí ty největší a nejzajímavější bouřky a tvoří úžasné snímky, z nichž obvykle doslova sálá síla živlů. Známý fotograf Benjamin Von Wong se se specialistou na tento žánr Kelly DeLayem za bouřkami vydal také s fotoaparátem, ale s trochu jiným záměrem – vytvořit sérii snímků, která nastartuje debatu o klimatických změnách. K dosažení tohoto cíle využil netradiční postup – skutečné dramatické bouře v pozadí kombinuje s až surrealistickými portréty a doplňuje je provokativními slogany.


Ateliér ve vaně (ateliér, produktová fotografie)

Jednou ze základních forem produktové fotografie je využití bílého nekonečného pozadí – výsledkem je čistý vzhled, který nechává vyznít fotografovaný předmět. Návodů, jak si takové jednoduché studio vytvořit, je na Internetu nepočítaně a některé z nich jsem zmínil i v Lepších fotkách. Ten dnešní je ale možná nejkurióznější neboť využívá bílou akrylátovou vanu coby podstavec, pozadí i odraznou plochu. A výsledky jsou parádní. Autoři jen pro pohodlí fotografa doporučují fotit přes WiFi nebo kabel, protože jinak se budete k hledáčku fotoaparátu dostávat poměrně složitě. A mimochodem, nešlo o nějaké pokusy, vzniklé fotografie slouží k propagaci produktů výrobce popruhů pro fotoaparáty Eupidere (což, nutno podotknout, platí tak trochu i o samotném článku – ale tip je dobrý, co myslíte? :)


Kdo se obává fotografek? (výstava, inspirace)

Výstava Who Is Afraid Of Women Photographers? probíhá v Paříži, takže se na ní asi tak docela snadno nevydáte, ale ochutnávka, kterou zveřejnil server DeMilked stojí za shlédnutí. Ve dvou souborech představuje práce fotografek z let 1839–1919 a 1918–1945 a musím říct, že kdybych měl tu příležitost, rozhodně se jí nenechám ujít. Řada snímků mě totiž opravdu zaujala. Mezi autorkami fotografií jsou jak známá jména (Dorothea Lange, Margaret Bourke-White), tak i dámy, o nichž nejspíš většina z nás nikdy neslyšela.


Divoké Skotsko (letecké video)

Po shlédnutí videa Wild Scotland filmaře Johna Duncana mám strašnou chuť za á pořídit si drona a za bé odstěhovat se aspoň na chvíli do Skotska. Duncan představuje svou rodnou zemi způsobem, který ve vás snad nemůže nezanechat stopu. Krásná příroda v úžasném světle z ptačí perspektivy, to je věru kombinace, které se těžko odolává. Krása, co dodat…

Krátce

500px nově podporuje tvorbu galerií ・ Annie Leibowitz nafotila kalendář Pirelli 2016 s tématem nejvlivnějších žen – odezva je smíšená ・ Služba SunsetWX se snaží předpovídat kvalitu západu slunce – zatím(?) ale jen pro USA ・ Inspirativní rozhovor s profesionální fotografkou, které k práci stačí čtyři roky starý kompaktní fotoaparát ・ Spustila digitální fotografie vlnu podvodů a manipulací? Možná. Ale článek Faking the Negative z více než 100 let starého časopisu potvrzuje, že to není zase taková novinka ・ Fotograf, který chce uspět, se musí odlišit – třeba tím, že fotí svatby odrazem v očích přihlížejících ・ Focení skydiverů obnáší nečekané výzvy – někdy například i mačkání spouště ústy