18. vydání

Soustřeďte se na hlavní námět, ale hlídejte si celou scénu

Mozek nefunguje jako fotoaparát, který zaznamená přesně to, co vidíte. Obraz z oka je vnímán subjektivně a projde určitou filtrací – rušivé věci jsou potlačeny a můžeme je snadno přehlédnout, pokud se na ně nesoustředíme. Stačí si vzpomenout na nejrůznější hříčky, v nichž se máte soustředit na nějaký úkol ve videu a díky tomu si nevšimnete, že se v pozadí stane něco zdánlivě zcela nepřehlédnutelného. Něco velmi podobného se může stát při focení: pokud se příliš zaměříme na hlavní námět, snadno nám uteče něco jiného. Potíž je v tom, že tenhle filtr přestane fungovat, pokud se díváme na výslednou fotografii na monitoru nebo na papíře. Všechno, co jsme přehlédli při focení, se najednou vrátí dvojnásob – tu pohozená PET lahev v lese, tam odložený batoh na schodech historické budovy, jindy zase paní v červeném svetru za historickým průvodem. Některá přehlédnutí se dají napravit v postprodukci, ale jako vždy platí, že mnohem lepší je chybám předejít už při focení. Věnujte proto svou pozornost hlavnímu motivu, ale nezapomínejte ani na okolí.

Dobré světlo a hezké počtení!

Chvilku se nesoustředíte a najednou máte za daňkem ermitáž :) (© Michal Krause)

Chvilku se nesoustředíte a najednou máte za daňkem ermitáž :) (© Michal Krause)

Fotograf týdne: Miki Asai

Miki Asai je japonská fotografka, která se věnuje makrofotografii. Můžete si být skoro jisti, že na většině jejích fotografií najdete buď vodu, květiny nebo mravence – a někdy i tohle všechno dohromady. Zásadním vyjadřovacím prostředkem jsou pro ní bezpochyby barvy – bohaté, výrazné, ale vyvážené a oku lahodící. Pro někoho jich možná bude až příliš, ale Miki má svůj vlastní styl a estetiku, ke které zkrátka patří. Mě osobně navíc těší vidět zase po čase makro snímky, jejichž efekt nespočívá jen v technické dokonalosti, která ohromuje tím, že ukazuje něco, co prostým okem nevidíme, ale také v určitém výtvarném záměru, práci se světlem a v neposlední řadě i příběhu.

The Explorer (© Miki Asai)

The Explorer (© Miki Asai)

Články a zajímavosti

Drahá modelko, … (portrét, móda)

tumblr.com

Postarší, ale velmi dobrý článek je plný rad zkušené modelky Jen Brook pro začínající kolegyně – a mnohé si z něj mohou odnést i fotografové. Jen radí především s pózováním a pokud nemáte s něčím podobným zkušenosti, budete nejspíš překvapeni, že model či modelka může nejen vylepšit své pózy, ale také do určité míry své tělo – nebo alespoň to, jak bude vypadat na fotografiích. Každá práce si zkrátka žádá zkušenosti a praxi a ani modeling není výjimkou. (Článek v angličtině, doba čtení 5 minut + fotografie)

Tlusté vs. tenké ruce (© Jen Brook)

Tlusté vs. tenké ruce (© Jen Brook)


Předměty z domácnosti pomáhají tvořit pozadí fotografie (ateliér, svícení)

diyphotography.net

Další článek ze série „využíváme to, co najdeme doma“ – tentokrát pro tvorbu pozadí (anglicky, doba čtení 2 minuty + fotografie). Podobný článek jsme tu už měli, ale tentokrát se nejedná přímo o materiál pozadí, jako spíš o jeho vzhled ovlivněný světlem a stínem. Z mého pohledu je nejzajímavější využití obyčejného koše na odpadky s pravidelnými otvory, který s pomocí blesku v něm umístěným tvoří luxusní paprsky, ale k zahození není třeba ani popis, jak se autor pokusil napodobit v takřka domácích podmínkách fotografii Lance Armstronga od Annie Leibovitz.

Takovéhle pozadí můžete vyrobit s pomocí světla a odpadkové koše (© Laya Gerlock)

Takovéhle pozadí můžete vyrobit s pomocí světla a odpadkového koše (© Laya Gerlock)


Jak si vydělávat jako fotograf na cestách (byznys)

petapixel.com

Brendan van Son se živí jako fotograf na cestách, který se nedávno neváhal podělit s ostatními, jak taková živnost funguje. Jeho článek (anglicky, doba čtení 9 minut) je až neobvykle otevřeným pohledem na to, jak si vydělává na živobytí a odkud plynou jeho příjmy. Doporučuji jej k přečtení nejenom všem, kdo uvažují o podobné dráze, ale vlastně komukoliv, kdo pokukuje po možnostech si focením přivydělat nějakou tu „kačku“. Nečekejte, že je to jednoduché, ale Brendan dokazuje, že to může fungovat.

Modrá mešita, Istanbul (© Brendan van Son)

Modrá mešita, Istanbul (© Brendan van Son)


Filmový vzhled ve fotografii snadno a rychle (postprodukce)

youtube.com

Ve filmové produkci se často využívají specifické postupy během barevných korekcí, které dotváří vzhled a náladu záběrů. V rámci kanálu Photoshop Training Channel se objevilo video Cinematic Color Grading (Movie Look Effect) (anglicky, 25 minut), které demonstruje několik metod, jak dosáhnout jednoho z konkrétních filmových vzhledů ve fotografii pomocí úprav prováděných ve Photoshopu (úpravy pracují víceméně jen s křivkami a jsou tedy aplikovatelné i v jiných grafických editorech).

Z videa

Z videa


Topaz Labs Denoise s 25% slevou (nástroje)

topazlabs.com

Po čase tu máme opět slevu od Topaz Labs – tentokrát si můžete pořídit s 25% slevou jejich plugin na potlačení šumu Denoise. Program patří ve svém oboru k těm lepším, takže pokud fotíte na vysoké ISO nebo máte starší fotoaparát, který si s ním neporadí tak dobře, může se vám hodit. Pro získání slevy, která je platná jen do konce června, použijte kupon junedenoise.

Prostředí aplikace Denoise

Prostředí aplikace Denoise