178. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme inspiraci k focení noční oblohy, mistra barevné fotografie, focení s bleskem skrz netradiční filtry, tipy pro focení abstrakce v krajině a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Inspirace pro focení Mléčné dráhy

Na webu Capture the Atlas se objevil inspirativní výběr fotografií Mléčné dráhy. Spojujícím prvkem je právě pohled na naší galaxii, ale jinak byly možnosti zcela otevřené, takže zde najdete jak snímky orientované na krajinu, jako například ta, která hvězdnou oblohu zachycuje nad známou pánví Deadvlei v Namibii, tak pohledy, které pracují spíše s lidskými výtvory (teleskopy Atakamské velké milimetrové anténní soustavy) či přímo s lidmi, například při sportovních aktivitách, jako je lezení v Dolomitech. Pro zvídavé jsou k dispozici nejen obsáhlé popisky, ale i technické podrobnosti ke každé jednotlivé fotografii.


Harry Gruyaert – z lásky k barvě

Mnoho fotografů se rozhoduje, jestli jejich příběhy a fotografie lépe vystihne barevné nebo černobílé provedení. Harry Gruyaert zvolil barevnou fotografii, a to nikoliv jen jako médium – právě barva samotná se stala signifikantním prvkem jeho fotografií a práce s ní jej právem zařadila po bok klasiků fotografického umění. Navzdory tomu, že se nevěnuje klasickému fotožurnalismu, byl přijat do jedné z nejprestižnějších agentur Magnum. Není sportovním fotografem a přesto fotil Olympijské hry v Mnichově 1972, neměl nic společného s NASA, ale zaznamenal momenty z mise Apollo. Obojí asi dost jinak, než byste čekali – fotil doma starou televizi, která při (ne)správném nastavení antény produkovala opravdu neobvyklé barvy. Ovšem mě osobně nejvíce oslovily jeho „obyčejnější“ fotografie z ulic či cest, které skvěle spojují syté barvy s těmi tlumenými a kombinují je do perfektně vyvážených palet. Pokud byste se chtěli o Harrym Gruyaertovi dozvědět více, můžete začít třeba u tohoto krátkého videa.


Damien Lovegrove – svícení s gelovými filtry Scatterflash (video)

Není to poprvé, kdy zde máme nějakou formu částečného stínění blesku a focení skrz šablony, které můžete znát pod obecným označením gobo. Damien Lovegrove, jehož práci mám velmi rád, tentokrát využil přímo specializovaný držák blesku s filtry Scatterflash a výsledky, které touto technikou svícení dosahuje, jsou opravdu zajímavé. Osobně se obvykle v Lepších fotkách snažím nevěnovat konkrétním produktům, a vlastně i tentokrát mi jde spíš o výsledek a obecný postup – komerční řešení vám určitě ušetří práci s domácí výrobou stínítek a možná i usnadní práci při samotném focení, ale pokud byste se rozhodli experimentovat, jsem si stoprocentně jist, že průměrně šikovní fotografové si dokáží něco podobného na první pokusy vyrobit vlastními silami – navíc s tím pozitivním efektem, že vaše filtry budou zcela jedinečné :)


Několik tipů pro fotografování abstraktní krajinářské fotografie

Abstraktní fotografie si klade za cíl nepopisovat konkrétní věci, ale tvořit obraz s pomocí světel, stínů, tvarů, linií a podobně. Abstraktní krajinářská fotografie se mi tak v podstatě jeví jako protimluv, správnější by možná bylo mluvit o vhodných motivech nalezených v krajině. Ať už ale tomuto stylu budeme říkat jakkoliv, není od věci se podívat, jak abstraktní témata v krajině hledat a fotit. Fotograf Christian Hoiberg sepsal několik tipů, který by vás mohly inspirovat k podobným pokusům, a samozřejmě je doprovází i povedenými příklady. U některých se doporučuji pozastavit a zkoumat je trochu pečlivěji, protože občas z nich vyčtete ještě něco navíc, co přímo v článku zmíněno není (například u tipu doporučujícím fotit teleobjektivem).

Krátce

Za přinejmenším netradiční lze prohlásit DIY projekt italské fotografky Ursully Ferrary, která upravila fotoaparát Instax pro focení miniaturních destiček mokrým kolodiovým procesem ・ Nedávám sem podobný článek poprvé, ale opakování je matka moudrosti, takže: pěkný přehled devíti základních druhů svícení portrétů ・ Netflix zveřejnil poněkud netradičně na YouTube celou epizodu série Art of Design o portrétním a dokumentárním fotografovi Platonovi ・ A kdybyste hledali další dokumenty ke shlédnutí, můžete se inspirovat tímto souhrnem, v němž najdete řadu kvalitních děl o fotografech a jejich práci. Většinou jde o upoutávky, po celých filmech se obvykle musíte rozhlédnout v placených službách. ・ Zajímavé video, v němž Karl Taylor shrnuje, jaká používá při svém focení pozadí ・ Nevím, kolik českých fotografů se věnuje tzv. destination wedding photography – tedy fotografování svateb v různých poutavých destinacích, ale tohle zajímavé video se věnuje faktu, že tím leckdy možná porušují zákony ・ Další krátké video Karla Taylora shrnuje pět tipů z praxe pěti úspěšných fotografů – kromě těchto rad můžete další inspiraci získat v galeriích zmíněných umělců působících v různých žánrech ・ Několik vtipných nápadů, jak při focení využít stín, a to jak ve studiu, tak venku (video)