176. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme minimalistické krajiny, padesát dní fotografování vlastního syna, zamyšlení nad důležitostí záměru ve street fotografii, parádně provedené focení jedoucího Lamborghini s malým modelem a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Bruce Percy – minimalistické krajiny

Nijak se netajím názorem (samozřejmě hluboce subjektivním), že podstatná část současné krajinářské fotografie sklouzla do uniformnosti a určitých klišé co se týče námětů, barev, kompozice a postupů. Proto na mě velmi odlišné krajiny Bruce Percyho okamžitě zapůsobily jako svěží vánek. Autor pracuje jinak snad ve všech ohledech. Jeho fotografie využívají pastelové barvy a minimalistické kompozice (sám občas mluví o prázdných krajinách), které zdánlivě popírají obvyklé poučky o nutnosti mít ve fotografii popředí, střed a pozadí – opravdu jen zdánlivě, protože vše je zastoupeno, jak má být, jen se pro vystavění kompozice používají jiné prvky než obligátní kámen, padlý kmen nebo trs vegetace v popředí a hora v pozadí. Pokud bych chtěl hledat podobnosti s jinými autory, pak bych asi zmínil Michaela Kennu, s nímž se ostatně Bruce přátelí, ale rozhodně si myslím, že oba autoři mají sice blízký, ale přeci jen zřetelně odlišitelný styl.

Z cyklu Lençóis Maranhenses 2019 (© Bruce Percy)

Z cyklu Lençóis Maranhenses 2019 (© Bruce Percy)


50 dní fotografování vlastního syna

Když se svatební fotograf Jason Vinson ocitl v karanténě, neměl z ničeho nic co dělat. Poměrně logickým vyústěním této situace (ještě umocněný dodáním nového objektivu – protože co jiné dělat v karanténě, než si objednat nové sklo :) bylo, že namířil fotoaparát na svého syna. V odkazovaném článku Jason velmi pěkně popisuje, co se při tomto neplánovaném projektu naučil a co získal. Osobně podnikám něco podobného s vlastními potomky už čtvrtým rokem a díky této zkušenosti mohu podepsat každičkou větu. A i přesto, že můj projekt s přestávkami trvá násobně déle, našel jsem tu také spoustu zajímavé inspirace. Pokud chcete mít lepší fotky svých dětí, naučit se lépe pracovat se světlem a/nebo se perfektně sžít s fotoaparátem a objektivem, doporučuji si článek přečíst a začít něco podobného.

Jason neváhal občas zapojit i LED světla – v tomto případě schopná ponoření do vany (© Jason Vinson)

Jason neváhal občas zapojit i LED světla – v tomto případě schopná ponoření do vany (© Jason Vinson)


O důležitosti záměru ve street fotografii

Fotograf Simon Ellingworth sepsal článek o tom, proč považuje za důležité mít při focení street fotografie záměr. Asi nikoho nepřekvapí, že diskuse pod článkem se velmi rychle zvrtla do debaty o tom, co je a co není street fotografie, případně o tom, že spousta velkých jmen tohoto žánru chodila do ulic „lovit“ bez jasného záměru. To ale podle mého názoru není to podstatné – každému vyhovuje jiný přístup a nikdo se nemusí vzdávat toho svého. Důležité je, že Simonem navrhované metody mohou spoustě fotografů pomoct, aby tvořili lepší snímky a především z nich stavěli zajímavější soubory. Text se nevěnuje jen obecným radám, ale zaměřuje se i na konkrétní způsoby, jak toho dosáhnout. Z mého pohledu jde o inspirativní článek, který doplňují povedené ilustrační fotografie.

Z cyklu Day in Tate (© Simon Ellingworth)

Z cyklu Day in Tate (© Simon Ellingworth)


Focení jedoucího Lamborghini s malým modelem

Delší dobu jsem tu neměl žádné focení realisticky vypadajících scén s využitím malých modelů, tak to pojďme napravit. Fotograf Kunal Kelkar fotí automobily běžně, ale tentokrát si vybral poněkud menší kousek – model Lamborghini, který se rozhodl zachytit tak, jako by svištěl po silnici. A šel na to věru kreativně. Místo toho, aby pohyb simuloval v postprodukci, využil spuštěný běžecký pás, který ubíhající silnici napodobil extrémně věrně. Výsledek tak připomíná focení skutečného automobilu, kdy je fotoaparát umístěn v autě jedoucím před ním. Společně s dotaženým svícením má výsledek opravdu výbornou atmosféru.

Jedna z fotografií, kterou Kunal Kelkar (©) pořídil díky chytrému nápadu s běžeckým pásem

Jedna z fotografií, kterou Kunal Kelkar (©) pořídil díky chytrému nápadu s běžeckým pásem

Krátce

Víte, co je to feathered light? Pokud ne, Gavin Hoey vám to jako vždy srozumitelně vysvětlí a také předvede ve videu na Adorama TV ・ Dalším autorem, jehož videa mám rád, je Toma Bonciu aka Photo Tom. V tom zatím posledním se věnuje tomu, jak hodnotit své fotky a (nejen) začátečníci v něm najdou užitečné rady, na co se zaměřit. ・ Jak vidím něco o minimalistickém pojetí fotografie, hned zbystřím. Mads Peter Iversen připravil video o jednom minimalistickém focení krajiny a pro mě je to zajímavá ukázka, co vše lze nafotit na místě, které je velmi snadno dostupné a možná i na první pohled skoro obyčejné. ・ Zajímavé video Jamieho Windsora o Joelu Sternfeldovi, respektive o jeho projektu portrétů neznámých lidí v ulicích. Jamie v něm odhaluje drobné detaily, které ve finále tvoří perfektní celek. ・ Krajinář Nigel Danson pro změnu natočil video, v němž upravuje fotografie, které mu zaslali jeho diváci. Je docela zajímavé vidět techniky, které používá – pro mě osobně zejména v případě, kdy jen jemně akcentuje povedenou scénu. ・ Od krajiny pojďme k wildlife – Steve Perry si přichystal nepříliš dlouhý, ale informacemi o to nabitější videokurz focení ptáků v letu ・ Benjamin Von Wong (dříve na Lepších fotkách) se pustil do focení své těhotné sestry – ale nebyl by to on, kdyby to proběhlo tak nějak obvykle. Místo toho podtrhl její lásku k dobrodružství, aniž by ji v jejím požehnaném stavu ohrožoval a dokonce aniž by musela opustit domov. Jo, a už jsem říkal, že za kulisy mu posloužilo ovoce a zelenina?

Jak vidíte, Benjamin Von Wong se nebojí jít za hranice možného se slušnou dávkou humoru :)

Jak vidíte, Benjamin Von Wong se nebojí jít za hranice možného se slušnou dávkou humoru :)