163. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme pohled do zákulisí kampaně Human by Nature od Joeyho L., článek o fotografování duhy plný tipů i poučení, fantastické fotografie mořských vln, šerosvit v portrétech Giulie Valente a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Joey L. – pohled do zákulisí kampaně Human by Nature

Fotograf Joey L. (dříve na Lepších fotkách) fotografoval zajímavou kampaň Human by Nature propagující turismus pro svazový stát Kerala v jihozápadní Indii. Projekt se měl původně realizovat o něco dříve, ale v oblasti došlo k mohutným záplavám, které neovlivnily jenom termín projektu, ale také jeho obsah. Kampaň byla totiž nakonec postavena nejen na pestré směsici lidí, kteří spoluvytváří život v Kerale, ale také na jejich hrdinství a nasazení během záplav, kdy například místní rybáři zachraňovali životy lidí v zaplavených městech. Pro zájemce je k dispozici i video ze zákulisí projektu.


Jak fotografovat duhu

Už před lety jsem osobně udělal závěr, že duhu je lepší pozorovat než fotit – kdykoliv jsem se o to pokusil, výsledek byl mnohem horší než realita. Po přečtení článku plného rad jak duhu fotit správně tomu ale dám možná další šanci. Fotograf Nando Harmsen v něm sdílí spoustu praktických tipů pro focení tohoto atmosférického jevu, ale také vysvětluje mnohé aspekty vzniku a chování duhy, které pro vás možná budou nové a přitom jsou pro fotografování užitečné. Tušili jste například, že výška jejího oblouku pevně souvisí s tím, jak vysoko je slunce nad horizontem? Nebo že barvy ovlivňuje velikost kapek vody? Víte, že duha může být červená? Nebo kam si stoupnout u vodopádu, aby se vám zjevila jeho vlastní duha (mimochodem, anglicky zvaná spray bow)? To všechno a mnoho dalšího se z článku dozvíte.


Warren Keelan fotí vlny

Moře je lákavým fotografickým námětem pro většinu z nás – možná pro našince o trochu více proto, že sami své moře nemáme. Warren Keelan našel své téma ve focení mořských vln a dělá to zatraceně dobře. Jeho fotografie ukazují moře v nejrůznějších podobách od klidné po dramatickou, od pastelových barev po výrazné odstíny, od hladkosti po detailní struktury. Warren se tady už jednou se svou fotografií mihl, ale v tomto případě je podle mého názoru opakování na místě, zvláště pro ukázkovou nápaditost při focení jednoho tématu.


Giulia Valente – ve stylu starých mistrů

Italská fotografka Giulia Valente fotografuje stylizované portréty v duchu starých malířských mistrů. Průvodními znaky její práce jsou propracovaný námět, výborně zvolené (a někdy i trochu netradiční) rekvizity a perfektní technické provedení od práce se světlem, v němž navazuje na techniku šerosvitu, až po využití barev.

Krátce

Čeština do Lightroom Classic CC 8.3 ・ Elektronicky nastavitelný ND filtr ・ Krátké video s několika praktickými tipy pro focení portrétů ・ Zajímavý článek o vzniku krátkého wildlife filmu s (relativně) malými náklady ・ Článek připomínající, že často vyplatí vracet se s fotoaparátem na stejná místa ・ 6 věcí, které byste měli dělat při úpravách fotografií podle Jamieho Windsora – ten ve svém videu nejen mluví, ale hlavně ukazuje fotografie, na kterých vše vysvětluje ・ Kratičké video, které ukazuje techniku skládání fotografií pro snížení šumu ・ Nějakou dobu jsem tu nezmínil seriál videí Laws of Light – ten mezitím pokračoval částmi o svícení kovových objektů nebo skla, o umísťování softboxů a o svícení dvojic ・ Zajímavý pohled dozákulisí focení snímků inspirovaných náladou 50. let