162. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme postup, jak fotit noční oblohu s levnějším tělem a setovým objektivem, podrobné rady pro jeden podžánr fotografování jídla, fotografie posledních dvou žijících nosorožců tuponosých severních, sympatický projekt Praha Panoramatická a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Jak na fotografie Mléčné dráhy s APS-C fotoaparátem a setovým zoomem (video)

Pro focení noční oblohy jsou nejvhodnější fotoaparáty s nízkým šumem při vyšších citlivostech ISO spolu se světelnými objektivy, protože správnou expozici nelze dohnat prodloužením času – ten by totiž způsobil, že se hvězdy kvůli rotaci Země rozmáznou do čárek. To ale neznamená, že by nešlo fotit Mléčnou dráhu s APS-C fotoaparátem a setovým zoomem – neobejde se to ale bez několika triků při focení i v postprodukci. S celým procesem vás ve svém videu srozumitelně seznámí fotograf s přezdívkou Milky Way Mike.


Tipy pro fotografování velkých kompozic jídla

Několikrát jsem se tu přiznal, že mě fascinuje práce fotografů jídla, patrně proto, že mě baví obojí – tedy focení i jídlo :) Článek fotografa Scotta Choucina se věnuje podrobně jednomu stylu – velkým kompozicím surovin nebo jídel foceným shora (anglicky je tento způsob označován také overhead photography). Uspořádat správně a zajímavě množství prvků na stole není snadné a i focení má svá úskalí, článek se ale podrobně věnuje všem aspektům: nastavení fotoaparátu, volby objektivu, svícení, uspořádání a stylistice. Popsané postupy nejsou spjaté jen s jídlem, podobnou techniku by šlo jistě uplatnit i v jiných žánrech, kde má smysl fotografovat tímto způsobem.


Fotografování posledních dvou žijících nosorožců tuponosých severních

V průběhu března a dubna jste v pražském Czech Photo Centre mohli navštívit výstavu fotografky Ami Vitale, která mimo jiné prezentovala soubor dokumentující pokus o rozmnožení nosorožců tuponosých severních prostřednictvím jejich transportu ze Safari parku Dvůr Králové do keňské rezervace Ol Pejeta. Asi víte, že šlo o pokus neúspěšný a poslední samec, Sudán, loni uhynul. Ami ale není jediná, kdo se tomuto tématu věnuje – fotograf Justin Mott se ve svém osobním projektu fotografuje lidi, kteří usilují o záchranu ohrožených druhů, a nedávno fotil i poslední dvě žijící samice tohoto poddruhu – Sudánovu dceru Nájin a vnučku Fatu. Snad i jeho emotivní fotografie přispějí k tomu, abychom se zajímali o osud těchto nosorožců i o budoucnost dalších druhů dříve, než dojdou k takto tragickým koncům. Abychom nicméně nekončili úplně depresivně, i severní nosorožci tuponosí mají ještě naději, a to díky projektu, který se pokusí využít technik umělé reprodukce s dříve získaným genetickým materiálem od 232 jedinců k jejich zmrtvýchvstání. Držme jim tedy palce!


Praha Panoramatická

Petr Pazour a Michal Hejna jsou dva fotografové, kteří se rozhodli s odstupem 60 let navázat na mistra Josefa Sudka, který tehdy vydal knihu Praha Panoramatická, a tak jako on v rámci stejnojmenném projektu hledají a fotografují pražská panoramata. A když se řekne panorama, nemyslí se tím jen výhledy a pohledy na město, ale přímo širokoúhlý fotografický formát (který sám Sudek nazýval jitrnicí), v tomto případě zachycený fotoaparátem značky Noblex konstruovaným speciálně pro tento účel. Samotnou postupně rostoucí galerii panoramat doplňuje i blog s články o focení, používané technice nebo představující další podobně nadšené fotografy.

Krátce

Z hlediska výuky shledávám zajímavými informace od zkušených fotografů, jak vznikly některé jejich konkrétní fotografie. Takové je i video Lindsay Adler, která nám ukazuje podrobnosti tvorby jednoho svého portrétu z pralesa, který ve skutečnosti vznikl kompletně ve studiu ・ Podrobný videotutoriál ke svícení portrétu ve studiu od Nathana Elsona ・ Mark Denney se svěřuje se svými špatnými návyky v krajinářské fotografie – jste některými také vinni? :) ・ Miniaturní výrobník kouře/mlhy ・ Panoramata focená mokrým kolodiovým procesem na více desek ・ Abstraktní městské motivy Dory Duan ・ Minutové video od vynikajícího Unmeshe Dindy o přirozené přidání sytosti barev pomocí masky sytosti ・ Zajímavá technika obnovy zcela zničených starých fotografií pomocí rentgenových paprsků ・ Věděli jste, že nevěstin závoj lze výborně použít pro vytvoření snového portrétu? Pye Jirsa vám ve svém krátkém videu ukáže krok za krokem, jak na to.