155. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme rady, jak při svícení portrétu světlo stínit, tropický ledovec nasvícený z dronu, projekt portrétů cizinců na istambulském letišti, kompoziční techniku prostorového rámování a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

P. S. Dnes čtete poslední letošní vydání mého newsletteru. Přeji všem odběratelům a čtenářům krásné prožití svátků a úspěšný nový rok 2019, v němž se zase určitě budeme setkávat nad Lepšími fotkami!

Články a zajímavosti

Stylizované portréty nasvícené s pomocí stínítek (video)

Aaron Anderson natočil zajímavé video o svícení stylizovaných portrétů s pomocí stínítek. K vytvoření atmosféry pracuje s velkými panely zvanými v-flats, které výborně poslouží třeba k simulaci světla procházejícího pootevřenými dveřmi, i s menšími deskami (flags), pomocí nichž blokuje světlo v místech, kde by bylo nežádoucí. Video doprovázejí i finální fotografie, takže si můžete udělat velmi dobrou představu o výsledcích, kterých lze touto technikou dosáhnout.


Tropický ledovec nasvícený pomocí dronu

Tropický ledovec zní jako oxymóron, ale ve skutečnosti to není zase až taková záhada – jedná se o ledovce, které se nacházejí vysoko v horách tropických oblastí. Jeden takový ledový útvar nacházející se v Peru fotografoval v rámci svého projektu Lux Noctis Reuben Wu a využil k tomu zajímavou techniku noční fotografie s využitím dronu jako zdroje světla. Výsledkem jsou snímky s působivou atmosférou – a to jak ty, kde přítomnost dronu není přímo zachycena, tak některé, v nichž byl dron využit pro malování geometrických tvarů světlem. Bohužel je otázkou, kolik dalších ledovců tohoto typu ještě ve fotografiích uvidíme, protože patří k těm nejrychleji mizícím na naší planetě. Další fotografie z projektu Lux Noctis najdete na autorově webu.


100 tváří ze 100 zemí

Turecký fotograf Mustafa Çankaya pracuje na istambulském letišti, kde denně potkává tisíce lidí. Pestrost a různorodost tváří a person jej přivedla k myšlence fotografického projektu 100 tváří ze 100 zemí, v němž se rozhodl ty cestující, kteří jej nejvíce zaujmou, oslovovat a portrétovat. Vždy přitom fotí tvář a k tomu i širší portrét v kontextu prostředí letiště. Na projektu mě oslovilo jak příjemné fotografické provedení, tak výběr portrétovaných osob spolu s volbou póz a prostředí – možná už mám díky svým cestám k letištím vztah, i když je to obvykle ta nejotravnější část. Chválím také doplnění fotografií o textovou informací, která každou „oběť” krátce představuje.


Přidání hloubky pomocí prostorového rámování

Rámování je známá kompoziční technika, kterou řada z vás jistě používá k nasměrování pozornosti diváka a k zabránění tomu, aby mu zrak utíkal z fotografie. Využít jej lze ale také k dodání pocitu hloubky a prostorovosti. Princip je velmi obdobný, jen záměr je trochu odlišný a podle toho se vybírá i objekt, který rámování zajistí. Autor článku na konkrétních snímcích vysvětluje sedm různých postupů, které pro tuto techniku používá. Pozornost věnujte také varování, abyste se do podobných experimentů pouštěli jen s nasazenou clonou, protože zvláště u širokoúhlých objektivů budete často do některých objektů i narážet :)

Krátce

Zajímavá ukázka stylizace fotografie pouze pomocí křivek ・ A od stejného autora, kterým je nám již dobře známý Unmesh Dinda, přidám rovnou ještě jeden výborný tutoriál na odstranění nežádoucích stínu ・ Několik opravdu dobrých postřehů, proč vaše fotky nejsou dost dobré – bohužel, na většinu z nich není lepší lék než praxe, ale být si problémů vědom cestu k nápravě urychlí ・ Hezký trik pro práci s vodou při fotografování hraček a modelů ・ Jednou z možností, jak pro focení získat různé interiéry, je využít Airbnb ・ Společnost Picture Instruments vytvořila nástroj, který dokáže převést styly z Lightroom do Capture One. I když některé speciální postupy nelze zachovat se 100% přesností, může to být i tak zásadní pomůcka pro některé fotografy uvažující o změně. ・ Vyšel Luminar 3, fotografický editor nové generace. Největší novinkou je katalog umožňující organizaci fotografií. ・ Upozornění na fakt, že reportéři falšovali úhlem záběru dojem z ohně při protestech ve francouzských ulicích, bylo zfalšované ・ Minule jsem tu psal o hybridu středoformátového fotoaparátu a Instaxu, jehož cílem bylo obejít špatnou dostupnost packfilmů pro polaroidové zadní stěny. Shodou okolností krátce na to Florian Kaps z projektu Impossible oznámil vývoj náhrady packfilmů a kampaň na jeho financování na Kickstarteru ・ Výsledky soutěže National Geographic Photo Contest 2018 ・ Příběh plánování a vzniku fotografie úplňku vycházejícího za 800 let starým kostelem