154. vydání

Pravidelný přísun inspirace je tu. Dnes tady máme hodně malé věcičky v soutěži Nikon Small World, důležitý postřeh k svícení portrétů, výborné fotografie Stalinovy Mrtvé trati, povedený projekt fotografií s voodoo tématikou v bažinách Lousiany a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Výsledky soutěže Nikon Small World 2018

Nikon Small World je specializovaná soutěž zaměřená na makro a mikro fotografii. Často říkám, že samotná schopnost ukázat něco z jiné perspektivy přitahuje pozornost a žánr makro i mikro fotografie to plně potvrzuje. Nicméně mnoho fotografií, které uspějí v této soutěži, určitě přesahuje prostý údiv nad zvětšením jinak těžko viditelných věcí a živočichů a má i estetickou, výtvarnou a naučnou hodnotu. Touhle galerií jsem se probíral rád.


Výška světla při fotografování portrétu (video)

Bratři Koldunovové tvoří obvykle krátká, ale o to užitečnější videa pro fotografy. Tentokrát je jejich dílko o něco delší, ale neméně užitečné – rozebírají v něm problém výšky světla při focení portrétů. Na mnoha příkladech ukazují, jak může příliš vysoko nebo příliš nízko umístěné světlo způsobit, že vaše fotografie budou vypadat podivně. Na to navazují rady, které uplatníte nejen při focení s blesky či pevnými světly, ale i pokud dáváte přednost přirozenému světlu – i to je v některých případech směrové a může se možné méně zřetelně, ale stejně nešikovně podepsat na výsledku vašeho snažení.


Pozůstatky Stalinovy Mrtvé trati ve fotografiích

Transpolární magistála, dnes spíše nazývaná Mrtvá trať, byl Stalinův projekt výstavby vlakového spojení mezi městy Salechard a Igarka. Ačkoliv obě místa byla dostupná lodní dopravou a strategický význam tratě byl tedy prakticky nulový, za Stalinova života její výstavba probíhala navzdory extrémním podmínkám s nasazením údajně až 100 tisíců vězňů neblaze proslulých táborů Gulag. Tisíce z nich stála práce v nedostupném terénu život. A právě po stopách Mrtvé trati, respektive jejích pozůstatcích, vás provede prostřednictvím svých snímků fotograf a novinář Amos Chapple (dříve na Lepších fotkách). Mimochodem, pokud by vás problematika Mrtvé tratě zajímala více do hloubky, můžete se podívat na stejnojmenné stránky v češtině, které provozuje občanské sdružení Gulag.


Voodoo v bažinách Louisiany

Fotograf a režisér Matt Barnes vytvořil vynikající voodoo tématické fotografie v bažinách Lousiany, které doplnil videem ze zákulisí jejich vzniku. Je to poměrně zajímavá ukázka toho, co pro někoho může znamenat osobní projekt, protože zde se dá hovořit o poměrně velké a náročné produkci, do které bylo zapojeno mnoho lidí od pomocníků přes kostyméry až po děti z místní vesnice v roli malých kostlivců a nechyběl ani had a aligátor. Každopádně je ale zajímavé a inspirativní vidět výsledek, které podle mě za to úsilí rozhodně stojí.

Krátce

Recenze miniaturního přístroje na tvoření mlhy a kouře ・ Jak při focení rozesmát děti ・ Několik rad pro lepší černobílé fotografie – většinu z nich už jste mohli někde zaslechnout, ale není od věci si je občas připomenout ・ Holga vytvořila tiskárnu na instantní fotopapíry Instax, která se obejde zcela bez elektroniky – expozice fotografie na papír se provádí displejem mobilního telefonu a vysunutí papíru (a tedy i distribucie vyvolávací chemie v něm umístěné) mechanicky otáčením kolečkem. ・ Zajímavé video z focení pohádkově stylizovaného portrétu v exteriéru v přirozeném světle i s blesky ・ Clear Outside je služba, kterou by neměli přehlédnout krajináři – nabízí totiž detailní přehled o mracích, viditelnosti a mlze, které navíc doplňuje klasickou předpovědí počasí, ale také méně tradičními informacemi, jako je čas přeletu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) ・ Zajímavým kutilským počinem je spojení středoformátového Hasselbladu 500C/M a Instaxu 9 – pokud se ptáte proč nepoužít polaroidovou stěnu, odpovědí je nedostupnost tzv. packfilmů, které jsou k tomu potřeba a které se už nevyrábějí. ・ Zajímavý nápad – focení „vesmíru a planet“ s pomocí korálků. Pěkné, snad jen na pozadí by to chtělo zapracovat. ・ Výsledky multižánrové fotografické soutěže Sienna International Photo Awards (SIPA)