131. vydání

První letošní vydání newsletteru plné inspirace je tu. Dnes tady máme nevšední momenty všedního dne Kena Van Sicklea, užitečné video o focení za všech světelných podmínek (nejen) pro cestovatele, výběr toho nejlepšího z 500px za uplynulý rok, minimalistické krajiny Michaela Kenny a mnoho dalšího.

Dobré světlo a hezké počtení přeje Michal Krause!

Články a zajímavosti

Ken Van Sickle – momenty všedního dne

Ken Van Sickle je fotograf, jehož kariéra začala před mnoha desetiletími – fotografoval Paříž padesátých let, ulice New Yorku, bohémské hnutí v Greenwich Village či The Factory Andyho Warhola. Ať už ale namířil fotoaparát kamkoliv, prokazoval vždy výborné oko, bressonovský cit pro moment i schopnost zachytit atmosféru, díky kterým proměňoval i zdánlivě banální náměty ve vynikající fotografie. Dle vlastních slov nikdy nelpěl na technické dokonalosti a nechtěl svými fotografiemi nic dokazovat – zajímala ho prostě krása a subtilní momenty každodenního života. A ty se mu dle mého názoru dařilo zachycovat úžasně.


Jak tvořit povedené cestovatelské fotografie i ve „špatném“ světle (video)

Tak trochu názvu navzdory doporučuji toto video o focení za všech světelných podmínek v podstatě komukoliv, kdo pracuje s přirozeným světlem v exteriéru. Mitchell Kanashkevich (dříve na Lepších fotkách) se v něm věnuje tomu, jak se vypořádat téměř s každými světelnými podmínkami od ostrého světla až po focení v mlze či za soumraku a demonstruje to na některých svých příhodách z cest a samozřejmě na řadě povedených fotografií. Opět ale musím upozornit, že základem úspěchu bývá nutnost pozměnit svou vizi, protože panující podmínky změnit často nedokážete. I to ale stojí za zvážení, protože podle mého názoru je – zvláště pak na cestách – lepší fotit něco jiného nebo odlišně, než jste zamýšleli, než nefotit vůbec. Důležité je ale přitom vědět, co lze za kterého typu denního světla nejlépe vyjádřit.


Nejlepší fotografie uplynulého roku na 500px

Populární služba 500px pohybující se na pomezí hostingu fotek, sociální sítě pro fotografy a komerční fotobanky zveřejnila top fotografie uplynulého roku. Výběr vychází z obliby fotek mezi uživateli, nicméně byl profiltrován editory a doplněn o jejich vlastní tipy na snímky a autory, kteří nedosahují takové pozornosti veřejnosti, ale stojí za zmínku. Článek je rozdělen na tři části, které se vždy věnují několika kategoriím a v každé z nich prezentují tři práce. Musím říct, že osobně jsem výběrem v některých případech malinko zklamán, ale několik inspirativních fotografií jsem si zde pro sebe našel a věřím, že se to podaří i vám.


Minimalistické krajiny Michaela Kenny (video)

Fotograf Toma Bonciu připravil výběr z fotografií Michaela Kenny, anglického fotografa známého mimo jiné minimalistickým pojetím krajinářské fotografie. Pokud máte k minimalismu blízko, rozhodně nevynechejte jeho portfolio (kde mimochodem najdete také celou sérii fotografií z České republiky), ale začít můžete právě u tohoto videa, v němž Toma nejen ukazuje vynikající příklady, ale také na nich vysvětluje, jak k tomuto typu fotografií přistupovat a jakými prostředky můžete dosáhnout podobných výsledků. Video je prvním ze začínající série Learning from other artists, takže pokud vás takovéto vhledy do práce jiných fotografů zajímají, doporučuji zapsat si odběr Tomova kanálu.

Krátce

Opravdu povedené video s kompozičními tipy pro krajináře doplněné o řadu ukázek správného i méně povedeného pojetí ・ Dustin Dolby vytvořil další výborný videotutoriál na téma skládání více expozic s jedním bleskem pro dosažení profesionálního nasvícení produktu (včetně zachycení cákající vody) ・ Zajímavý způsob prezentace fotografií v podobě 3D tištěných prostorových litofanií – v diskusi pod článkem je další zajímavé video na obdobné téma ・ Několik rad, jak fotit náladové fotografie krásných stromů ・ Fascinující kadeřnické kreace vytvořené s pomocí UV barev a černého světla (video) ・ Slušnou řádku inspirativních, převážně portrétních a glamour fotografií přináší video 200 fotografií roku 2017 Damiena Lovegrova ・ Povedený úvod do focení jídla – cením si, že autor dokáže ve 3 minutách sdělit víc, než jiní za čtvrt hodiny ・ Inspirativní projekt focení vánočního přání ve stylu Rembrandtova obrazu s věcmi z IKEA ・ Mám rád fotky i rady Boba Holmese, takže nemohu vynechat jeho video s tipy jak nastartovat kreativitu a najít zajímavé motivy k fotografování ・ Velmi povedený úvod do zónového ostření (zone focusing), což je technika využívaná hojně pro rychlé zachycení momentů, které by jinak bylo obtížné zaostřit obvyklými postupy – především ve street fotografii ・ Víceúrovňové doostřování ve Photoshopu ・ Fotograf a pletařka (tohle slovo existuje, fakt :) spolupracují na projektu, v němž se lidé díky oblečení prolínají do prostředí – vtipný nápad a provedení